Kosmetická inventura: Ještě schovat, nebo už vyhodit?

| Autor: BN | Rubrika: Krása

Přiznejte se, kdy naposledy jste uklízela ve své kosmetické výbavičce? Že už je to hodně dávno? A víte, že nejspíš skladujete hromadu prošlých šminek a jiné kosmetiky? Napravte to a dopřejte svým pomocníkům důkladnou očistu. Poradíme vám, jak na to!

Kosmetická inventura: Ještě schovat, nebo už vyhodit?

Trvanlivost neotevřených produktů najdeme na všech obalech. Ale jak je to s jejich trvanlivostí po otevření?

  • Krémy a pleťová mléka vydrží asi 3-7 měsíců. Všeobecně platí, že čím větší je obsah vody v produktu, tím kratší je jeho trvanlivost. Mléka tedy spotřebujte rychleji než krémy. U přírodní kosmetiky bez konzervačních látek počítejte pouze s tříměsíční trvanlivostí. Občas se stane, že se odloučí olej, což však není na závadu krému. Stačí promíchat vše stěrkou a můžete krém dál používat. Při aplikaci krémů dbejte vždy na čisté ruce, abyste do něj nezanášela nečistoty. Pokud je to možné, vybírejte raději produkty v lahvích, dávkovacích obalech a tubách než v miskách. Vydrží mnohem déle, protože do nich proniká méně vzduchu a s ním i méně bakterií. Jakmile začne krém páchnout po žluklém tuku, ihned jej přestaňte používat!
  • Koupelová pěna, sprchový gel, vlasový šampón apod. mají trvanlivost od 2-3 let. Láhev je třeba po použití vždy dobře uzavřít, aby se do ní nedostala nedopatřením voda a s ní bakterie, které trvanlivost snižují.
  • Produkty vlasového stylingu vydrží přibližně 3 roky. Většina produktů obsahuje alkohol, což je záruka velmi dlouhé trvanlivosti. Přírodní kosmetika nebo produkty bez obsahu alkoholu vydrží podstatně kratší dobu.
  • Parfémy mají trvanlivost 1-2 roky. Vždy závisí na použitých ingrediencích a způsobu výroby. Pokud jej však uchováváte na vhodném místě a dobře uzavřené, vydrží až tři roky. Parfém se nezkazí ve smyslu žluknutí, ale změní barvu a vůni. Obecně platí: čím více alkoholu parfém obsahuje, tím delší je jeho trvanlivost. Parfémy nikdy nevystavujte přímému slunci, raději je uchovávejte v chladu a na tmavém místě.
  • Laky na nehty se nevyplatí dlouho skladovat. Načatý vydrží tak půl roku až rok. Zkažený lak poznáte dobře - již v lahvičce má nevzhlednou barvu s usazeninou na dně. Na nehty se špatně nanáší a zanechává nehezký výsledek. Rychle schnoucí laky vysychají ještě rychleji! Lahvičku s lakem vždy důkladně uzavřete. Nakupujte jej raději častěji a v menším balení.
  • Rtěnky a lesky mají trvanlivost od půl roku do 3 let. Čím vyšší obsah tuků obsahují a čím větší mají pečující účinek, tím kratší je jejich životnost. Obsažené látky mohou postupně žluknout. Pokud rtěnka hrudkovatí a vysychá, je nejvyšší čas s ní skoncovat a pořídit si novou. Lesk s aplikátorem má nevýhodu v tom, že se do něj při jeho nanášení dostávají nečistoty, a tak byste ho měla zhruba po půlroce vyměnit. Rtěnky i lesky vždy dobře zavírejte a skladujte je pokud možno suchu, chladu a temnu.
  • Řasenka při denním používání vydrží maximálně 3 měsíce. Na konec lhůty většinou upozorní sama, vysychá a tvoří se v ní hrudky. Po každém použití ji vždy pečlivě zavírejte. Zapomeňte i na známé pumpování štětečkem nahoru a dolů! Tak se totiž dostává dovnitř vzduch a řasenka rychleji vysychá.
  • Make-up má trvanlivost maximálně rok. Po téhle době některé make-upy začnou měnit texturu vysychat, hrudkovatět nebo zapáchat, a tak je čas se s nimi rozloučit. Make-upy v tubách a v tuhé podobě nebo tuhý korektor vydrží o něco déle. Trvanlivost výrobku prodloužíte tím, že čas od času očistíte uzávěr.
  • Pudr a oční stíny. Pudr má na rozdíl od jiných kosmetických přípravků poměrně velkou trvanlivost - až 3 roky. Ovšem jakmile začne jakkoli měnit vzhled, barvu či konzistenci, přestaňte jej používat. Vydrží déle, když ho budete nanášet štětcem a ne aplikátorem, který bývá jeho součástí. Oční stíny jsou na tom podobně jako pudr. Jejich životnost je většinou letitá.

Důležité! Základem pro to, aby vám make-up či pudr dlouho vydržel, je také pravidelné čištění štětce či houbičky, kterými jej nanášíte. Zamezíte tak množení bakterií. Kosmetické štětce vždy každé 2 - 3 měsíce jemně vyperte ve vlažné mýdlové vodě. Jakmile z něj začnou vypadávat štětinky, je na čase pořídit si nový. Houbičky perte klidně každý týden a po pár měsících raději vyměňte za nové.

Dobré rady nad zlato

Ideální skladovací podmínky pro kosmetiku jsou mezi 15-20 °C. Kosmetické přípravky určitě nepatří do skříňky se zabudovaným elektrickým světlem - od žárovky je poměrně dost teplo. Vždy ukládejte kosmetiku mimo dosah slunečních paprsků a veškeré krabičky, tuby a lahvičky pevně uzavřete. Prodloužíte tak jejich trvanlivost. U málo používaných produktů nebo produktů s dlouhou životností si jenom stěží vzpomenete, kdy jste je otevřeli. Ideální je tedy poznamenat si na výrobek datum, kdy jste ho poprvé použili. Usnadní vám to rozhodování ohledně likvidace :-)

To, zda je kosmetický produkt v pořádku, poznáte většinou pouhým pohledem a podle čichu. Pokud se jeho barva a konzistence změní, anebo začne-li nevábně vonět, nepoužívejte jej a vyměňte za nový.

Nikdy do jakéhokoli kosmetického produktu nepřidávejte žádnou tekutinu, pokud to přímo nevyžadujte výrobce v návodu.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

5 úprav obočí, které vám zbytečně přidávají věk

5 úprav obočí, které vám zbytečně přidávají věk

Včera | Úprava obočí by se rozhodně neměla podceňovat, pokud si chcete udržet mladistvý vzhled. Jak ale…

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

16. 1. | Ruce používáme ke gestikulaci, a tak jsou nedílnou součástí běžné denní komunikace. Je proto…

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

14. 1. | Vlasy vlivem mrazivého počasí dostávají v zimě hodně zabrat. Žádný účes pořádně nedrží, a když už…

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

11. 1. | 7 | Doba, kdy ženy „tam dole“ měly neprostupný prales, naštěstí dávno minula. Módní trendy se v…