Kouzlo parfémů aneb 10 faktů, která možná neznáte

| Autor: redakce | Rubrika: Krása

Víte, kdy vznikly parfémy, jaké jsou nejčastější a nejoblíbenější ingredience světových parfumářů a kde se bere třeba pižmo nebo ambra?1.Parfémy existují od samého počátku lidstva, nejprve jen ve formě bylinek a květin, později v podobě sofistikovanějších vonných olejů a kadidel. Podle historiků, kteří se zabývají dějinami parfémů (ano, i takové povolání existuje), byl první důkaz používání parfémů nalezen v 3500 let staré hrobce královny Hatšepsovet v Thébách. Tato žena proslula tím, že se prohlásila faraonem a v mužském převleku vládla celému Egyptu. Tam bylo ve starověku používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných ingrediencí dovezených loďstvem z bájné země Punt velmi oblíbené.

2.Slovo parfém pochází z latinského per fumum, což znamená „prostřednictvím kouře“ a odkazuje k původnímu způsobu výroby parfémů, tedy vytváření jemného spreje z hmotné substance.

3. Dnes je většina ingrediencí parfémů chemická, dříve však mezi nejoblíbenější přísady patřily bylinky a koření. Naši předkové voněli nejčastěji bergamotem, myrhou, koriandrem, pryskyřicí nebo mandlemi. Běžný parfém dnes obsahuje mezi 20 – 250 ingrediencemi.

4. Parfém voní na každém člověku jinak. Je to dáno zejména odlišným pH pokožky. To, jak se vůně na své nositelce či nositeli rozvine, ovlivňují také biologické změny v pH pokožky, které jsou ovlivněny hormony. Vliv má i stravování, např. kořeněná jídla mohou vůni změnit, dále pak způsob životního stylu a také užívání léků.

5. Pravé pižmo neboli mošus, nejčastější ingredience v parfémech, se získávalo z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Tato surovina má vynikající fixační účinky a již odedávna je používána za mocné afrodiziakum. Kabar byl však téměř vyhuben, takže dnes patří mezi chráněné druhy a pižmo se vyrábí synteticky. Zajímavou přísadou parfémů je i ambra, což je vlastně výměšek trávicího ústrojí vorvaně a patří k nejdražším parfumářským ingrediencím.

6. Biologové zjistili, že ženy mají lepší čich než muži. Příčiny můžeme hledat již v dávném pravěku. Čich totiž původně sloužil jako jeden z nástrojů pro přežití, varoval před zkaženým jídlem nebo nebezpečnými látkami ve vzduchu. Navíc sloužil k výběru vhodného partnera a předpokládá se, že pomáhá i při utváření vztahů matky a dítěte.

7. Vzpomenete si také na vůni, která vám připomíná dětství? Ať je to vůně dětského pudru, tvarohových buchet nebo čerstvě vypraného prádla, tyto vzpomínky jsou silnější než jakékoliv vizuální nebo chuťové. Udržíte si je proto daleko déle. Na druhou stranu stejně jako zrak či sluch, i čich slábne s rostoucím věkem.

8. V Evropě se parfémy rozšířily díky Italce Kateřině Medicejské, která se v 16. století stala manželkou francouzského krále a omámila dvůr svými rukavičkami z parfemované kůže. V Itálii už v té době umění výroby parfémů značně vzkvétalo a Kateřinin osobní parfumář, Rene le Florentin, své tajemství dovezl do Francie. Proslýchá se, že jeho laboratoř byla se sídlem budoucí královny spojena tajnou chodbou, aby unikátní recepty nemohl nikdo ukrást cestou.

9. Parfém aplikovaný na šíji, zápěstí, předloktí a za uši voní nejvýrazněji a nejsilněji. Je to tím, že na těchto místech je tenká kůže a pulzuje zde krev, takže jsou teplejší a parfém se lépe odpařuje. Coco Chanel, módní návrhářka a autorka legendárních parfémů Chanel prohlásila, že by si žena měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.

10. Mezi nejobvyklejší ingredience, které nechybějí snad v žádném parfému, patří růžové a jasmínové výtažky. Jsou stálicí na parfumářské „paletě“. Volné sdružení nejlepších světových parfumářů se jmenuje L´Artisan Parfumeur a vzniklo v roce 1976 ve Francii. Spojuje nejznámější a nejrespektovanější tvůrce vůní, pro které jsou k dispozici nejlepší a nejdražší ingredience, jako je šedá ambra, ručně sbírané okvětní plátky květin nebo vzácné koření.

Deset zajímavých faktů o parfémech představil Daniel Kopecký, ředitel internetové parfumerie Parfemy.cz.

POŠLETE SVŮJ PŘÍBĚH
Staňte se přispěvatelkami Dama.cz a vyhrajte luxusní kosmetický balíček!
Další články z rubriky

Trápí vás pigmentové skvrny? Jak se jich zbavit?

Trápí vás pigmentové skvrny? Jak se jich zbavit?

19. 10. | Zůstala vám na kůži nepěkná vzpomínka na letní slunění v podobě pigmentových skvrn? Pořiďte si na…

Buďte krásná: 7 trendů v péči o pleť

Buďte krásná: 7 trendů v péči o pleť

14. 10. | Snad v žádném odvětví se neobjevuje tolik inovací jako v kosmetice. Nové objevy mají napomáhat…

Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?

Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?

13. 10. | O tom, jak nelehké může být hubnutí, ví většina z nás své. Téměř každý člověk v životě vyzkoušel…

FOTOGALERIE: Jak probíhá plastická operace prsou?

FOTOGALERIE: Jak probíhá plastická operace prsou?

5. 10. | Toužíte po dokonalých prsou a zvažujete prsní implantáty? Pak je tento článek určen právě pro vás.…