Liposukce

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Krása

Trápí vás nedokonalá postava, na které je vidět podkožní tuk již na velkou vzdálenost? Přestože si hlídáte jídelníček a chodíte více či méně pravidelně cvičit, jisté tělesné partie mají do vysněného ideálu daleko. Buď s tím smíříte nebo půjdete cestou celebrit a vyhledáte pomoc plastického chirurga a necháte si provést tzv. liposukci.

Pravdou je, že liposukce není metodou hubnutí a ani alternativou pro váhovou redukci. Tato procedúra slouží jako odstranění podkožního tuku na místech, kde se těžko shazuje dietou či cvičením. Ani při dodržování vyvážení stravy a pravidelnému cvičení se často ženy setkávají s tím, že některé oblasti nemohou ovlivnit tak, jak si přejí. A právě v tu chvíli je čas pomýšlet na zákrok plastického chirurga. Ovšem ten v žádném přípravě nenahrazuje právě zmiňované dodržování diety a dostatek tělesného pohybu. Původním a hlavním úkolem liposukce je a zůstává v zásadě odstranění lokální nahromadění tuku.

V současné době se provádí několik druhů liposukcí, nebo-li odstranění nadbytečného tělesného tuku. Klasická liposukce, mechanická, byla doplněna dalšími metodami při použití moderních technologií. Ve své původní podobě byla prováděna suchou cestou v celkové nebo svodné anestézii silou paže operatéra. Ultrazvuková liposukce umožňuje vystavit tukové buňky ultrazvukové energii, která je destruuje termickým i mechanickým vlivem a usnadňuje tak jejich aspiraci. Dnes jsou vyvinuty přístroje, které dokáží působit na tukovou tkáň i zevně, transkutánně a bezbolestně, tedy bez nutnosti znecitlivění. Zatímco metoda interní aplikace ultrazvuku je efektivní, i když přináší určité riziko termického poškození tkání a jen malé výhody ve snadnější penetraci tkáně a pravidelnosti v redukci tuku, účinnost zevní metody je zatím jen malá. Vibrační liposukční přístroje naproti tomu doznaly většího rozšíření. Jejich kanyly vibrují řádově v tisících za sekundu, čímž snadněji pronikají tukovou tkání, kterou rozvolňují. To významně zkracuje, zejména u velkých liposukcí, dobu výkonu.

Nejvíce se však rozšířila tzv. tumescentní liposukce. Pod tímto tajemným název rozumí metoda, při které lékař napustí tkáně speciální tekutinou , tak aby došlo k jejímu zpevnění. Taková tkáň je křehčí, kanyla jí snadněji proniká. Dle použitého složení může tekutina obsahovat medikamenty na znecitlivění, vasokonstrikci a k vyrovnání vnitřního prostředí. Roztok s obsahem adrenalinu minimalizuje krevní ztráty a je tak k tělu šetrnější.

Tumescentní liposukce se provádí v lokálním umrtvení, není nutná celková anestezie, tudíž se tělo rychleji zotavuje a není zatěžováno dalšími látkami. Během samotného zákroku můžete dokonce sledovat film a do jeho skončení plastický chirurg provede ten jemný, ale vysoce účinný zákrok.

Nejvíce zkušeností má v České republice team lékařů z kliniky Medicom VIP. Jen v loňském roce zde provedli více než 1200 tumescentních liposukcí, tento zákrok tvoří 70% zákroků prováděných na této klinice. Zkušenosti místních chirurgů jsou proto více než bohaté, což samozřejmě zaručuje vysokou kvalitu výsledků.

„Spokojenost a pohoda našich klientů jsou pro nás prioritou, proto u tumescentní liposukce všem klientům děláme bezplatnou hodinovou konzultaci, během které je nafotíme a na počítači v animaci 3D jim ukazujeme, které části budeme odsávat a jak budou například jejich boky vypadat po zákroku. Zároveň se dozví vše o tumescentní liposukci, například, že ji provádíme tenkou kanylkou s maximálním průměrem 4 mm, dostanou veškeré informace a na cokoli se mohou zeptat,“ říká MUDr. Issam Alawa z kliniky Medicom VIP.

Nespornou výhodou je, že pacient může hned po zákroku odejít domů a ve většině případů do 2-3 dnů nastoupit zpět do zaměstnání. Kdo koho je tumescentní liposukce určena? Ideálním kandidátem na zákrok je zdravá žena či muž, kteří pravidelně cvičí a dodržují životosprávu a mají kolem 5 až 10 kil nadváhu. Lze však odsát i větší či menší množství tuku, ale potřeby. Tímto druhem liposukce lze odstranit tukové polštáře prakticky z kterékoliv části těla tvářemi počínaje a kotníky konče.

Foto: archiv Medikom VIP

Další články z rubriky

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

26. 11. | Dělá vám problém po ránu rozlepit víčka a mžouráte na svět skrz uzounké škvírky místo očí? Oteklé…

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

21. 11. | I když před sebou máme několik dlouhých zimních měsíců, nemusí to ještě nutně znamenat jen deprese,…

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

19. 11. | 3 | Spousta lidí vypadá o mnoho starší, než ve skutečnosti je, a to jen kvůli svému špatnému životnímu…

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

14. 11. | Je to trochu umění – jak se nalíčit a nepřehnat to, když nosíme brýle? Od určitého věku je totiž,…