VELKÝ PŘEHLED PLASTICKÝCH OPERACÍ. Ne všechny jsou drastické!

| Autor: MF | Rubrika: Krása

Ať už je na vině genetika, věk, špatné stravování nebo málo pohybu, jisté je, že ženy trápí mírná či větší nadváha, objem prsů, boky, silnější stehna, ke svým handicapům později přičtou povislou kůži a nevítané změny „obrysů těla“. Sebekritický přístup k vlastnímu tělu je impulzem k mnohým řešením.

VELKÝ PŘEHLED PLASTICKÝCH OPERACÍ. Ne všechny jsou drastické!

Někde chybí, jinde přebývá

Na žebříčku požadovaných zákroků se u žen za úpravou očních víček a zvětšení prsů drží na třetím místě liposukce. Zájem o tuto operaci lze vysvětlit i zdokonalením této metody a rozšířením nabídky o miniinvazivní varianty.

  • Klasická - tumescentní - liposukce je zákrok invazivní, při němž se rozrušený tuk odsává liposukční kanylou napojenou na přístroj vyvíjející podtlak. Pojem tumescentní vychází z latinského názvu pro otok.

Vyjadřuje fakt, že se ošetřovaná partie naplní velkým množstvím roztoku obsahujícího anestetikum. Potom se spolu s ním odsaje tuková tkáň.

  • V poslední době se hodně vžilo pojmenování neinvazivní liposukce - např. laserová, radiofrekvenční nebo ultrazvuková. Nejde však o odsátí tuku v pravém slova smyslu, jedná se o lipolýzu. Touto metodou se tukové buňky naruší a jejich obsah pak tělo opustí metabolickou cestou, v těle však zůstávají dál.
  • Dobrou službu při odbourávání tuku a následném „vyžehlení“ pokožky prokáže rovněž přístrojová gymnastika LPG. Tato neinvazivní metoda v sobě spojuje působení dávkovaného vakua a rolování válečků v aplikační hlavici, při němž se nasává kožní řasa a zpracovává se kožní tkáň.
  • Opravdovou liposukci, a ne jen „zkapalnění“ tuku nabízí kryolipolýza, která tukové buňky opravdu zničí, takže už se nemohou znovu naplnit, a laserový přístroj SlimLipo, při němž se teplem tuk rozpustí a potom odsaje. Výhodou je i následné zpevnění kůže na odsáté ploše.

Liposukce do určité míry vyřeší i problémy s celulitidou. Ještě lepšího stavu se dosáhne, když se zapojí ještě rázová vlna, která nahromaděný tuk likviduje mechanicky. Nedoporučuje se ale použít ji na břicho, dobře se naopak uplatní na zadek a stehna.

Jestliže však po liposukci kůže zůstane hodně uvolněná, ke slovu přichází abdominoplastika, při níž se velký nadbytek kůže odstraní skalpelem. Vylepšení prsů pomůže psychice

Chybějící objem prsů může doplnit implantát, asymetrii spraví modelace.

  • A při zvětšování prsů vlastním tukem (sice jenom o jednu velikost) získáme další bonus - díky liposukci, při níž se získává potřebný tuku na zvětšení poprsí, v odsáté partii trochu zhubneme.
  • Neinvazivní možností úpravy poprsí je vyplnění materiálem Macrolane; tvoří ho kyselina hyaluronová a voda, aplikuje se injekčně. Efekt vydrží asi dva roky, potom tělo výplň odbourá a zákrok je možné absolvovat znovu.

Mnohé ženy celý život trápí naopak příliš velké poprsí a často teprve ve vyšším věku se odhodlají problém řešit. Při této operaci se odstraní část prsní tkáně, zbylá se vymodeluje do požadovaného tvaru, současně se odstraní přebytečná kůže. Na tento zákrok chodí i muži, když je postihne gynekomastie (zbytnění prsou). A o tom, že nejde o případy ojedinělé, svědčí i to, že tato operace se mezi mužskými zákroky dostala na čtvrté místo (pro zajímavost, na prvních třech jsou operace očních víček, úprava uší a liposukce).

Boj proti zemské přitažlivosti

Účinky gravitace se výrazně projevují také na povolených pažích. Dříve se tento problém řešil skalpelem, jenže operace zanechává jizvy. V dnešní době lze paže zpevnit nitěmi, jimiž se paže „prošijí“. Do ošetřovaného místa se injekcí nebo kanylou vpraví vlákna, která povzbudí tvorbu kolagenu a partii zpevní. Když se nitě rozpustí, je možné ošetření opakovat.

Od metliček po křečové žíly

A už jsme v dolní partii. Do péče o pěkné tělo samozřejmě patří také odstranění metliček a křečových žil na nohou.

Nejmenší žilky (mikrovarixy), které na postižených končetinách tvoří pavoučí sítě, lze odstranit laserem. Na drobnější povrchní žilky (metličky) platí sklerotizace, při níž se do žíly napíchá speciální roztok, a díky tomu se žíla vstřebá. Menší křečové žíly se řeší tzv. flebektomií, kdy se žíly odstraňují z jednotlivých řezů. Největší křečové žíly je třeba zpravidla odoperovat, někdy je však možné použít i katetrizační laserové nebo radiofrekvenční metody.

autor: Jana Nová

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Další články z rubriky

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

16. 1. | Ruce používáme ke gestikulaci, a tak jsou nedílnou součástí běžné denní komunikace. Je proto…

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

14. 1. | Vlasy vlivem mrazivého počasí dostávají v zimě hodně zabrat. Žádný účes pořádně nedrží, a když už…

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

11. 1. | 7 | Doba, kdy ženy „tam dole“ měly neprostupný prales, naštěstí dávno minula. Módní trendy se v…

Konec stárnutí: 5 ověřených triků, které mu zabrání

Konec stárnutí: 5 ověřených triků, které mu zabrání

9. 1. | Je mnoho faktorů, které ovlivňují stárnutí vaší pleti. Některé nemáte šanci ovládnout, ale pokud…