Zuby jako perličky - díl II.

| Autor: Eva Šimáková (Juicy) | Rubrika: Krása

Kdo by nechtěl mít krásné zuby jako z reklamy? Ale jak toho docílit? Přečtěte si pár rad a tipů a snad se vám to podaří.

7. V posledních letech se mluví o tom, že ovocné kyseliny jsou pro naše zuby škodlivé (ale naopak zase pro zdraví je konzumace ovoce dobrá). Co s tím?
Nejen ovoce, ale také nové nápoje typu kola s citronem, nebo dětské ovocné
nápoje. Zde jde hlavně o kombinaci kyselého (tedy většinou kyseliny citronové) a sladkého, což způsobuje vyloženě v ústech prostředí pro rychlý vznik kazu. Mikroby v plaku zkvasí cukry z potravy na vlastní kyseliny, a když se k tomu ještě přidá kyselina z nápoje, tato kombinace naruší zubní sklovinu a může se rychle utvořit kaz. Navíc působením sladkokyselých potravin a nápojů dochází k větší citlivosti zubů. Po konzumaci kyselého a sladkého zároveň je dobré počkat s čištěním zubů alespoň dvě hodiny.8. Co může způsobovat zápach z úst?
Pokud nejde o nějakou závažnou nemoc trávicího traktu, pak zápach způsobují většinou mikroby z jídla, které se usazují v měkkých tkáních a ve sliznici jazyka. K zápachu potom dochází v případě, že našim zubům
věnujeme málo hygieny. Přes den je proto rozhodně dobré použít žvýkačky nebo bonbony pro svěží dech, rozhodně nic nezkazíte, když si i po obědě zuby vyčistíte. Pak je také dobré využít ústní vody.

9. Lze někdy ústní hygienu v nouzových případech vykompenzovat žvýkačkami?
Rozhodně ne. Nepomáhá ani jablko (použítím jablka před spaním můžete
způsobit narušení zubní skloviny). Pokud si zapomenete kartáček, plátěným kaspesníkem s malým množstvím pasty zuby vytřete. Žvýkačky jsou dobré v tom, že působí proti zubnímu kazu, zvyšují sekreci slin, dodají potřebné minerály a působí na sklovinu. Není ani dobré půjčovat si cizí kartáček. Každý má v ústní dutině jinou mikroflóru a tu vaši by to mohlo výrazně poškodit. Není vhodné ani olizování dudlíků a lžiček při krmení dětí.

10 . Co patří k běžným pomůckám pro ústní hygienu?
Doporučuji určitě ruční kartáček – nejlépe s rovně střiženými hustými štětinami, s krátkou a širokou pracovní částí. Měl by být rozhodně jemný. Neplatí čím tvrdší, tím lépe očistí zuby. Naopak může ublížit dásním. Důležité je alespoň jednou denně využít mezizubního kartáčku či zubní niti. Správné čištění probíhá tak, že si kartáček přiložíte šikmo ke krčkové části zubu, aby polovinou štětin zasahoval zub a polovinou dásně. Pak pomalým krouživým pohybem zub vyčistíte. K dočištění se pak používá
mezizubní kartáček a nit.

11. Je jedno, jakou pastou si čistím zuby?
To určitě není. Např. děti by měly používat dětské pasty, neobsahují totiž takové množství fluoridu. Děti totiž pastu často polykají a s pastou pro dospělé by mohlo dojít k tzv. fluoróze a vzniku zbytečných skvrn. Dobré je používat pasty se správným obsahem fluoridu, který brání narušení zubní skloviny. Lidé s obnaženými krčky by měli využít raději pasty pro citlivé zuby. I ten, kdo trpí zánětem dásní či paradontózou, by měl využít specializovaných past, které problémy zmírňují. Vhodné jsou také bylinkové pasty, které mohou pomoci při hojení drobných poranění v ústech. Zajímavé jsou fresh pasty, které mohou také pomoci ke svěžímu dechu. Důležité je vědět, že k tomu, abyste si dobře vyčistili zuby, stačí malé množství pasty. Takže pasty ano, ale používat je správně.

12. Jak si zkontroluji, zda mám vyčištěné zuby?
Jazykem přejeďte zub po zubu u krčku. Všude musí být dokonale hladké, eventuálně je kartáčkem dočistěte nasucho.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Dieta.„


ČTĚTE TAKÉ:

Zuby jako perličky - díl I.
Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

26. 11. | Dělá vám problém po ránu rozlepit víčka a mžouráte na svět skrz uzounké škvírky místo očí? Oteklé…

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

21. 11. | I když před sebou máme několik dlouhých zimních měsíců, nemusí to ještě nutně znamenat jen deprese,…

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

19. 11. | 3 | Spousta lidí vypadá o mnoho starší, než ve skutečnosti je, a to jen kvůli svému špatnému životnímu…

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

14. 11. | Je to trochu umění – jak se nalíčit a nepřehnat to, když nosíme brýle? Od určitého věku je totiž,…