A. R. R. R. Roberts: Silmámilion

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Parodie A. R. R. R. Robertse, která si vzala do parády „Gandalfa anglické literatury“ Tolkiena a jeho středozemský prolog Silmarillion, rozhodně nemíní dostát zvyklostem fantasy ani žánru hrdinských balad. Ve svém zápalu nevynechá jedinou příležitost, jak se obout do postmoderny a jejích hlasatelů, do soudobé politické novořeči i do „života po životě“, který dnes Tolkienovo slavné dílo prožívá.

A. R. R. R. Roberts: Silmámilion

Britský autor sci-fi Adam Roberts (1965), který se pod pseudonymem Robertski Brothers už pokusil parodovat kultovní trilogii Matrix v knize McAtrix Derided (2004, česky McAtrix Recesed, 2004), pokračuje ve svém obrazoboreckém zápalu i v Silmámilionu. Ale protože v každém rouhání se skrývá především úcta vůči nádheře předlohy, zůstává pachatel téhle potměšilé parodie s panem profesorem zajedno v tom, že nejdůležitější je láska k jazyku, kterým utváříme svět kolem sebe. Ke slovům, na nichž svět stojí, a s nimiž odchází do zemí Neumírajících.

A(DAM) R. R. R. ROBERTS se narodil. Přesněji řečeno přišel na svět o filipojakubské noci, což výrazně předurčilo jeho choutky čarovat se staršími literárními spisy. Nejpřesněji řečeno udělal za svým životem nedávno středník; nachází se právě uprostřed a prožívá krizi středního věku. Je vytrvale ženatý a jeho dcerka prý na něj volá „dada“, čímž vyjadřuje své sympatie k uměleckým směrům předválečné avantgardy. Ve dne lze Robertse spatřit na Londýnské univerzitě, kde se vyskytuje v převleku za anglistu a kde také hlouběji pronikl do fascinující krajiny spisů kolegy Tolkiena. Poté, co na základě disertace o díle básníka Roberta Browninga vymámil doktorát z univerzity v Cambridgi, postavil na odkazu svého slavného předchůdce a s přispěním svého nadaného prastrýce epos Silmámilion (2004), vydaný ve stotisícovém nákladu. Daří se mu tedy dobře a děkuje za optání. Tvorba čtyřicetiletého autora, který se pod pseudonymem Robertski Brothers mimo jiné otřel o kultovní trilogii Matrix v parodii McAtrix Derided (2004, česky McAtrix Recesed, 2004), je neobyčejně různorodá a neohrožená. Na svém kontě má Roberts nová a vylepšená znění Hvězdných válek, Šifry mistra Leonarda (Va Dinci Code) a další parodie, travestie a literární bestie milované čtenáři, jen „o chloupek vážnější“ SF romány milované kritikou – Salt (2000), On (2001), Stone (2002), Polystom (2003), The Snow (2004) a Gradisil (2005) – a také povídkový soubor Swiftly, nemilovaný zřejmě nikým, poněvadž povídky se dnes nečtou. Mladá fronta připravuje český překlad jeho další vykutálené parodie Hoblit (The Soddit, 2003) a v plánu má i vydání knihy Va Dinci Code.

Cena 199 Kč
Vázaná | 208 stran |
ISBN 80-204-1353-7
EAN 9788020413536
Vyšlo 14. 2. 2006

zdroj: Mladá fronta a. s.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…