A. R. R. R. Roberts: Silmámilion

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Parodie A. R. R. R. Robertse, která si vzala do parády „Gandalfa anglické literatury“ Tolkiena a jeho středozemský prolog Silmarillion, rozhodně nemíní dostát zvyklostem fantasy ani žánru hrdinských balad. Ve svém zápalu nevynechá jedinou příležitost, jak se obout do postmoderny a jejích hlasatelů, do soudobé politické novořeči i do „života po životě“, který dnes Tolkienovo slavné dílo prožívá.

A. R. R. R. Roberts: Silmámilion

Britský autor sci-fi Adam Roberts (1965), který se pod pseudonymem Robertski Brothers už pokusil parodovat kultovní trilogii Matrix v knize McAtrix Derided (2004, česky McAtrix Recesed, 2004), pokračuje ve svém obrazoboreckém zápalu i v Silmámilionu. Ale protože v každém rouhání se skrývá především úcta vůči nádheře předlohy, zůstává pachatel téhle potměšilé parodie s panem profesorem zajedno v tom, že nejdůležitější je láska k jazyku, kterým utváříme svět kolem sebe. Ke slovům, na nichž svět stojí, a s nimiž odchází do zemí Neumírajících.

A(DAM) R. R. R. ROBERTS se narodil. Přesněji řečeno přišel na svět o filipojakubské noci, což výrazně předurčilo jeho choutky čarovat se staršími literárními spisy. Nejpřesněji řečeno udělal za svým životem nedávno středník; nachází se právě uprostřed a prožívá krizi středního věku. Je vytrvale ženatý a jeho dcerka prý na něj volá „dada“, čímž vyjadřuje své sympatie k uměleckým směrům předválečné avantgardy. Ve dne lze Robertse spatřit na Londýnské univerzitě, kde se vyskytuje v převleku za anglistu a kde také hlouběji pronikl do fascinující krajiny spisů kolegy Tolkiena. Poté, co na základě disertace o díle básníka Roberta Browninga vymámil doktorát z univerzity v Cambridgi, postavil na odkazu svého slavného předchůdce a s přispěním svého nadaného prastrýce epos Silmámilion (2004), vydaný ve stotisícovém nákladu. Daří se mu tedy dobře a děkuje za optání. Tvorba čtyřicetiletého autora, který se pod pseudonymem Robertski Brothers mimo jiné otřel o kultovní trilogii Matrix v parodii McAtrix Derided (2004, česky McAtrix Recesed, 2004), je neobyčejně různorodá a neohrožená. Na svém kontě má Roberts nová a vylepšená znění Hvězdných válek, Šifry mistra Leonarda (Va Dinci Code) a další parodie, travestie a literární bestie milované čtenáři, jen „o chloupek vážnější“ SF romány milované kritikou – Salt (2000), On (2001), Stone (2002), Polystom (2003), The Snow (2004) a Gradisil (2005) – a také povídkový soubor Swiftly, nemilovaný zřejmě nikým, poněvadž povídky se dnes nečtou. Mladá fronta připravuje český překlad jeho další vykutálené parodie Hoblit (The Soddit, 2003) a v plánu má i vydání knihy Va Dinci Code.

Cena 199 Kč
Vázaná | 208 stran |
ISBN 80-204-1353-7
EAN 9788020413536
Vyšlo 14. 2. 2006

zdroj: Mladá fronta a. s.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…