Anna Polívková jako Jeskynní žena

| Autor: MS | Rubrika: Kultura

Jeden z nejznámějších litevských básníků a dramatiků Sigitas Parulskis hledá odpovědi na nejčastější světové otázky: Kým je současná žena, jaký je dnešní muž?

Jeho úvaha o ženské duši kompletuje mnoho otázek, které jsou jádrem problému mezilidských vztahů. Toto téma je nekonečné! Nedostatek pochopení mezi mužem a ženou je znám každému, zároveň však není nikdo, kdo by nalezl řešení. Naštěstí, Parulskis tento problém zlehčuje humorem!

Monodrama Jeskynní žena, jehož hlavním a jediným hlasem je vynikající herečka Anna Polívková, jednoduchou a humornou cestou promlouvá o vážných problémech. Jeskynní žena hledá odpovědi na základní otázky vztahu mezi mužem a ženou, hledá ideály a pochopení. Vnímá svět jako žena, která ví co chce, a která hledá štěstí po boku muže. Má své naděje a sny. Bohužel se stává, že ve vztahu s mužem je potřeba snít i ve dne... Průměrný svůdník ji tedy neuspokojí, ale není vybíravá, pouze chce někoho, s kým může večer klidně usínat.

Jeskynní žena se stává lovcem, pronásledujícím svou kořist. Otočení rolí napomáhá vnímat souboj obou pohlaví s nadhledem. Časem je zřejmé, že narazit na pana Božského, je stejně pravděpodobné jako potkat tučňáka v bikinách.Jeskynní žena se však nevzdává a hledá dál a díky tomu se dostává do opravdu groteskních situací: Osamocená žena na dálnici s porouchaným vozem? Tohle přece musí zabrat! „Nikoli! Dámy, tomuto „balícímu“ prostředku se vyhněte!“ radí zkušeně jeskynní žena...

Občas se stává, že ztrácí všechnu svou sílu, nikdy však nepřichází o svůj šarm. Smysl pro humor a nadled ji v tom napomáhají. Nebo-li, bez smyslu pro humor by se každá žena musela dočista zbláznit! Zkouší i internetové seznamky, ale bezvýsledně. Rozhodnutá zahnat samotu chodí na jednu schůzku za druhou a výsledek? Po poslední schůzce už se zase přesvědčuje, že už NIKDY více, protože svobodný muž po 40 je buď mnich nebo idiot!
Nedostatek pochopení bolí a připomíná jí bariéru, která ji od muže odděluje. Jakýkoli pokus o dialog se nedaří. Ona mluví, on mlčí (a poslouchá? – tomu už snad nevěříte!?!)

Žena to však nepříjímá, protože stále touží po vztahu. Jeskynní žena se na jevišti konfrontuje s hrobníkem, alokoholikem, psychotikem a dalšími typy mužů, se kterými se potkala každá z nás alespoň jednou v životě.
Muži se drží základních a neměnných modelů svého chování, jsou zbabělí a zrádní. I když jimi žena opovrhuje, nemůže bez nich žít. V jistém slova smyslu to připomíná alkoholizmus nebo drogovou závislost. Všechny to známe.
Nadarmo hledá někoho inteligentního a upřímného. Neztrácí však naději a nepřestává v hledání, přestože její lov je občas zoufalý a marný.

Máte pocit, že jeskynní ženu dobře znáte? Nemáte náhodou stejné „štěstí“ na opravdové muže?
Možná Vám jeskynní žena neporadí, ale určitě Vás potěší, že nejste sama a hlavně – plakat budete jen smíchy!Anna Polívková
Anna Polivková je oblíbenou českou herečkou s velkým hereckým nadáním a především komediálním talentem. Je dcerou herce Bolka Polívky a herečky Evelyny Steimarové - po mamince další pokračovatelka slavného hereckého rodu Steimarů.

Po studiu na pražské státní konzervatoři navštěvovala katedru nonverbálního divadla HAMU, v roce 1999 odcestovala studovat do Paříže na Mezinárodní školu pohybového divadla Jacqua Lecoqa.

Procestovala Evropu s klaunským pouličním představením Skok kachny a Kanadu se Sabooge Theater Company. Nastudovala představení Vagina monology v Nosticově divadle pod Čertovkou. České filmové publikum si mělo možnost Annu oblíbit v mnoha úspěšných snímcích. V roce 1999 se objevila ve filmu Saši Gedeona „Návrat Idiota“, spolu s otcem si zahrála v kriminálním filmu F. A. Brabce „Bolero“ (2004). Dále se objevila ve filmovém debutu Julia Ševčíka „Restart“ (2005). V následujícím roce ztvárnila postavu Jolany ve snímku Jiřího Vejdělka „Účastníci zájezdu“ a v roce 2008 vystupovala jako usedlá sekretářka v komedii „Vy nám taky šéfe!“. Televizní diváci sledují osud její hrdinky, doktorky Martiny Hermanové, v seriálu Ordinace v růžové zahradě, napjatě hltají příběh „Ukradená spermie“ projektu „Soukromé pasti“, kde je Anna laborantkou, nebo si plačící smíchy užívají její sólo výstupy v pořadu „Na stojáka“. Živě provázela večerem při předávání cen Český lev společně se svým otcem.


Lucie Poláčková
Prošla baletní přípravkou ND, tanec studovala nejprve na Taneční konzervatoři v Praze, poté na pražské HAMU. Účinkovala v inscenacích Národního divadla v Praze, absolvovala taneční kurzy v Německu a ve Francii. Od roku 1989 spolupracuje jako choreograf operních a činoherních inscenací s divadly v České a Slovenské republice. V letech 1992 - 2002 se jako asistentka režie a choreografka podílela na vzniku inscenací Opery Mozart - Komorní opera Praha. V roce 1997 realizovala v Národním divadle v Praze spolu s režisérem Jiřím Nekvasilem večer soudobých oper J. Klusáka (Zpráva pro Akademii) a M. Nymana (Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem). O rok později se jako režisérka a choreografka podílela na novém nastudování Bizetovy Carmen ve Státní opeře Praha. Trvale se věnuje nejrůznějším formám výtvarně pohybového divadla, účastní se tanečních a festivalů, v roce 1994 byla spoluzakladatelkou volného sdružení tanečníků a choreografů TABLEŠ. Spolupracuje s tvůrci ve veřejnoprávní a komerční televizi, pedagogicky působila na Taneční konzervatoři v Praze, vyučovala jevištní pohyb na katedře zpěvu a operní režie HAMU. V letech 1999 - 2002 byla pověřena vedením baletního souboru Státní opery Praha. Podílela se na multimediálním projektu „Světla a stíny Vyšehradu“, kombinující tanec, filmové obrazy a prostorový zvuk v inscenaci inspirované architekturou a historií Vyšehradu, jako choreografka a divadelní režisérka.

Halina Pawlowská
Vystudovala scénáristiku a dramaturgii na FAMU. V devadesátých letech moderovala TV pořady Zanzibar (cestopisný) a V žitě (později Žito) – týdeník složený ze společenských reportáží. Právě díky této zkušenosti byla zahraničním investorem vybrána za šéfredaktorku tehdy nově vzniklého společenského týdeníku Story, který vedla 7 let. Po sedmi letech Story opustila a založila vlastní časopis Šťastný Jim. V současné době je šéfredaktorkou nejprodávanějšího časopisu Glanc o životním stylu.
Za svoji literární a jinou činnost odbdržela Halina Pawlowská řadu ocenění, například v roce 1994 Českého lva v kategorii Nejlepší scénář za film Díky za každé nové ráno a dvakrát po sobě televizní ocenění Týtý – Pořad roku za talk-show Banánové rybičky, kterou Česká televize vysílá už od roku 1999.

Michaela Zámečníková Savovová
Studovala na Institutu reklamní tvorby a marketingových komunikací VUT Zlín, obor: animace, trikový film a video Janáčkovu akademii múzických umění Brno, obor: scénografie.
Působila v mnoha známých divadlech a podílela se na úspěšných divadelních hrách:
2003 Studio Marta Brno – Náměstíčko, C.Goldoni, Kytice, J.Suchý, režie M.Zetel, Klub Fléda Brno – S nožem na krku, návrat vojáka, P.Baďura, 2004 Husa na provázku Brno – Cult fiction I., Rybí hudba, Bukowski, Brautigan, Welsh, režie L.Balák, Bezbariérové divadlo Barka Brno, Komorní opera JAMU – opera Majitel pohřebního ústavu, Tučapský, režie T.Studený, 2005 Divadlo v 7a půl Brno – Thelma a Luiza, M.Mojžíšek, Divadlo Polárka Brno – Aladínova kouzelná lampa, F.Hrubín, režie Z.Mikotová, Městské divadlo Zlín – Budulínek, na motivy J.V.Plevy, režie Z.Mikotová – kostýmy, 2006 HADivadlo Brno – Fanouš a prostitutka, L.Balák, režie H.Mikolášková, Divadlo Polárka Brno – Mauglí, R.Kypling, režie H.Mikolášková, 2007 Klicperovo divadlo Hradec Králové – opera Čert a Káča, režie Z.Mikotová, Animatorama 07 – audiovizuální prezentace z Ateliéru animované tvorby FMK UTB, ve Zlíně, Komorní Fidlovačka - Tři deštivé dny, režie H.Mikolášková, Divadlo Polárka – Hašteřica, režie Z.Mikotová, 2008 Komorní Fidlovačka Praha – Sedmero hříchů, Tensee Williams, režie H.Mikolášková, Moravské divadlo Olomouc – Maškaráda, Terry Pratchett, režie M.Zetel


One woman show Jeskynní žena
Slavnostní premiéra: 31. května 2009 od 19:00 hod.
Divadlo Radka Brzobohatého, Opletalova 5/7, Praha 1

Režie: Lucie Poláčková
Adaptace: Halina Pawlovská
Výprava: Michaela Zámečníková Savovová
Hraje: Anna Polívková

Vstupenky na slavnostní premiéru a vstupenky na další představení 7.6. 2009 jsou již v prodeji! www.ticketpro.cz, www.ticket-art.cz, www.ticketportal.cz

zdroj: Makroconcert
foto: Korzo

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.