Balet Louskáček – Vánoční příběh okouzlí malé i velké

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Tajemnou atmosféru štědrovečerní noci zpřítomní balet Louskáček – Vánoční příběh. V Národním divadle se nedočkavci mohou těšit na svátky s kouzelným příběhem už začátkem Adventu 27. a 29. listopadu.Oblíbená a hojně navštěvovaná bývají zejména představení těsně kolem svátečních dnů – letos 21., 22., 25., 28. a 31. prosince 2011. Patří totiž mezi nejšťastněji volené vánoční dárky.

Novou verzi na slavnou hudbu klasického baletu P. I. Čajkovského vytvořil významný maďarský choreograf Youri Vàmos, někdejší šéf Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Každou zimu již od roku 2004 oslňuje jeho baletní kreace malé i velké v neobyčejné výpravě Michaela Scotta. Hraje orchestr Národního divadla pod taktovkou Sergeje Poluektova a působivou inscenaci výtečně dokresluje zpěv Kühnova dětského sboru pod vedením sbormistra Jiřího Chvály.

Čajkovského hudba inspiruje jevištní tvůrce už od premiéry roku 1892 v petrohradském Mariinském divadle. Většinou však k libretu využili pouze povídku Louskáček a Myší král od E. T. A. Hoffmanna, v níž tento pozdní romantik a předchůdce surrealismu i literatury fantasy spojuje snové vánoční vidiny malého děvčátka s realitou. Jiné Hoffmannovo literární dílo dodalo námět i pro balet Coppélie.
Youri Vàmos však organicky skloubil Hoffmannovy motivy s Vánoční koledou od Charlese Dickense, ve světě velmi oblíbenou, a příběh tak dostal logiku a hlubší souvislosti. Zároveň zaujme dětské diváky stejně jako dospělé vtipnost celého pojetí.

Jako u Dickense i ve Vàmosově choreografii hraje značnou roli starý skrblický lichvář Scrooge, řečený Vydřigroš a Mrzout, jehož bezcitné srdce podněcované Ďáblem roztaje až působením Víly Vánoc.
Víla jako ztělesnění fantazie vykouzlí také dárky – loutky. A loutky víří před očima v úchvatných scénách pestrých národních tanců čínských, arabských, ruských, španělských. Stranou nezůstane ani Kolombína či Harlekýn.
P
ohádkově křehká bělostná zimní nádhera krajiny nás vtáhne do děje stejně jako sugestivní prostředí Londýna 19. století. Ulicemi se procházejí dámy v dobových sukních a čepcích a v nabízení svého zboží se předhánějí zkřehlé prodavačky cesmíny, kaštanů či bonbonů, lidské hemžení doplňují pekaři či řezníci...

Především se však k malým i velkým dostává poselství tajemných svátků, v nichž se otevírají lidská srdce. Není divu, že se celý soubor baletu Národního divadla věnuje vánoční inscenaci s radostí a plným nasazením. V náročných hlavních rolích se přitom vystřídají všichni hvězdní tanečníci souboru Národního divadla.
STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU
Zajímavé knižní tituly naleznete zde.


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…