Bohdan Sláma zažil s Venkovským učitelem dvojitý porod

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ve čtvrtek 20. března vstoupil do kin nový český film režiséra Bohdana Slámy (40) Venkovský učitel. V hlavních rolích uvidí diváci již osvědčeného Pavla Lišku a herečku Zuzanu Bydžovskou. Pro roli sedmnáctiletého chlapce vybral režisér zatím neznámého Ladislava Šedivého.


Bohdan Sláma s týmem herců Venkovského učitele

Sláma začal pracovat na svém novém filmu již před dvěma lety. Teprve nedávno se v Hamburku dokončily poslední úpravy a nyní nezbývá než čekat, co na film řeknou diváci.

"Jsem moc šťastný, že se nám film podařilo dokončit. Byl to doslova porod. Měli jsme tisíce drobných problémů, které obnáší každá scéna. Museli jsme najít správný rytmus, najít její pravdivost, najít správný dialog. Nebylo to vůbec jednoduché," postěžoval si režisér, který kromě abstraktního porodu zachytil ve filmu i porod skutečné krávy. "Já ten film vnímám jako živou bytost, která má svůj vlastní život. Je to takové narozené a vychované děťátko, pro které já už nemůžu nic víc udělat. Jenom mu můžu popřát, aby se mu žilo co nejlépe."

Nesnadný k pochopení
Tématem hledání lásky, které se ve filmu objevuje, navazuje režisér na své předchozí dva filmy Divoké včely a Štěstí. Homosexuální učitel v podání Pavla Lišky přichází z Prahy učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na své nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně si získává důvěru místních lidí. Poklidná atmosféra se mění v okamžiku, když za ním přijíždí bývalý přítel (Marek Daniel), aby se k němu vrátil.


Bohdan Sláma se Zlatým lvem za film Štěstí

Předchozí Slámův počin, snímek Štěstí získal v roce 2005 sedm Českých lvů, a byl dokonce ohodnocen i hlavní cenou, zlatou mušlí, na Mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastianu. Jak to vidí režisér s novým snímkem?
"Pro mě bude největším úspěchem, když tomu filmu lidé porozumí, a když to v nich vzbudí nějaké emoce. Co se týče nějakých dalších úspěchů, tak ty jsou sice také důležité, zvlášť pro další práci, ale zároveň velmi pomíjivé," vysvětlil Sláma.

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…