Bohdan Sláma zažil s Venkovským učitelem dvojitý porod

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ve čtvrtek 20. března vstoupil do kin nový český film režiséra Bohdana Slámy (40) Venkovský učitel. V hlavních rolích uvidí diváci již osvědčeného Pavla Lišku a herečku Zuzanu Bydžovskou. Pro roli sedmnáctiletého chlapce vybral režisér zatím neznámého Ladislava Šedivého.


Bohdan Sláma s týmem herců Venkovského učitele

Sláma začal pracovat na svém novém filmu již před dvěma lety. Teprve nedávno se v Hamburku dokončily poslední úpravy a nyní nezbývá než čekat, co na film řeknou diváci.

"Jsem moc šťastný, že se nám film podařilo dokončit. Byl to doslova porod. Měli jsme tisíce drobných problémů, které obnáší každá scéna. Museli jsme najít správný rytmus, najít její pravdivost, najít správný dialog. Nebylo to vůbec jednoduché," postěžoval si režisér, který kromě abstraktního porodu zachytil ve filmu i porod skutečné krávy. "Já ten film vnímám jako živou bytost, která má svůj vlastní život. Je to takové narozené a vychované děťátko, pro které já už nemůžu nic víc udělat. Jenom mu můžu popřát, aby se mu žilo co nejlépe."

Nesnadný k pochopení
Tématem hledání lásky, které se ve filmu objevuje, navazuje režisér na své předchozí dva filmy Divoké včely a Štěstí. Homosexuální učitel v podání Pavla Lišky přichází z Prahy učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na své nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně si získává důvěru místních lidí. Poklidná atmosféra se mění v okamžiku, když za ním přijíždí bývalý přítel (Marek Daniel), aby se k němu vrátil.


Bohdan Sláma se Zlatým lvem za film Štěstí

Předchozí Slámův počin, snímek Štěstí získal v roce 2005 sedm Českých lvů, a byl dokonce ohodnocen i hlavní cenou, zlatou mušlí, na Mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastianu. Jak to vidí režisér s novým snímkem?
"Pro mě bude největším úspěchem, když tomu filmu lidé porozumí, a když to v nich vzbudí nějaké emoce. Co se týče nějakých dalších úspěchů, tak ty jsou sice také důležité, zvlášť pro další práci, ale zároveň velmi pomíjivé," vysvětlil Sláma.

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…