Bollywood v Praze

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Bharati vás zavede přímo do srdce jednoho z nejtajemnějších a nejvíce fascinujících míst na Zemi – do Indie. Téměř stočlenný zpěváků, tanečníků a hudebníků se přestaví během show s multimediální projekcí vyprávějící příběh o zakázané lásce.

Tento výjimečný soubor vedený významnými choreografy z Bollywoodu je tvořen téměř stovkou umělců - hudebníků, tanečníků, herců a zpěváků. Opojné představení, které je výsledkem jejich pětiletého společného úsilí, umožní divákovi vychutnat si exotické zvuky a obrazy, jež vytváří překrásný, barevný kaleidoskop indické kultury. Magická atmosféra představení a nádherné kostýmy okouzlují diváky po celém světě. Indické tance, hudba a tradice odhalují skryté poklady této rozlehlé země plné vůní a barev. Vůně kadidla, přes osm set překrásných kostýmů, fantastická scéna a atmosféra plná emocí – to vše doplněno bohatou škálou barev, z níž je patrný přepych indického Bollywoodu.

Tradiční příběhy z Bollywoodu jsou jako indické kari – voňavý pokrm plný koření. Také k jejich přípravě je třeba použít jen ty nejlepší přísady, zejména konflikt a příběh o lásce, která končí happy endem.


Bharati je současný příběh o lásce, vyprávěný písní a tancem. Diváci i hlavní hrdina hledají společně rovnováhu mezi tradicí a současností. Podle tradice se již od samého začátku představení nad hlavami milenců kupí zlověstné mraky a hrdinové musejí překonat řadu překážek, než najdou štěstí, lásku a klid.


Mladý inżenýr Siddharta, vychovaný v Los Angeles, poprvé navštíví svoji vlast a zamiluje se do neuchopitelné, éterické Bharati. V cestě obou mladých lidí ke štěstí však stojí dívčin otec. Dva protikladné živly - Siddharta a Bharati – zosobňují rozdílné světy: současnost a hluboce zakořeněný duch hinduismu. Milenci trpí, nemohou se však vzájemné lásce a vášni ubránit. Rozpor mezi vůlí rodičů a hlasem srdce jim působí vnitřní muka, cítí se rozpolceni. Siddharta však podniká mystickou cestu k vlastním kořenům a jeho láska k Bharati je tak zároveň vyjádřením jeho lásky k Indii.


Představení se opírá o klasické šlágry z bollywoodských filmů. Použité skladby působí na diváky romanticky a dokonale vyjadřují duševní rozpoložení obou hrdinů. Hudební doprovod vznikl ve spolupráci několika desítek hudebníků, hrajících na tradiční indické nástroje. Pozornost diváků je upoutána nevšední symbiózou indické i západní tradice. Výsledkem tohoto spojení je unikátní syntéza rozmanitých tónů. Charakteristický zvuk je dán použitím exotických nástrojů, které jsou v Česku takřka neznámé – sitar, ghungroo, nebo sto strunný perský sanodoor. Představení svou magickou atmosférou udrží diváka neustále ve střehu. Nejobdivuhodnějšími jsou taneční scény, kterých se účastní několik desítek perfektně sehraných tanečníků.


Bharati vypraví nádherný příběh, jehož jazyku rozumí lidé v každé kultuře. Představení evropanům přibližuje indický svět a celou tamější kulturu – tato velká a krásná země je známá mimo jiné obrovskými společenskými rozdíly mezi jednotlivými skupinami obyvatel.


Již několik let cestuje tato úchvatná show po celém světě jako zvláštní, mimořádný vyslanec indické kultury a tradice, a prezentuje bohatství této země na mezinárodní scéně. Soubor je složen z nejnadanějších umělců v Indii. Není pochyb o tom, že návštěvníkům Bharati se dostane jedinečné příležitosti seznámit se prostřednictvím Bharati s autentickou indickou kulturou.


Nenechte si uvít velkolepou podívanou z Bollywoodu, která se odehraje 18. prosince v pražském Kongresovém centru. A poznejte čím, fascinuje milióny lidí po celém světě. Je to snad bohatou dekorací? Jedinečnými tanečníky? Podmanivá tradiční hudba? Posuďte sami.

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…