ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA 2005 PŘEDSTAVÍ NEJLEPŠÍ TANEČNÍ PROJEKTY ZA UPLYNULOU SEZÓNU

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Od 22. do 26. dubna bude hned na několika pražských divadelních scénách probíhat již jedenáctý ročník festivalu české taneční tvorby a pohybového divadla Česká taneční platforma, jehož cílem je představit nejzajímavější díla českých či v Čechách žijících tanečníků a choreografů vytvořených za uplynulou sezónu.

Celkem 21 představení, choreografií či filmových projekcí bude střídavě probíhat v divadlech Ponec, Alfréd ve dvoře, Archa a Švandově divadle. Stejně jako v předchozích letech bude díla hodnotit odborná porota a nejzajímavějšímu z nich udělí prestižní Cenu Sazky, která výherci mimo jiné přinese i finanční prostředky na realizaci nového projektu. Každému představení mohou věnovat svůj hlas i návštěvníci festivalu, vítěz pak obdrží Cenu diváka.

Občanské sdružení Tanec Praha zve každoročně na Českou taneční platformu celou řadu domácích i zahraničních producentů, organizátorů festivalů, ředitelů divadel, zástupců médií atd. Českým tanečním projektům tak napomáhá budovat stále větší renomé v zahraničí i kontakty v jednotlivých krajích.

V pátek 22. dubna bude přehlídka zahájena předpremiérou projektu maďarského choreografa Puttó (Isztván Juhos) „Vibrations“, který bude uveden v premiéře 6. června s živým hudebním doprovodem v rámci festivalů Tanec Praha a Pražské jaro v Divadle na Vinohradech. Následující den se dopoledne uskuteční v divadle Ponec kulatý stůl na téma „Festivaly: koprodukce a rezidence“, který připravil Tanec Praha ve spolupráci s Divadelním ústavem.
Odpoledne pak proběhne v Divadle Archa světová premiéra představení autorské dvojice SKUTR a tanečnice a choreografky Adély Stodolové s názvem „Duší dítěte“. V Ponci budou během festivalu poprvé reprizována představení, která zde v těchto týdnech mají své premiéry, jedná se například o nové choreografie Věry Ondrašíkové „Unique“, VerTeDance „Tichomluva“, Ioany Mony Popovici „Remote Edens“ či Jany Hudečkové „Špetka věčnosti navíc“. Poprvé v historii vstoupí platforma na půdu Švandova divadla, kde bude uvedeno představení Viliama Dočolomanského „Sclavi – emigrantova píseň“. Ani letos nebude chybět nové představení francouzského tanečníka a choreografa trvale žijícího v Čechách Pierra Nadauda.
Dále mohou příznivci Kristýny Lhotákové a Ladislava Soukupa v rámci festivalu shlédnout v Divadle Archa jejich "Osoby a obsazení“. Další ukázky z pestré palety přihlášených děl budou uvedeny v NoD Roxy i Ponci.


Cena Sazky
Cena Sazky je každoroční soutěž pro choreografy a tanečníky, kteří se věnují tanci na profesionální úrovni, včetně posluchačů vyšších ročníků uměleckých škol zaměřených na autorskou tvorbu (např. HAMU, Duncan Centre). Přihlášená díla posuzuje porota složená z minimálně sedmi tanečních odborníků. Vítěz této ceny získá finanční částku 400.000 Kč, kterou věnuje akciová společnost Sazka, a která je určena přímo na vznik nového představení. Nad rámec této ceny dostane její držitel možnost realizace díla v prostorách pražského divadla Ponec a reklamní podporu. V loňském roce ji získala Petra Hauerová za představení „Noční můra“. Letos probíhá již čtvrtý ročník této soutěže, vyhlášení vítězů proběhne na jednom z večerů festivalu Tanec Praha 2005.


Pořádá Tanec Praha, o.s. ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře, Divadlem Archa, NoD Roxy, Švandovým divadlem, Divadelním ústavem a zahraničními institucemi. Spolupořadatelem je Hlavní město Praha. Za podpory Ministerstva kultury ČR.


ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA - PROGRAM

Pá, 22. 4.
19.00 / divadlo Ponec
Vibrations PŘEDPREMIÉRA
Gala-opening festivalu. Česko-maďarský taneční projekt vytvořený ve spolupráci festivalů Tanec Praha a Pražské jaro, který bude mít oficiální premiéru 6. června ve Vinohradském divadle v rámci zahájení festivalu Tanec Praha 2005.
Choreografie: Puttó (Isztván Juhos), hudba: Zsigmond Lázár.

21.00 / Alfred ve dvoře
Jaro Viňarský: projekce představení – Posledný krok pred
Klára Alexová: Že červená je barvou...
Pavlína Černá / Alex Abad: Podobná písnička
Ondřej Lipovský: Co jí malá ryba?

So, 23. 4.
10.00 / divadlo Ponec
Round-table na téma „Festivals: Co-productions and residencies”, ve spolupráci Tance Praha s Divadelním ústavem.

16.00 / Divadlo Archa
SKUTR a Adéla Stodolová: Duší dítě PREMIÉRA

19.00 / divadlo Ponec
Jana Hudečková: Špetka věčnosti navíc
VerTeDance: Tichomluva
Tomáš Rychetský: Bezpředmětná křehkost

Ne, 24. 4.
16.00 / NoD Roxy
Pierre Nadaud: Fields

19.00 / divadlo Ponec
Ioana Mona Popovici: Remote Edens / Vzdálené ráje
Marta Trpišovská: Dvojexpozice

21.00 / Divadlo Archa
Kristýna Lhotáková, Ladislav Soukup: Osoby a obsazení

Po, 25. 4.
17.00 / NoD Roxy
Duwadance – ukázka z díla – Sapro-Agapé
Heather Beneš McGadie – ukázka z díla – Once Enacted Thrice Remembered

19.00 / divadlo Ponec
Věra Ondrašíková: Unique
Lenka Ottová: Homo sentimentalis
Linda Stránská: V každé z nás

21.00 / Švandovo divadlo
Viliam Dočolomanský: Sclavi – emigrantova píseň

Út, 26. 4.
20.00 / divadlo Ponec
Jan Beneš McGadie: Naostro
Martin Vraný: ukázka z díla - Tak, a teď?


zdroj: Tanec Praha / divadlo Ponec

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…