Český šperk 1950-2000

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Český šperk se začal vyvíjet na přelomu 19. a 20.století, ale výrazněji se formoval až po druhé světové válce, kdy se postavil do protiladu k úzce specializovaným zlatníkům. Český šperk je skloubení práce různých uměleckých oborů. Zapojují se šperkaři, skláři, sochaři i malíři, a každý z nich pracuje se svým materiálem.

Používá se dřevo, kůže, papír, kost, ale i pro české prostředí typické textilie a sklo. V současné době není šperk jen okrasou a ozdobou, ale i uměleckým dílem velmi rozličných podob.

Chcete-li se podívat na český šperk, rozhodně neleňte, vezměte si 80Kč a jeďte na Pražský hrad. V Císařské konírně tam od 18.července do 14.září probíhá výstava. Je otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Cílem expozice je seznámit veřejnost s vývojem českého šperku od rozmachu v 50. a 60.letech, kdy se změnilo vnímání šperku ze zdobného předmětu na autonomní umělecké dílo. Vystaveno je na 500 exponátů, z nichž některé jsou naprosto úžasné, některé uživatelsky nepoužitelné. K vidění jsou zajímavé náhrdelníky, náramky, náušnice a brože.

Mně osobně se velice líbila souprava ze stříbřeného drátu od Blanky Šperkové. Náhrdelník Skrytá ruka trhu, náramek Složené ruce a náušnice Ručičky bych si na sebe klidně vzala. Pěkné náhrdelníky byly i od Evy Havelkové. Praktický se mi zdál Příbor pro eskymáka od Radomíry Jandové vyrobený ze zlata, stříbra, železa a silikonu. Chvíli jsem zůstala zaraženě stát, když jsem uviděla „šperk“ s názvem Prasečí uši od Jolany Novákové. Vyrobený byl z nerezu a opravdových prasečích uší.

U pokladny si můžete koupit knihu od autorky výstavy PhDr. Aleny Křížové „Proměny českého šperku na konci 20.století“ a některé šperky. Například pěkný náramek od Barbory Škorpilové stojí 8500Kč.


autor: Viktorie Neubergová
foto:Pražský hrad


Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…