Cimický hladí poezií

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Poezie je v dnešní době tak trochu jako druh určený k vyhynutí. Naštěstí se vždy najde nějaký "šílenec", který nekouká jen na zisk a slávu, ale chce lidi pohladit po duši. Oním "šílencem" je v těchto dnech psychiatr Jan Cimický, který vydal v pořadí již svoji pátou sbírku poezie - Pro tebe, má lásko.

"I když je pravda, že doba poezii nepřeje, myslím, že i dnes se najdou čtenáři, kteří ji potřebují, zrovna tak jako se najdou lidé, kteří potřebují pohlazení. Faktem je, že kdysi vycházely v Klubu přátel poezie náklady básní kolem patnácti tisíc výtisků a celý svět nám záviděl," vzpomíná Cimický. "V současné době se jedná o sto či dvě stě kusů. Přitom snad ani nejde o pokles čtenářského zájmu, jako spíše o přesycený trh a zejména malou informovanost o tom, co kde vyjde. Také je problém v knihkupcích, kteří raději objednají titul, který jim zaručí větší výdělek."

Sbírka Pro tebe má lásko je pozoruhodná tím, že se Jan Cimický nechal - více méně náhodně - inspirovat fotografiemi nakladatele Jiřího Gavendy (sbírku vydalo nakladatelství Agave v Českém Těšíně). Obsahem knížečky je i kompaktní disk se zvukovou sbírkou. Jan Cimický své básně recituje za doprovodu hudby, kterou složila Kateřina Krejčíková. "Prvotní nápad vznikl tak, že se nám dostala do ruky knížka poezie z Německa, kde byly citáty, obrázky i audio ukázky. Řekli jsme si, že my to snad uděláme lépe," dodává Jan Cimický. Spisovatel a psychiatr v jedné osobě teď dokončuje román Úlet. (Korzo)

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.