Cimický hladí poezií

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Poezie je v dnešní době tak trochu jako druh určený k vyhynutí. Naštěstí se vždy najde nějaký "šílenec", který nekouká jen na zisk a slávu, ale chce lidi pohladit po duši. Oním "šílencem" je v těchto dnech psychiatr Jan Cimický, který vydal v pořadí již svoji pátou sbírku poezie - Pro tebe, má lásko.

"I když je pravda, že doba poezii nepřeje, myslím, že i dnes se najdou čtenáři, kteří ji potřebují, zrovna tak jako se najdou lidé, kteří potřebují pohlazení. Faktem je, že kdysi vycházely v Klubu přátel poezie náklady básní kolem patnácti tisíc výtisků a celý svět nám záviděl," vzpomíná Cimický. "V současné době se jedná o sto či dvě stě kusů. Přitom snad ani nejde o pokles čtenářského zájmu, jako spíše o přesycený trh a zejména malou informovanost o tom, co kde vyjde. Také je problém v knihkupcích, kteří raději objednají titul, který jim zaručí větší výdělek."

Sbírka Pro tebe má lásko je pozoruhodná tím, že se Jan Cimický nechal - více méně náhodně - inspirovat fotografiemi nakladatele Jiřího Gavendy (sbírku vydalo nakladatelství Agave v Českém Těšíně). Obsahem knížečky je i kompaktní disk se zvukovou sbírkou. Jan Cimický své básně recituje za doprovodu hudby, kterou složila Kateřina Krejčíková. "Prvotní nápad vznikl tak, že se nám dostala do ruky knížka poezie z Německa, kde byly citáty, obrázky i audio ukázky. Řekli jsme si, že my to snad uděláme lépe," dodává Jan Cimický. Spisovatel a psychiatr v jedné osobě teď dokončuje román Úlet. (Korzo)

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…