Cinka Panna

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Příběh o touze, sebevědomí, lásce k hudbě, o složitosti lidského rozhodování, o emancipaci, o jiném, nesmírně poetickém cikánském světě – to vše je skryto v Cinka Panně, vyprávění o dívce s darem od Boha.

Nejslavnější romská primáška Cinka Panna žila a tvořila v 18. století na hranici dvou světů: šlechty, které hrávala a romské komunity, v které prožila svůj soukromý život. V společenství, které má svoje vlastní životní pravidla. V duchu tradice byla prodána do manželství. Touhou mladé ženy je uspět v tradičně mužské profesi. Stát se první primáškou. Cíl si však vyžaduje oběti.

Příběh se odehrává v 18. století, po odchodě Turků ze střední Evropy, na pozadí povstání místních zemanů. Hlavním tématem jejich boje byla touha po samostatnosti. Právě do této doby se narodila Cinka Panna. Postava, která se vymyká všem konvencím. Svádí svůj vlastní boj, s rodinou a tradicí, kterou přináší život v romské komunitě. Projevila hudební nadání, ale posláním ženy není stát se houslistkou, ale starat se o domácnost. Mladá děvčata jsou prodávané do manželství.


Osudu se nevyhne ani Cinka Panna. Naděje vymanit se z nuceného manželství se probouzí ve chvíli, kdy vyjde najevo, že když žena do roka neporodí dítě, může ji otec ženicha vrátit zpátky s podmínkou vrácení peněz. Dcera pomáhá otcovi sehnat peníze, které rodina mezitím utratila. Cinka Panna v mužském převleku chodí hrát místním zemanům. Jejich tajemství ji zatáhnou do osidel doby. Najednou má k svému cíli – hrát jednou na císařském dvoru mnohem blíže, než vůbec tuší. Její cestu však zkomplikuje láska k manželovi.

Historický, výpravný příběh zachytává všeobecně platné téma: boj o uznání a místo ve světě. Připomíná, že doba a kostýmy se mění, ale lidské problémy zůstávají… A právě ty dělají příběh filmu nadčasovým.

Cinka Panna představuje emocionální drama o síle individuality, která za cenu odříkání a vlastní oběti dokáže lámat zažitá pravidla. V hlavní roli se objevují talentovaná gruzínská herečka Anna Giorgobiani, po jejím boku hrají Martin Dejdar, Zuzana Krónerová, Jozef Vajda, Martin Huba, Marián Slovák, Adrian Jastraban a další. Titulní píseň z dílny Vaša Patejdla nazpíval Karel Gott.

Česká kina promítají film ve slovenském znění od 5. února 2009.

foto: Bontonfilm

Komentáře

Komentářů celkem: 2
hezký film Myškomedvídek29 5. 2. 2010 | 22:22
dobri hrala jsm v nem s kamarademm ina a anty 10. 3. 2009 | 11:41

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…