Cinka Panna

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Příběh o touze, sebevědomí, lásce k hudbě, o složitosti lidského rozhodování, o emancipaci, o jiném, nesmírně poetickém cikánském světě – to vše je skryto v Cinka Panně, vyprávění o dívce s darem od Boha.

Nejslavnější romská primáška Cinka Panna žila a tvořila v 18. století na hranici dvou světů: šlechty, které hrávala a romské komunity, v které prožila svůj soukromý život. V společenství, které má svoje vlastní životní pravidla. V duchu tradice byla prodána do manželství. Touhou mladé ženy je uspět v tradičně mužské profesi. Stát se první primáškou. Cíl si však vyžaduje oběti.

Příběh se odehrává v 18. století, po odchodě Turků ze střední Evropy, na pozadí povstání místních zemanů. Hlavním tématem jejich boje byla touha po samostatnosti. Právě do této doby se narodila Cinka Panna. Postava, která se vymyká všem konvencím. Svádí svůj vlastní boj, s rodinou a tradicí, kterou přináší život v romské komunitě. Projevila hudební nadání, ale posláním ženy není stát se houslistkou, ale starat se o domácnost. Mladá děvčata jsou prodávané do manželství.


Osudu se nevyhne ani Cinka Panna. Naděje vymanit se z nuceného manželství se probouzí ve chvíli, kdy vyjde najevo, že když žena do roka neporodí dítě, může ji otec ženicha vrátit zpátky s podmínkou vrácení peněz. Dcera pomáhá otcovi sehnat peníze, které rodina mezitím utratila. Cinka Panna v mužském převleku chodí hrát místním zemanům. Jejich tajemství ji zatáhnou do osidel doby. Najednou má k svému cíli – hrát jednou na císařském dvoru mnohem blíže, než vůbec tuší. Její cestu však zkomplikuje láska k manželovi.

Historický, výpravný příběh zachytává všeobecně platné téma: boj o uznání a místo ve světě. Připomíná, že doba a kostýmy se mění, ale lidské problémy zůstávají… A právě ty dělají příběh filmu nadčasovým.

Cinka Panna představuje emocionální drama o síle individuality, která za cenu odříkání a vlastní oběti dokáže lámat zažitá pravidla. V hlavní roli se objevují talentovaná gruzínská herečka Anna Giorgobiani, po jejím boku hrají Martin Dejdar, Zuzana Krónerová, Jozef Vajda, Martin Huba, Marián Slovák, Adrian Jastraban a další. Titulní píseň z dílny Vaša Patejdla nazpíval Karel Gott.

Česká kina promítají film ve slovenském znění od 5. února 2009.

foto: Bontonfilm

Komentáře

Komentářů celkem: 2
hezký film Myškomedvídek29 5. 2. 2010 | 22:22
dobri hrala jsm v nem s kamarademm ina a anty 10. 3. 2009 | 11:41

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…