Do kin míří dlouho očekávaný dokument Auto*Mat Martina Marečka

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Inspirující, emotivní a vtipný dokumentární příběh režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně.

Mottem filmu je slogan „Ráno vstanu a změním svoje město“ vyjadřující rozhodnutí samotného Martina Marečka: „Bydleli jsme v centru Prahy. V bytě jsme kvůli hustému provozu téměř nevětrali. Na protější křižovatce se pravidelně objevovaly barevné fleky a rozbité sklo z nabouraných vozidel. Parkující auta ukousla chodník tak, že vedle sebe neprošli dva lidé. Přemýšlel jsem, že bych o tom natočil film - stačilo by jen vystrčit kameru z okna. Pak mi ale došlo, že natočit jen film nestačí. Netrvalo dlouho a s přáteli jsme vymysleli projekt pro město, které máme rádi. Zrodil se Auto*Mat, provokativní nástroj i obrodná iniciativa za zdravou Prahu.

Jednou z hlavních postav filmu je pražský primátor Pavel Bém, který se postupně mění z vstřícného partnera a charismatického mediálního mága v politického oponenta. Důležitou roli hraje dokonce i režisérovo auto, upravené na pojízdnou dialogickou nástěnku, která glosuje konkrétní důsledky individuální mobility (podobně jako krabička cigaret varuje před důsledky kouření). V příběhu se objevují  i další postavy: urbanista, premiér, policisté  (tajní i veřejní), aktivisté, tuningáři, cyklisti, kočárkáři, chodci a další.

Film, jehož natáčení trvalo šest let, mapuje snahu zlepšit stávající dopravní situaci v hlavním městě. Ovšem režisérovi se daří z osobního a konkrétního příběhu vytvořit obecně platné zamyšlení nad tím, zda se jedinci může podařit změnit svět okolo něj.

Vedle osobní linie vypráví film příběh zrození a vývoje iniciativy Auto*Mat. Mezi hlavní cíle této organizace patří podpora pěší, cyklistické a veřejné dopravy pro lepší kvalitu života ve městě. Od demonstrací a poetických happeningů se tato iniciativa postupně mění v organizaci, která spolupracuje s odborníky a nabízí konkrétní řešení, která jsou běžná v kultivovaných metropolích celého světa.

Auto*Mat je stylově  různorodý film, kombinující žánr dokumentu, animace, hudebního klipu a home videa; dokumentární urban story v pohybu vypráví o ulicích plných kol, falešných slibech politiků i o smrti, především ale přináší naději.

Auto*Mat teaser CZ from Bionaut Films on Vimeo.
Auto*Mat
vyrobil Bionaut Films 
s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
ve spolupráci s i/o post, SoundSquare a Jámor Studio 
námět, scénář, režie, hudba Martin Mareček
producent Vratislav Šlajer
kamera Vít Klusák, Jiří Málek, Martin Mareček
střih Jana Vlčková, Martin Mareček
hudba Tereza Marečková, Ondřej Anděra
zvuk Michal Gábor, Ondřej Ježek, Viktor Ekrt

 zdroj: 2media.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.