Doba ledová 3

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Hrdinové z prostředí pod bodem mrazu se vrací, aby zažili další neuvěřitelné dobrodružství, tentokrát v příběhu nazvaném Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů. Věčný smolař, prehistorický krysoveverčák Scrat se stále snaží rozlousknout nepolapitelný oříšek, mamuti Manny a Ellie očekávají první přírůstek do rodiny, lenochod Sid se dostane do problémů, poté co si založí vlastní rodinu s nalezenými dinosauřími vajíčky a šavlozubý tygr Diego řeší dilema, jestli se z něj po boku kamarádů nestává příliš velký měkota.

Během výpravy za záchranou smolařského Sida se parta našich hrdinů dostane do tajemného podzemního světa, kde překvapivě potkají dinosaury, musí bojovat s divokou faunou i flórou, ale hlavně se seznámí s lasičákem Buckem, který neúnavně pořádá lovy na dinosaury.

Velké dobrodružství našeho ledového gangu začíná na domácí půdě: provizorní rodina zahrnující mamuta Mannyho, jeho ženu Ellie, lenochoda Sida, šavlozubého tygra Diega a vačice Crashe a Eddieho se přeměňuje, jak každý nachází své správné místo.


Manny, vůdce smečky, má před sebou další výzvu – brzy se stane otcem. Přistupuje k tomu velmi, velmi zodpovědně, v rámci ujišťování se, že je na příchod miminka zcela připraven, jde až tak daleko, že z dohledu odstraňuje vše, co je potenciálně nebezpečné - kameny, roští a podobné. Manželství Mannymu také svědčí, do své ženy Ellie je už od předchozího dílu velmi zamilovaný. Jejich manželství je ukázkové, oba jsou proto připraveni založit rodinu, což je v jejich případě velmi přirozená věc. Manny prošel během tří filmů velkým přerodem. Z mrzouta a samotáře, který se naštval kvůli každé prkotině, se postupně stává vyrovnaný tvor, jenž nalezne osudovou lásku i pravé přátelé.


Po osmnácti měsících mamutího těhotenství je Ellie naprosto připravená na příchod svého potomka. Vždy byla akční a samostatná, takže i když Manny chce, aby na sebe dávala víc pozor, ona se rozhodně zpomalit nechystá. Oba mamuti ke svému rodičovství přistupují rozdílně. Manny je nervózní a snaží se, aby vše bylo perfektně připraveno, zatímco Ellie je klidná a začíná se připravovat na svůj matriarchát. Manny je ochráncem, ale Ellie je mozkem jejich vztahu.


Manny je těhotenstvím své ženy tak zaneprázdněn, že si ani nevšimne, že i jeho kamarádi mají starosti a prožívají změny. Sid, který se považuje za Mannyho mladšího bratra, se bojí, že ho Manny do své nové rodiny nepustí. Takže když v jeskyni objeví ohromná vajíčka, rozhodne se, že si založí rodinu vlastní. Manny Sida přesvědčuje, aby vajíčka vrátil, kde je vzal, Sid ale trvá na svém a tak se mu brzy vylíhnou tři malí, okouzlující dinosauříci. Ačkoliv jsou dvakrát větší než Sid a na rozdíl od něj zbožňují maso, okamžitě ho přijmou za svoji matku a začnou po něm vše opakovat, takže se z nich brzy stanou mini-Sidové. Sidovy rodičovské instinkty se rozběhnou na plné obrátky, ale skutečné matce – ohromné dinosaurce rodu T-Rex, se vzniklá situace vůbec nezamlouvá. Jak už je zvykem, Sid se dostane do problémů a jeho kamarádi se díky tomu ocitnou v neuvěřitelném, podzemním světě.


Jakkoliv se mění Sidův vztah k Mannymu a ostatním přátelům, jeho divoká, rošťácká povaha, touha, aby byl brán vážně a hlavně jeho srdce, zůstávají stejné. Mannyho nejlepší kamarád, šavlozubý tygr Diego prožívá jiný druh krize: V poslední době se cítí spíš jako hodná kočka než jako hrůzu nahánějící šelma. Vzrůstá v něm obava, že ve společnosti svých kamarádů ztrácí svoji prudkost. Místo, aby se s ostatními připravoval na příchod miminka, vydá se sám na cestu za dobrodružstvím a přemítá, jestli není na čase opustit svoji partu.


Dalším z našeho hrdinného kvarteta je smolařská, přesto neúnavný krysoveverčák Scrat, jehož smysl života zosobňuje nerozlousknutelný žalud. Jednoduše řečeno, oříšek je pro něj příliš velký oříšek.


Doba ledová 3 má všechno, co diváci zbožňovali na předchozích dvou filmech. A mnohem více. Více zábavy, více akce, lepší efekty. A navíc má kouzlo zvané 3-D. Nová “doba ledová” zavede diváky do ohromného, podzemního světa dinosaurů. Je to barevný svět plný bujné vegetace, která je ostrým protipólem mrazivému prostředí z prvních dvou “dob ledových”. Je to země nebezpečí, ohromných kreatur, rostlin pojídajících mamuty a odvážné krysoveverky jménem Scratte, do které se bezhlavě zamiluje náš milý Scrat.


Třetí díl populární série Doba ledová s podtitulem Úsvit dinosaurů se promítá v kinech v českém znění od 2. července 2009.foto: Bontonfilm

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…