Dveře dokořán

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Láska není obyčejný zločin. O tom se přesvědčí Jude Law a Juliette Binoche v hlavních rolích příběhu o různých londýnských světech, které se míjejí, srážejí a proplétají.

Will a jeho kamarád Sandy jsou spolumajiteli vzkvétající londýnské firmy, která se zabývá zahradní architekturou. Nedávno své moderní studio přestěhovali na King’s Cross – do centra nejambicióznějšího regeneračního projektu v Evropě – kde však jejich kanceláře vzbuzují zvýšený zájem místních zlodějských gangů. Will se v rozhořčení z dalšího vloupání rozeběhne za jedním z mladých členů gangu, Mirem, a pronásleduje jej až do bytu, kde mladý zloděj žije se svou matkou, bosenskou emigrantkou Amirou.

Will se s Amirou spřátelí, aby s její pomocí mohl pokračovat ve vyšetřování loupeže, avšak jejich přátelství nabere nečekaný spád. Amira brzy zjistí, že Miro vykradl Willovu kancelář a začne spekulovat o tom, s jakým úmyslem s ní sympatický architekt navázal vztah. Když jej pak z obav o osud svého syna začne vydírat, je Will, jehož život se noří do stále vážnější krize, donucen poznat divočejší stránky města i sebe samého.

„Je to příběh o různých londýnských světech, které se míjejí, srážejí a proplétají,“ říká Jude Law, který si zahrál titulní postavu Willa Francise. „O světech, u nichž někdy nepřemýšlíme o tom, co považujeme za samozřejmé, soudíme je nebo – a to je ještě horší – se k nim chováme sice zdvořilým, ale velmi povýšeným způsobem. Říkáme si: ‚Dávám peníze na dobročinné účely, nosím staré oblečení na charitu, dělám co můžu,‘ ale pravda je taková, že na kohokoliv, kdo není úplně na dně, kašleme. Nikdy se neptáme: ‚Kdo je ta služebná, co mi doma uklízí? Kdo je ten člověk, co mi vaří? A ten, co mi myje auto? Nemají třeba lepší vzdělání než já sám?‘“

„Máme tendence nahnat je do kouta a příliš se nám o nich nechce přemýšlet či mluvit,“ říká Juliette Binoche, která ve filmu ztvárnila Amiru – bosenskou běženku a matku Mira, jehož vloupání do kanceláří ve filmu celou sérii událostí odstartuje. „Hodně se mi zamlouval ten Anthonyho záměr zachytit, jaké je to být imigrant – jak se může celý váš život změnit kvůli válce, kvůli rozhodnutím jiných lidí. Jak přežíváte coby přistěhovalec, když jste ve své rodné zemi byli pianistkou nebo zubařkou a nyní jste šička nebo služebná.“

Romantické drama Dveře dokořán v režii Anthonyho Minghella promítají česká kina od 25. ledna 2007 v originálním znění s titulky. Film je nepřístupný mládeži do 15 let.

autor: Simona
foto: Falcon

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…