Dveře dokořán

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Láska není obyčejný zločin. O tom se přesvědčí Jude Law a Juliette Binoche v hlavních rolích příběhu o různých londýnských světech, které se míjejí, srážejí a proplétají.

Will a jeho kamarád Sandy jsou spolumajiteli vzkvétající londýnské firmy, která se zabývá zahradní architekturou. Nedávno své moderní studio přestěhovali na King’s Cross – do centra nejambicióznějšího regeneračního projektu v Evropě – kde však jejich kanceláře vzbuzují zvýšený zájem místních zlodějských gangů. Will se v rozhořčení z dalšího vloupání rozeběhne za jedním z mladých členů gangu, Mirem, a pronásleduje jej až do bytu, kde mladý zloděj žije se svou matkou, bosenskou emigrantkou Amirou.

Will se s Amirou spřátelí, aby s její pomocí mohl pokračovat ve vyšetřování loupeže, avšak jejich přátelství nabere nečekaný spád. Amira brzy zjistí, že Miro vykradl Willovu kancelář a začne spekulovat o tom, s jakým úmyslem s ní sympatický architekt navázal vztah. Když jej pak z obav o osud svého syna začne vydírat, je Will, jehož život se noří do stále vážnější krize, donucen poznat divočejší stránky města i sebe samého.

„Je to příběh o různých londýnských světech, které se míjejí, srážejí a proplétají,“ říká Jude Law, který si zahrál titulní postavu Willa Francise. „O světech, u nichž někdy nepřemýšlíme o tom, co považujeme za samozřejmé, soudíme je nebo – a to je ještě horší – se k nim chováme sice zdvořilým, ale velmi povýšeným způsobem. Říkáme si: ‚Dávám peníze na dobročinné účely, nosím staré oblečení na charitu, dělám co můžu,‘ ale pravda je taková, že na kohokoliv, kdo není úplně na dně, kašleme. Nikdy se neptáme: ‚Kdo je ta služebná, co mi doma uklízí? Kdo je ten člověk, co mi vaří? A ten, co mi myje auto? Nemají třeba lepší vzdělání než já sám?‘“

„Máme tendence nahnat je do kouta a příliš se nám o nich nechce přemýšlet či mluvit,“ říká Juliette Binoche, která ve filmu ztvárnila Amiru – bosenskou běženku a matku Mira, jehož vloupání do kanceláří ve filmu celou sérii událostí odstartuje. „Hodně se mi zamlouval ten Anthonyho záměr zachytit, jaké je to být imigrant – jak se může celý váš život změnit kvůli válce, kvůli rozhodnutím jiných lidí. Jak přežíváte coby přistěhovalec, když jste ve své rodné zemi byli pianistkou nebo zubařkou a nyní jste šička nebo služebná.“

Romantické drama Dveře dokořán v režii Anthonyho Minghella promítají česká kina od 25. ledna 2007 v originálním znění s titulky. Film je nepřístupný mládeži do 15 let.

autor: Simona
foto: Falcon

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…