Festival Vysněná zem

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Na počátku 21 století se nekomerční film změnil. Nahrazení filmového pásu digitálními médii, rozvoj elektroniky a její prudké zlevňování vedly k nastolení asi nejdemokratičtějšího stavu v dějinách kinematografie. Doslova každý může mít v současné době přístup ke kvalitní videotechnice. Oblast nekomerčního filmu se v průběhu několika málo let stala místem, které přirozeně sdružuje mladé tvůrce i publikum - ještě nikdy neměla naše republika tolik a tak mladých filmařů. Hlavním cílem filmového festivalu Vysněná zem je seznámit veřejnost s prudkým rozvojem tohoto fenoménu.

Vysněná zem je odrazem toho nejzajímavějšího, co v dané oblasti vzniká nejen u nás, ale i v zahraničí a vytváří tak jedinečný prostor pro vzájemný dialog i konfrontaci postojů autorů, diváků i filmových odborníků, kteří prostřednictvím ocenění, kritikou i diskusí přispívají k umělecké i technické kultivaci českého nekomerčního filmu.

Podpora nekomerčního filmu formou této reprezentativní přehlídky je nejen zdrojem z něhož bude moci v budoucnosti čerpat český profesionální filmový svět, ale i významný podnět pro širokou část mládeže, směřující k hodnotnému využití volného času pro osobní rozvoj a tříbení zkušeností ze vzájemné týmové spolupráce.
Vysněná zem má i svůj sociologický aspekt, protože je pro společnost informací o vnímání vlastní pozice a myšlenkovém směřování nekomerční a nezávislé scény nastupující generace.

Projekt Vysněná zem 2005 je dvoudenní festival nekomerčních hraných filmů. Festival je primárně zaměřen na propagaci fenoménu nekomerčních filmových sdružení, amatérských filmových společností a nekomerčních filmových projektů nezávislých profesionálů. Filmy pro festival jsou vybírány ze tří zdrojů. Prvním je série autorských projekcí pořádaných samotným o.s. UnderFilm. Druhým zdrojem je výběr na základě doporučení pořadatelů a porotců jiných festivalů. A konečně třetím je vlastní doporučení členů UnderFilmu, systematicky navštěvujících nejen projekce jiných festivalů, ale i nezávislé projekce autorů. Podporou této činnosti vytváří prostor pro rozvoj regionální kultury i navazování celorepublikových a mezinárodních kontaktů.
Vzhledem k reklamní kampani a umístění festivalu do kina Lucerna v samém centru Prahy předpokládáme masivní nárůst diváckého zájmu, který se již v minulých ročnících pohyboval řádově ve stovkách. Diváci tu však nejsou chápáni jen jako pasivní konzumenti zábavy, ale zároveň jako potenciální autoři. Vytvoření tvůrčí atmosféry je přímo podmínkou správného vyznění celé akce.

Není proto nijak nadnesené tvrdit, že Vysněná zem je projektem ojedinělým svou koncepcí i cíli.

Festival Vysněná zem
2.4.- 3.4. 2005
Kino Lucerna
Pasáž Lucerna
Václavské náměstí


zdroj: www.vysnenazem.cz, o.s.UnderFilm

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…