Formanovi při natáčení pomáhal žhář i sexuální delikventi

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Filmový režisér Miloš Forman oslaví 18. února 80. narozeniny. Při této příležitosti se na televizní obrazovky vracejí oba jeho legendární oscarové filmy – Přelet nad kukaččím hnízdem (pondělí 13. února ve 20:55) a Amadeus (pátek 17. února ve 21:05), vždy na programu ČT2.Taking Off, vůbec první film, který Forman natočil v Americe, v kinech naprosto propadl. On sám pak tento neúspěch komentoval slovy: „ Moje filmařské instinkty byly příliš české… V každém případě jsem ale musel změnit styl práce.“ A vyplatilo se – jeho další snímek, Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) posbíral hned pět Oscarů.Forman ho točil v autentickém prostředí psychiatrické léčebny v Salemu v americkém Oregonu. „Každému herci jsem přidělil jednoho pacienta, aby ho pro inspiraci pozoroval. Jak chodí, jak mluví a jak se chová,“ vypráví Miloš Forman. Pro celý štáb se nakonec natáčení změnilo v nezapomenutelný zážitek, někteří v léčebně dokonce i přespávali. Pomáhalo všech 85 pacientů. Někdo před kamerou, někdo za ní.

„Tehdy jsem si neuvědomil, že většina svěřenců trpěla opravdu vážnými duševními chorobami a byla nebezpečná,“ vzpomíná producent filmu Michael Douglas. Například mladík, který byl hospitalizovaný pro žhářství, se dostal až k osvětlovačům. Otíral žárovky lamp a do ruky dostal velkou plechovku ředidla. Nebo několik sexuálních delikventů pro změnu uklízelo v okolí dámských šaten,“ doplňuje slavný americký herec.

Film měl premiéru 19. listopadu 1975 a sklidil naprosto nečekaný celosvětový úspěch. Při scéně, kdy McMurphy (Jack Nicholson) škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcherová), lidé křičeli a vstávali. Při udělování Oscarů pak Přelet nad kukaččím hnízdem porazil i legendární Čelisti.

Česká televize bude Miloši Formanovi „blahopřát“ i v dalších pořadech. Během příštího víkendu odvysílá filmy Lid versus Larry Flynt a Lásky jedné plavovlásky. Za pozornost určitě bude stát i premiérový dokument Miloš Forman – americká léta.

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovateleKomentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…