Formanovi při natáčení pomáhal žhář i sexuální delikventi

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Filmový režisér Miloš Forman oslaví 18. února 80. narozeniny. Při této příležitosti se na televizní obrazovky vracejí oba jeho legendární oscarové filmy – Přelet nad kukaččím hnízdem (pondělí 13. února ve 20:55) a Amadeus (pátek 17. února ve 21:05), vždy na programu ČT2.Taking Off, vůbec první film, který Forman natočil v Americe, v kinech naprosto propadl. On sám pak tento neúspěch komentoval slovy: „ Moje filmařské instinkty byly příliš české… V každém případě jsem ale musel změnit styl práce.“ A vyplatilo se – jeho další snímek, Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) posbíral hned pět Oscarů.Forman ho točil v autentickém prostředí psychiatrické léčebny v Salemu v americkém Oregonu. „Každému herci jsem přidělil jednoho pacienta, aby ho pro inspiraci pozoroval. Jak chodí, jak mluví a jak se chová,“ vypráví Miloš Forman. Pro celý štáb se nakonec natáčení změnilo v nezapomenutelný zážitek, někteří v léčebně dokonce i přespávali. Pomáhalo všech 85 pacientů. Někdo před kamerou, někdo za ní.

„Tehdy jsem si neuvědomil, že většina svěřenců trpěla opravdu vážnými duševními chorobami a byla nebezpečná,“ vzpomíná producent filmu Michael Douglas. Například mladík, který byl hospitalizovaný pro žhářství, se dostal až k osvětlovačům. Otíral žárovky lamp a do ruky dostal velkou plechovku ředidla. Nebo několik sexuálních delikventů pro změnu uklízelo v okolí dámských šaten,“ doplňuje slavný americký herec.

Film měl premiéru 19. listopadu 1975 a sklidil naprosto nečekaný celosvětový úspěch. Při scéně, kdy McMurphy (Jack Nicholson) škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcherová), lidé křičeli a vstávali. Při udělování Oscarů pak Přelet nad kukaččím hnízdem porazil i legendární Čelisti.

Česká televize bude Miloši Formanovi „blahopřát“ i v dalších pořadech. Během příštího víkendu odvysílá filmy Lid versus Larry Flynt a Lásky jedné plavovlásky. Za pozornost určitě bude stát i premiérový dokument Miloš Forman – americká léta.

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovateleKomentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…