FRIDA - Film oceněný dvěma Oscary a Zlatým glóbem.

| Autor: Marketa Kadlecova | Rubrika: Kultura

Minulý týden do našeho periferního kina konečně doputoval mnou toužebně očekávaný film Frida. V Mexiku jsem nějakou dobu žila a dobře se pamatuji na ohromné nástěnné malby muralisty Rivery, ale o jeho ženě jsem do té doby nevěděla nic moc.

Díky několika recenzím a upoutávkám v tisku jsem předpokládala, že to bude zajímavý zážitek, ale že to bude tak dobré a originálně zpracované, to jsem tedy netušila! Samozřejmě předpokládám, že v detailech se autoři odchýlili od historické pravdy, ale myslím, že emocionální náboj a duchovní poselství filmu se jim podařilo vystihnout dokonale.


Frida na filmovém plátně je totiž tak plná života, že téměř můžete cítit vůni jejího těla, průraznost jejích názorů (a že o ohnivé výměny s Riverou není nouze!), až se nechce věřit, že to není osobně ona sama! Salma Hayek dokonale oživila hořký a divoký životní příběh extravagantní mexické malířky a manželky slavného muralisty Diega Rivery. Film natočený podle románu Haydena Herrery vytváří velmi barvitý a plastický syžet pro prezentaci její výjimečné osobnosti i díla, které vyrůstá z malířčiných zážitků i značně odvážných fantazií.


Frida na svých plátnech zachytila neuvěřitelně pestrou koláž někdy až brutálních výjevů z jejího dramatického života, organicky je spojila se svými křehkými sny a ze všech pak dýchá láska k vlastní zemi, k zemité indiánské kultuře. Osobité reálie potěší oko každého milovníka této země stejně jako hudba k filmu poskládaná téměř výhradně z mexických lidových písní.Ve filmu byl ještě jeden moment, pro mnohé možná přehlédnutelný, ale mě oslovil naplno. Je to ve chvíli, kdy se Frida, již poměrně úspěšná malířka, při jedné z návštěv v rodném domě ptá svého otce: "Řekni mi, jaké byly moje plány? Připomeň mi je!" Zarazila jsem se, jak mi ta její otázka připadala aktuální, důležitá.


Každý z nás se ve víru životních událostí asi dostane do situace, kdy na jeho mladistvé představy o životě usedne prach každodenních starostí i radostí a jejich obrysy jsou stále méně zřetelné. A je dobré mít někoho, kdo nám ty naše plány zase připomene. ;o)
A tak bych filmu Frida snad vytkla jen jeden detail, který mně osobně přece jen malinko narušoval dojem autentičnosti, a to sice, že nebyl natočen ve španělském znění. Já vím, jsem maximalistka.

Takže se raději budu těšit, až se na našem trhu objeví soudtrack k tomuto filmu, a mezitím se budu pídit po stejnojmenné knize od Barbary Mujico (Metafora, 2003).
scénář: Clancy Sigal, Diane Lake, Gregory Nava, Anna Thomas, dle románu Haydena Herrery
střih: Françoise Bonnot
hudba: Elliot Goldenthal
kamera: Rodrigo Prieto
režie: Julie Taymor

autor: Markéta

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…