FRIDA - Film oceněný dvěma Oscary a Zlatým glóbem.

| Autor: Marketa Kadlecova | Rubrika: Kultura

Minulý týden do našeho periferního kina konečně doputoval mnou toužebně očekávaný film Frida. V Mexiku jsem nějakou dobu žila a dobře se pamatuji na ohromné nástěnné malby muralisty Rivery, ale o jeho ženě jsem do té doby nevěděla nic moc.

Díky několika recenzím a upoutávkám v tisku jsem předpokládala, že to bude zajímavý zážitek, ale že to bude tak dobré a originálně zpracované, to jsem tedy netušila! Samozřejmě předpokládám, že v detailech se autoři odchýlili od historické pravdy, ale myslím, že emocionální náboj a duchovní poselství filmu se jim podařilo vystihnout dokonale.


Frida na filmovém plátně je totiž tak plná života, že téměř můžete cítit vůni jejího těla, průraznost jejích názorů (a že o ohnivé výměny s Riverou není nouze!), až se nechce věřit, že to není osobně ona sama! Salma Hayek dokonale oživila hořký a divoký životní příběh extravagantní mexické malířky a manželky slavného muralisty Diega Rivery. Film natočený podle románu Haydena Herrery vytváří velmi barvitý a plastický syžet pro prezentaci její výjimečné osobnosti i díla, které vyrůstá z malířčiných zážitků i značně odvážných fantazií.


Frida na svých plátnech zachytila neuvěřitelně pestrou koláž někdy až brutálních výjevů z jejího dramatického života, organicky je spojila se svými křehkými sny a ze všech pak dýchá láska k vlastní zemi, k zemité indiánské kultuře. Osobité reálie potěší oko každého milovníka této země stejně jako hudba k filmu poskládaná téměř výhradně z mexických lidových písní.Ve filmu byl ještě jeden moment, pro mnohé možná přehlédnutelný, ale mě oslovil naplno. Je to ve chvíli, kdy se Frida, již poměrně úspěšná malířka, při jedné z návštěv v rodném domě ptá svého otce: "Řekni mi, jaké byly moje plány? Připomeň mi je!" Zarazila jsem se, jak mi ta její otázka připadala aktuální, důležitá.


Každý z nás se ve víru životních událostí asi dostane do situace, kdy na jeho mladistvé představy o životě usedne prach každodenních starostí i radostí a jejich obrysy jsou stále méně zřetelné. A je dobré mít někoho, kdo nám ty naše plány zase připomene. ;o)
A tak bych filmu Frida snad vytkla jen jeden detail, který mně osobně přece jen malinko narušoval dojem autentičnosti, a to sice, že nebyl natočen ve španělském znění. Já vím, jsem maximalistka.

Takže se raději budu těšit, až se na našem trhu objeví soudtrack k tomuto filmu, a mezitím se budu pídit po stejnojmenné knize od Barbary Mujico (Metafora, 2003).
scénář: Clancy Sigal, Diane Lake, Gregory Nava, Anna Thomas, dle románu Haydena Herrery
střih: Françoise Bonnot
hudba: Elliot Goldenthal
kamera: Rodrigo Prieto
režie: Julie Taymor

autor: Markéta

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…