Harapes se stal definitivně činohercem

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ztřeštěnými výtvarně-kompozičními návrhy a nápady na další fotografické publikace doslova zasypal v pražském hotelu Green Garden autora nové knihy fotografií Magická Praha Jiřího Machta jeho dávný přítel a malostranský soused, bývalý sólista a pozdější šéf baletu Národního divadla, Vlastimil Harapes.

Pětijazyčnou fotopublikaci slavnostně pokřtil spolu s vítězkou soutěže Miss Praha 2002 Open Veronikou Jirsovou, sbormistrem Bohumilem Kulínským, hercem Janem Révaiem a majitelkou pořádajícího hotelu Ingrid Gallasovou.

"Takový aplaus jsem už dlouho nezažil," glosoval s humorem svoje uvítání přítomnými hosty Harapes, který byl nucen post šéfa baletu předčasně opustit a v Národním divadle nyní působí jako ´baletní mistr na půl úvazku´. "Tancování mi ale nechybí, pořád se pohybuji na divadelních prknech, i když teď spíš jako činoherec," svěřil se Korzu s nynějšími aktivitami.

Stále vitální a optimismem překypující umělec vystupuje v Paláci Metro v představeních Škola pro ženy a Kočár nejsvětější svátosti, v Divadle U Hasičů hraje s Martou Vančurovou ve hře Poslední léto, hostuje i v libereckém divadle F. X. Šaldy Sallieri? Mozart! , v Národním divadle se souborem nacvičuje slavnou klasiku - Čajkovského Labutí jezero a těší se, že si v Metru zahraje i se Stellou Zázvorkovou ve veselohře Nevidím to černě.

Harpesův přítel, povahově odlišný, v jádru samotářský fotograf, cestovatel a světoběžník - autor Magické Prahy, která volně navazuje na publikace Romantická Praha, Kafkova Praha a Pražské ghetto - Jiří Macht má však zcela jiné představy o dalším působení. Přestože ve své tvorbě nejvíc tíhne k Praze, Českému Krumlovu, Telči a Slavonicím, nechal se už okouzlit například i hlubokými kaňony Jižní Ameriky, kam absolvoval již minimálně desítku ´výprav za obrázky´.

"Mám dvě životní touhy: Mým největším přáním je strávit tak rok, dva právě v těchto kaňonech nebo někde v divočině Austrálie, bez televize, bez elektřiny…," svěřil se Korzu Macht. Připustil však, že by se tak jednou za dva týdny vydal do některého z místních měst, na pivo. Jeho druhým, dosud nezrealizovaným snem, je spolupráce se synem Jiřím, který také fotografuje. "Není všem dnům konec. Zatím se na podzim chystám do Číny, ovšem - pokud se SARS vydá na ústup," přiznává fotograf. (korzo)

Komentáře

Komentářů celkem: 3
no jo fary 8. 5. 2007 | 14:42
Já ho prostě miluju... Lucka 9. 6. 2003 | 22:30
V jeho věku by asi každý těžko skákal po jevišti v baletu... :-)) Pavel 16. 4. 2003 | 09:27

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…