Harapes se stal definitivně činohercem

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ztřeštěnými výtvarně-kompozičními návrhy a nápady na další fotografické publikace doslova zasypal v pražském hotelu Green Garden autora nové knihy fotografií Magická Praha Jiřího Machta jeho dávný přítel a malostranský soused, bývalý sólista a pozdější šéf baletu Národního divadla, Vlastimil Harapes.

Pětijazyčnou fotopublikaci slavnostně pokřtil spolu s vítězkou soutěže Miss Praha 2002 Open Veronikou Jirsovou, sbormistrem Bohumilem Kulínským, hercem Janem Révaiem a majitelkou pořádajícího hotelu Ingrid Gallasovou.

"Takový aplaus jsem už dlouho nezažil," glosoval s humorem svoje uvítání přítomnými hosty Harapes, který byl nucen post šéfa baletu předčasně opustit a v Národním divadle nyní působí jako ´baletní mistr na půl úvazku´. "Tancování mi ale nechybí, pořád se pohybuji na divadelních prknech, i když teď spíš jako činoherec," svěřil se Korzu s nynějšími aktivitami.

Stále vitální a optimismem překypující umělec vystupuje v Paláci Metro v představeních Škola pro ženy a Kočár nejsvětější svátosti, v Divadle U Hasičů hraje s Martou Vančurovou ve hře Poslední léto, hostuje i v libereckém divadle F. X. Šaldy Sallieri? Mozart! , v Národním divadle se souborem nacvičuje slavnou klasiku - Čajkovského Labutí jezero a těší se, že si v Metru zahraje i se Stellou Zázvorkovou ve veselohře Nevidím to černě.

Harpesův přítel, povahově odlišný, v jádru samotářský fotograf, cestovatel a světoběžník - autor Magické Prahy, která volně navazuje na publikace Romantická Praha, Kafkova Praha a Pražské ghetto - Jiří Macht má však zcela jiné představy o dalším působení. Přestože ve své tvorbě nejvíc tíhne k Praze, Českému Krumlovu, Telči a Slavonicím, nechal se už okouzlit například i hlubokými kaňony Jižní Ameriky, kam absolvoval již minimálně desítku ´výprav za obrázky´.

"Mám dvě životní touhy: Mým největším přáním je strávit tak rok, dva právě v těchto kaňonech nebo někde v divočině Austrálie, bez televize, bez elektřiny…," svěřil se Korzu Macht. Připustil však, že by se tak jednou za dva týdny vydal do některého z místních měst, na pivo. Jeho druhým, dosud nezrealizovaným snem, je spolupráce se synem Jiřím, který také fotografuje. "Není všem dnům konec. Zatím se na podzim chystám do Číny, ovšem - pokud se SARS vydá na ústup," přiznává fotograf. (korzo)

Komentáře

Komentářů celkem: 3
no jo fary 8. 5. 2007 | 14:42
Já ho prostě miluju... Lucka 9. 6. 2003 | 22:30
V jeho věku by asi každý těžko skákal po jevišti v baletu... :-)) Pavel 16. 4. 2003 | 09:27

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…