Hudbu k Tobruku skládá americko-íránské duo Horowitz - Deyhimová

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Příprava válečného dramatu Václava Marhoula Tobruk, které patří mezi nejočekávanější české filmy roku, se po dokončení čistého střihu posunula do fáze výroby 2D triků a skládání scénické hudby. Té se na základě vyhraného konkurzu ujali dva umělci světového formátu, kteří se mohou pochlubit mj. Zlatým glóbem a nominací na Oscara: americký skladatel Richard Horowitz a iránská skladatelka a vokalistka Sussan Deyhimová.


"Konkurzu na složení scénické hudby k filmu Tobruk se buď samo, nebo na základě mé výzvy zúčastnilo celkově 26 skladatelů, z nichž dobrá polovina měla bohaté zkušenosti v oblasti tvorby pro celovečerní film," říká režisér Václav Marhoul. "Všichni obdrželi stejné zadání, kterým bylo složení hudby pro úvodní a závěrečné titulky a pak tři scény dle vlastního výběru. Jedinými cizinci byli dva slovenští skladatelé a také autorská dvojice Richard Horowitz a Sussan Deyhimová. To, že byli vyzváni dva tak světoznámí umělci, bylo z naší strany spíše na úrovni pokusu ve stylu "co kdyby". K mému obrovskému překvapení však po přečtení scénáře souhlasili."


Václav Marhoul se svým týmem před odletem do Afriky

Opery, koncerty a nyní Tobruk
Richardu Horowitzovi se dostalo mezinárodního uznání za nenapodobitelný hudební styl sjednocující klasickou, jazzovou a elektronickou hudbu s vlivy původní arabské hudby (od konce 60. let do konce 70. let pobýval v Maroku). Významná je jeho spolupráce s italským režisérem Bernardem Bertoluccim - za hudbu k dramatu Pod ochranou nebe (1990), na níž se podílel se slavným japonským skladatelem Riuchi Sakamotem, získal Zlatý glóbus. Na začátku 80. let se pracovně setkal právě s Iránkou Sussan Deyhimovou, s níž spolupracuje dodnes. Jejich společným dílem je řada operních představení, koncertních vystoupení a úspěšných alb.

První z nich Azax Attra: Desert Equations podle mnohých dalo základy dnešnímu stylu nazývanému world music. Společně také nahráli orchestrální hudbu k Vítězům a poraženým Olivera Stonea. Sussan Deyhim zdobí svým monumentálním hlasem, který nezapře perský původ, mnoho ceněných filmových soundtracků: např. na Oscara nominované Poslední pokušení Krista Martina Scorseseho (hudbu k němu složil a nahrál Peter Gabriel), milostné drama Nevěrná Adriana Lynea a Lovce draků Marca Forstera, za jehož hudbu byl autor Alberto Iglesias nominován letos na Oscara.

"Jako režisér se upřímně domnívám a hlavně cítím, že právě hudba Richarda Horowitze a Sussan Deyhimová je přesně tou, kterou film Tobruk vyžaduje. Oba žijí a pracují v Los Angeles, kde nakonec budou v tamějším studiu jednotlivé scénické motivy nahrány. Naše vzájemná komunikace probíhá maily, telefonáty, přeposíláváním obrazu a již zkomponované hudby. Richard Horowitz by se však měl v červnu osobně zúčastnit tzv. závěrečných míchaček v pražském studiu Soundsquare," dodává Václav Marhoul.

Premiéra filmu Tobruk je plánovaná na 10. září letošního roku.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…