Ilona Csáková spustí Kladivo na čarodějnice

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Nový muzikál Kladivo na čarodějnice na motivy knihy Václava Kaplického se již brzy objeví na prknech pražského Divadla Milenium. Hvězdné obsazení v čele s Ilonou Csákovou, Sisou Sklovskou a Jiřím Zonygou slibuje velkolepou podívanou. Premiéra bude stylově 30. 4., tedy v den, kdy se "pálí čarodějnice".Zkoušky začínají koncem února. Csáková, která v muzikálu ztvární hraběnku z Galle, na jejíž příkaz přijede do Velkých Losin obávaný inkvizitor Jindřich Boblig, se na premiéru už moc těší. Několikrát viděla stejnojmenný film a velmi se jí líbil.

"Tematicky mě to hodně zajímá. Byla to strašná doba plná soudních procesů a honů na čarodějnice. Tak jako každá nová práce, i tato mi určitě přinese nové zážitky. Jsem na ni opravdu nesmírně zvědavá. V Kladivu na čarodějnice hraji hraběnku, která do kraje povolá inkvizitora. Hraběnka přitom není typická záporná postava. Skutečně věří, že na jejím panství se odehrávají čarodějnické rituály," vysvětluje Korzu Ilona Csáková.

V muzikálu se objeví i Vladimír Marek, Vladimír Hron, Markéta Zehrerová, Martina Pártlová, Karol Csino, Richard Tesařík a mnoho dalších oblíbených celebrit.

Temná doba čarodějnických procesů
Čarodějnické procesy byly v českých zemích ojedinělé. Jediným územím, které významněji postihly, bylo Jesenicko a Šumpersko s převládajícím německým obyvatelstvem, které sousedilo se Slezskem. Odtud na naše území pronikala pověra o moci čarodějnic.Během 17. století zde bylo upáleno asi sto lidí. Známý je případ Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který zneužil svého postavení světského inkvizičního soudce a vynucoval torturou (mučením) doznání ke smyšleným zločinům.
Šumperský děkan Kryštof Alois Lautner vystoupil jakožto zástupce církve na obranu čarodějnic, avšak i on sám po zinscenovaném procesu skončil v roce 1685 na hranici.

Velmi negativní roli v celém případu ovšem sehrál Lautnerův představený, olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který Lautnera Bobligovi vydal. K posledním procesům došlo v Šumperku roku 1696.
Procesy zachycuje též známý historický román Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice, podle něhož v roce 1969 natočil Otakar Vávra svůj slavný stejnojmenný film.

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…