Indočína ve fotografiích Alžběty Jungrové

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Mladá fotografka Alžběta Jungrová (1978) se nedávno vrátila z cesty po Vietnamu a Kambodži. Jako téma si ale nevybrala nic pohodového – fotila děti nakažené virem HIV, lidi žijící na skládce Stung Ming Chai u Phnom Penu, děti postižené následky chemické války… Proč?

„Z mnoha důvodů. Nechci používat obehrané klišé, že tak měním svět k lepšímu. Občas stojím na místě a říkám si, proč raději nejdu těm lidem pomáhat, pracovat pro nějakou neziskovou organizaci nebo do nemocnice. Pravda je, že neumím operovat ani shánět peníze. Dělám, co umím. A samozřejmě, baví mě cestování, ráda potkávám nejrůznější lidi, mám možnost ukazovat svůj pohled na svět a na věci, které by se podle mého názoru měly změnit,“ odpovídá Alžběta. Výstava Alžbětiných fotografií pod názvem Indochine bude k vidění od 19. června v Nostress Café Gallery, v Dušní ulici na Starém Městě v Praze.
Jak a proč se vůbec stane, že se mladá dáma rozhodne na čas opustit domov a zavedenou práci a vyrazí s devítikilovým batůžkem a fotobrašnou na dvouměsíční cestu do neznáma? „Vymyslela jsem si pár témat, která jsem chtěla nafotit. V cizím prostředí nemusí člověk řešit každodenní problémy, které na něj doma padají. Mohla jsem konečně úplně vypnout a soustředit se jen na focení. Dostatek času mi pak umožnil počkat si na světlo, a vracet se na místa několikrát. Ideální.“

Alžběta začala fotit už na základní škole. Tehdy dostala fotoaparát od babičky, která kdysi také studovala fotografii na Střední grafické škole v Hellichově ulici, kterou o mnoho let později navštěvovala i Alžběta. S přibývajícím věkem ji narozdíl od většiny z nás vášeň pro focení neopustila, naopak touha zachytit svět kolem sebe byla čím dál tím silnější. Brzy jí bylo jasné, že reportážní tvorba je přesně to, čemu se chce věnovat. Přesto v roce 2001 opustila svou práci v MF Dnes a vypravila se na cesty. Na půl roku také zakotvila v Londýně, aby se jako asistentka renomovaných reklamních a módních fotografů něčemu přiučila. „Pracovala jsem třeba s Chrisem Frazerem Smithem na reklamách pro Renault. Těšila jsem se, že konečně uvidím, jak „tvoří“ zahraniční fotografové. Skutečnost ale neměla s představami nic společného. Z agentury Renaultu ve Francii přišel grafický návrh, kterého se fotograf a jeho spolupracovníci museli přesně držet.“ Při takové tvorbě, která postrádala jakýkoliv kreativní přínos samotného fotografa, se Alžběta utvrdila, že reklama není její volbou. Po dvou letech se vrátila zpět a nyní pracuje pro Lidové noviny.

Focení považuje svým způsobem za formu deníku. Někteří lidé mají potřebu si věci zapisovat - Alžběta si je vyfotí. „Dokumentarista sice nevytváří situace, které fotografuje, ale vytváří konečný obrázek. On určuje, co fotografovat, kam zamířit objektiv, kdy zmáčknout spoušť. Pozoruji. Podávám svou výpověď o tom, co se děje.“

Alžběta se ale nevěnuje jen portrétům, reportážím a práci v deníku. Fotí i filmy – jako české Bolero, dokument o Janu Kaplickém a často spolupracuje s Dány, kteří u nás natáčí. Baví ji také focení módy. „Nikdy se u své práce nenudím. Jen když už začínám být unavená z portrétů, jedu na reportáž a třeba naopak. Focení módy si hrozně užívám, protože na rozdíl od reportáže to je chvíle, kdy realitu vytvářím já.“ Alžběta má také svůj velký sen - cestovat a fotit to, co by chtěla ona sama.

Samostatné výstavy:

1998 Milano - Moje město
2000 Praha - Mexiko
2004 Praha - Můj svět
2005 Praha - Havana
2006 Berlin - 3xF. Fußball_Frauen_Fotografie (Fotbal, ženy a fotografie)
2007 Praha - Box
2007 Praha - Indochina

zdroj: 2media.cz, s.r.o.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.