Ježíšku, daruj pod stromeček knížku...

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Kultura

Vánoce jsou tady a na pořad dne přichází vymýšlení dárků pro nejbližší. Téměř každý druhý v tuto chvíli považuje knihu za vhodný dárek pod stromeček. A jaké jsou letošní hity? Rozhodně to jsou nedávno vydané Bajky barda Beedleho od Joanne K. Rowlingové, ale i šokující román Mluviti pravdu Josefa Formánka, anebo krásná ucelená Michelangelova monografie.

Předvánoční čas přilákal do knihkupectví oproti ostatním měsícům v roce téměř dvojnásobné množství lidí. V tomto období roku 2007 utratily davy „Ježíšků“ za knihy o 12 procent více, než tomu bylo v roce předchozím. V knihkupectvích je totiž k dostání přes 18 tisíc knižních titulů všech možných žánrů, na které lidé o Vánocích spoléhají jako na jistotu vkusného dárku.

Knihy nestojí majlant
V listopadu a prosinci minulého roku v knihkupecké síti Neoluxor nakoupilo dárky přes 260 tisíc zákazníků a průměrná hodnota jednoho nákupu byla 750 korun. „Ceny knih se poslední roky nijak dramaticky nezvyšují, proto je lidi tak rádi nakupují,“ komentuje zájem o knížky, Jiří Bílek manažer z největšího českého knihkupectví Neoluxor a dodává: „Největší zájem je každé Vánoce o beletrii, dětskou literaturu, encyklopedie, obrazové cestopisné tituly a neustále rostoucí pozornost se nyní soustřeďuje na tituly o umění, jako jsou dražší obrazové publikace.“

Potter se vrací
Tento rok nejvíce pozornosti láká novinka, kterou vydává nakladatelství Albatros, Bajky barda Beedleho Joanne K. Rowlingové je dozvukem slavného Harryho Pottera a má utěšit smutek jeho fanoušků. Tato bomba se začala prodávat 4. prosince. Dalšími dětskými tituly jsou pohádky, encyklopedie a populárně naučné publikace jako je Legenda o svatém Václavovi od Ivany Pecháčkové.

České romány uchvátí
Jasnými trháky Vánoc jsou knihy z oblasti beletrie. V beletrii pro dospělé můžeme předpokládat úspěch Románu pro muže Michala Viewegha, dále nových Povídek Zdeňka Svěráka a zajímavý bude i dlouho očekávaný román Mluviti pravdu Josefa Formánka. Ze světové beletrie je zájem o šokující a rozporuplný světový trhák J.T. Littella Laskavé bohyně. „Současné žebříčky prodejů knih již dnes odrážejí to, co lidé najdou pod stromečkem,“ říká Jiří Bílek.

Lidé se zamilovali do umění
Posledních pár let lidé projevují nebývalý zájem o knihy z oblasti umění a architektury. „Například minulé Vánoce byla až nečekaným trhákem monografie Christiana Diora, kterou jsme nestačili ani vyrovnávat do regálů a lidé nám ji brali přímo z palet,“ říká Petr Schnider, odborník na knihy s uměleckou tématikou z Paláce knih Luxor.
Tento rok bude zajímavým dárkem kompletní dílo Michelangela Buonarrotiho v češtině, které přijde bez koruny na pětitisícovku, nebo dlouho opomíjená Monografie Josefa Lady a unikátní dílo od Petra Nikla Orbis Pictus. „Vedle sochařského a malířského umění se lidé zajímají o architekturu. Dnes můžeme nabídnout zákazníkům reedici veleúspěšné knihy Pražské vily, která popisuje nádhery českého stavitelství zejména z období první republiky,“ říká Petr Schnider.
Lidé však nezapomínají ani na luxusní papírenské zboží. „Z papírenského zboží prodáváme zejména kalendáře. Mezi ty největší trháky patří jednodenní kalendáře Taschen, kalendář dle knihy Šumná města, nástěnné kalendáře od Jiřího Trnky Konta Bariéry, překvapivě kalendáře Krásky z Vyžlovky na podporu kulturního rozvoje tamního regionu a limitovaná série kalendářů Jana Sudka, která byla vydána v počtu 1 tisíce kusů.“ Uzavírá hity letošních Vánoc Petr Schnider z Paláce knih Luxor.

Všechny uvedené tituly lze zakoupit i bez tlačenic na portálu www.neoluxor.cz a snadno pomocí internetové platby Paysec.

Zdroj: Botticelli

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…