Juraj Jakubisko uvede svůj krvák v Karlových Varech

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Stále chodí ve svém širokém klobouku, ze kterého mu nyní visí už bílé vlasy. Dříve ho Juraj Jakubisko (69) nosil jako talisman, teď jako praktickou záležitost. Musel by se prý ostříhat a vlasy upravovat, tahle na tom podle jeho slov nezáleží.


Pro svou filmovou obrazotvornost je označován za "slovenského Felliniho". Loni dokončil historický thriller Bathory jako velkolepou podívanou, nejdražší film natočený ve střední Evropě. Ale jeho premiéra byla stále obklopena tajnostmi a otázkami. Proč ještě nebyla, co v tom vězí, chybí mu snad na dokončení peníze a kdy že vlastně bude? Jakubisko to konečně Korzu prozradil.

"Teprve teď je dokončená česká, slovenská a maďarská verze," vysvětluje režisér, který ještě tento měsíc oslaví kulaté sedmdesáté narozeniny. "Nyní se točí anglická. Film bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a hned pak půjde do premiér v různých městech světa. Ve snímku hrají velké hvězdy jako například Anna Friel, Franco Nero, Karel Roden, Bolek Polívka, Marek Vašut, tak se tam s nimi možná setkám."
Už ukázky z filmu naznačují, že režisér natočil opravdu velkolepý krvák. Není divu, když je o Alžbětě Báthoryové, která žila na přelomu 16. a 17. století v Uhrách a získala zápis v Guinessově knize rekordů jako největší a nejkrutější vražedkyně všech dob.

Režíruje také opery
Málokdo ví, že kromě filmu je Jakubiskovou láskou opera. V tomto týdnu hostuje Slovenské národní divadlo v Praze. Dnes, ve čtvrtek 10. dubna, se představí na scéně pražského Národního divadla opera Eugena Suchoně Krútňava právě v režii Juraje Jakubiska.


"Připravuji další režii opery Eugena Suchoně a sice jeho Svatopluka," říká. "Je to velice složitá hra, velmi dlouhé představení. A když jsem se do něj zahleděl, zjistil jsem, že to nebude tak snadné, jak jsem si původně myslel. Ale už se na to těším, protože operu režíruji velmi rád. Zase to budou stovky účinkujících, množství kostýmů, velkolepá podívaná. Jen scéna nebude tak složitá, protože nová budova Slovenského národního divadla nemá točnu. Ale i tak věřím, že vytvoříme působivé představení i pro oko."

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…