Klíčová socha se stěhuje z Prahy, čeká ji „turné“ po České republice

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Šestimetrová Klíčová socha Jiřího Davida s více než 85.000 klíči se stěhuje z Prahy z náměstí Franze Kafky. 26. září večer bude rozmontována a odvezena do Olomouce, kde ji specializovaná firma opraví, doplní chybějící klíče a připraví na „miniturné“ po České republice.

„Myšlenka turné vznikla v reakci na obrovské množství nejrůznějších tipů, které přišly na jaře v anketě, kde by Klíčová socha měla stát,“ říká Jiří David. Jeho přesná podoba – města a termíny umístění – jsou v současné době v jednání. Pro obyvatele Prahy je jen jeden den zbývající do odstranění 26. září na delší dobu poslední příležitostí vidět tuto instalaci, která vzbudila jak nadšené, tak i kritické reakce.

Klíčová socha stojí na pražském náměstí Franze Kafky od 9. března 2010. Jiří David chtěl touto plastikou ve veřejném prostoru přispět k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ řekl při odhalení Jiří David. Veškeré aktuality a informace je možné najít na www.klicovasocha.cz.

Vznik Klíčové sochy podpořil mobilní operátor Vodafone, který u příležitosti dvacetiletého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. V průběhu října a listopadu přinesli do jeho prodejen lidé z celé České republiky 85.741 klíčů a vytvořili tak největší sbírku klíčů na světě.

Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V loňském roce byl odborníky v anketě o nejvlivnějšího umělce za posledních 20 let vyhlášen za vítěze.
ČTĚTE TAKÉ:
Dana Morávková, hvězda bez skandálů, bude zavražděna!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…