Krása jako z obrázku

| Autor: MS | Rubrika: Kultura

Lidské tělo a jeho přednosti inspirovaly umělce již odpradávna. Názor na to, co je půvabné, se ale s ubíhajícími stoletími rapidně proměňoval. Možná, že se vám občas zdá, že vaše tělo není zcela dokonalé. Můžete se ale vsadit, že mnohý z uměleckých géniů by s vámi určitě nesouhlasil. A právě z jeho plátna nebo sochařské hlíny byste poznali, jak úžasně vypadáte!

Ideál krásy, který nacházíme dnes a denně na přehlídkových molech a fotografiích z časopisů, by pravděpodobně v dřívějších společnostech příliš neuspěl. Věstonická Venuše by bez pořádných boků a ňader vypadala minimálně poněkud divně. Renesance měla v oblibě svalnaté muže (vzpomeňte si třeba na Michelangelova Davida) i plnoštíhlé ženy (a opět ta Venuše, tentokrát její Zrození od Botticelliho). Baroko tento trend ještě posílilo a ženám přidalo ještě pár kilo navíc. Naopak starověké Číňanky ale preferovaly extrémní štíhlost a mnoho jich kvůli dietám dokonce zemřelo. I gotika si potrpěla spíše na ženy hubené a mírně prohnuté do tvaru písmene S.

I v dnešní době se určitě najdou ženy, kterým vyhovují barokní tvary (Věstonická Venuše byla sice také pěkně stavěná, ale uznejte sami, že barokní zní zkrátka lépe). Zaoblenost a plnost vnímají jako klad, cítí se žensky, zdravě a mohou si v klidu dopřát to, na co mají právě chuť. Samozřejmě i jejich mužské protějšky většinou spokojeně konstatují, že jejich milá při sebemenším pohybu nechrastí kostmi. A co si budeme povídat, on i ten plný hrudník má něco do sebe! Výjimkou ale nejsou ani dívky, které jsou hrdé na svou chlapeckou, řekněme gotickou postavu.

Zároveň je potřeba uznat, že nežijeme v baroku, ani v renesanci, ale v době postmoderní. A pokud se ztotožňujeme s novodobými ideály, je naše snaha dostát jim zcela pochopitelná a oprávněná. Naší výhodou je, že různé krášlící přípravky už dnes dokáží téměř zázraky. A tam, kde je i zázrak krátký, pomůže zase plastická chirurgie. Stále ještě se k ní váže spousta předsudků, ale i zde platí zlaté pravidlo: Dvakrát měř, jednou řež. Najít toho správného lékaře, který právě toto dokáže, přitom není vůbec snadné. Chcete-li se inspirovat, nenechte si ujít veletrh MediArt Prague 2009, který se koná ve dnech 26. 11. – 28. 11. 2009 a proběhne společně s komplexem výběrových výstav art&interior a přehlídkou luxusního zboží mmotion09 v prostorách Veletržního paláce! Návštěvníci MediArtu se mohou těšit na každodenní slosování vstupenek a získají tak možnost vyhrát poukaz od některého z vystavovatelů, např. na aplikaci botoxu, ošetření stomatologem či slevový kupon na plasticko-estetický zákrok.

Více se dozvíte na www.mediartprague.cz.

zdroj: ConPro

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…