Krev, pot a slzy Douglase Gordona

| Autor: MS | Rubrika: Kultura

Centrum současného umění DOX uvede od 4. června do 27. září obsáhlou přehlídku tvorby jednoho z nejrespektovanějších představitelů současného světového umění Douglase Gordona. Jedná se o první výstavu tohoto umělce v České republice.Často reprodukované dílo Douglase Gordona představuje fotografii umělcovy paže, na níž je vytetováno „Trust Me“ (Důvěřuj mi). Jsou to slova blízkého přítele nebo podvodníka? Otázka, jak máme slovům a obrazům rozumět prostupuje celou tvorbu Douglase Gordona. Autor pracuje s nejrůznějšími prostředky včetně filmu, videa, fotografie, textových a zvukových instalací. S jejich pomocí zkoumá věčná témata paměti a identity, vnímání a interpretace. V kontextu vývoje současného umění jeho tvorba symbolizuje dramatickou transformaci bílého galerijního prostoru v zatemněnou místnost, jinými slovy invazi pohyblivých obrazů do muzejního a galerijního prostoru.

Jak naznačuje název Krev, pot a slzy, pražská výstava bude akcentovat témata tělesnosti, dotkne se však také lokálního kontextu historie pohyblivých obrazů, reprezentovaného dílem nejvýznamnějšího českého vědce 19. století, Jana Evangelisty Purkyně.Douglas Gordon studoval na Glasgow School of Art v době, kdy ji vedl výtvarník českého původu Pavel Büchler, ke kterému se skotský umělec dosud hlásí. Gordon se proslavil svou prací Čtyřiadvacetihodinové Psycho (24 Hours Psycho), která spočívá ve zpomaleném promítání Hitchcockova filmu trvajícím 24 hodin. Další úspěch mu přinesl celovečerní konceptuální dokument Zidane, portrét 21. století, uvedený v roce 2006 na filmovém festivalu v Cannes, který natočil společně s francouzským výtvarníkem Philippem Parrenou. Sedmnáct kamer sledovalo během utkání mezi Realem Madrid a Villarreal pouze jednoho z největších fotbalistů současnosti Zinédina Zidana. Autoři svým dokumentem vytvořili jedinečný portrét, nabízející originální pohled na banalitu medializované reality a absurdní podoby novodobého hrdinství.

Douglas Gordon měl více než 100 samostatných výstav na všech kontinentech a získal řadu významných mezinárodních cen, například Turner Prize (1996), cenu Benátského bienále (1997), Hugo Boss Prize (1998) a Roswitha Haftmann Prize (2008). Vedle výstav v newyorském Muzeu moderního umění (2006) a v Guggenheimově muzeu v Berlíně (2005) se přehlídky jeho tvorby uskutečnily mimo jiné i ve Scottish National Gallery v Edinburghu (2006), v Kunstmuseum Wolfsburg (2007) a v Centre Pompidou v Paříži (2007).

V rámci doprovodných programů Café DOX proběhne ve stejné době cyklus přednášek a diskusí, na motivy a témata, které Gordon ve svém díle zpracovává (paměť a identita, dobro a zlo, vztah filmu a výtvarného umění).

Adresa výstavních prostor: www.doxprague.org
Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
Otevírací hodiny
Po: 10 – 18
Út: zavřeno
St - Pá: 11 - 19
So - Ne: 10 - 18

zdroj:2media.cz, s.r.o.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…