Letní shakespearovské slavnosti 2003

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou letos ve znamení HAMLETA - od 27. července do 13. září na Pražském hradě zavládne vedle KRÁLE LEARA s Janem Třískou i princ dánský v podání Jiřího Langmajera. Novinku letošního sedmého ročníku Slavností nastudovala režisérka Lucie Bělohradská, v roli Claudia, Hamletova strýce uvidíme Martina Stropnického (alternuje Jan Vlasák). Překlad je opět dílem stálého spolupracovníka Slavností, profesora Martina Hilského.

Shakespearovská představení uváděná pod širým nebem v autentických kulisách pražského, brněnského i bratislavského hradu pořádá opět Agentura Schok v čele s uměleckým ředitelem Alexejem Pyškem a výkonným producentem Michalem Rychlým.

Hlavním partnerem Slavností je už čtvrtým rokem finanční skupina PPF, která jim poskytuje nejen finanční prostředky, ale i vlastní nápady a iniciativu, jimiž rozšiřuje dosah celé akce a zvyšuje její prestiž. "Loňský úspěch i letošní program jasně potvrzují, že Slavnosti patří mezi nejvýraznější kulturní události nejvyšší kvality v České republice," říká šéf marketingu a komunikace PPF Ivan Lackovič, který oceňuje fakt, že i letos figurují v obsazení divadelní hvězdy první velikosti, držitelé takřka všech významných tuzemských divadelních den. "Jan Tříska získal za výkon v Learovi Cenu Divadelních novin i Cenu Alfréda Radoka, Martin Stropnický má Cenu Thálie, o níž právě s Třískou svedl velmi napínavý souboj. V excelentní formě se nachází i Jiří Langmajer, Petra Špalková - oba rovněž majitelé Ceny Thálie - a další protagonisté, jejichž jména jsou zárukou kvalitního divadla."

Ofélii ztělesní Petra Špalková, Hamletovu matku, královnu Gertrudu alternují Hana Maciuchová a Eva Salzmannová, jako Laeres vystoupí Jan Teplý ml..

Za pozornost i velkorysá výprava Hamleta, která je největší a nejsložitější v celé historii Slavností: ze starobylých hradních zdí Praze a Brně "vyroste" několikapatrová konstrukce ze skla a kovu, v níž se příběh prince dánského odehraje.
Stejně jako v roce 2002, také nyní budou obě klíčové inscenace k vidění nejen v Praze a Brně, ale i v Bratislavě. K tradičním scénám přibyla ještě Plzeň, kde bude týden uváděn Král Lear.


Historie Shakespearovských slavností
Letní shakespearovské slavnosti - divadelní představení uváděná pod širým nebem, v areálu Nejvyššího purkrabství - vznikly z podnětu prezidenta Václava Havla. Ten tehdy vyzval umělce, aby Pražský hrad oživili a přilákali do jeho prostor co nejširší veřejnost. Jednou z akcí, které se tu od roku 1994 usadily natrvalo, se staly právě inscenace her Williama Shakespeara. Václav Havel také v letech 1999 a 2000 udělil Slavnostem dvakrát svou osobní záštitu.

Důležitou roli při pořádání LSS hraje také jeho tradiční spolupořadatel - hlavní město Praha - a Správa Pražského hradu.

Dosavadní historie potvrdila, že Slavnosti jsou životaschopnou akcí, která k sobě přitahuje kvalitní tvůrce, zájem médií i početné publikum.
O rostoucím věhlasu Slavností svědčí živý zájem o vstupenky, rekordní počty návštěvníků (jen loni přišlo na Slavnosti okolo 30 000 lidí) i celková úroveň akce, promítající se v pozitivních ohlasech a kritikách.
Na akci zareagoval i Buckinghamský palác: o pokračování festivalu projevil zájem formou osobního dopisu sám princ Charles.

První inscenací v letech 1990-91 byla veselohra Sen noci svatojánské, v režii Jana Kačera, s výtečným Milošem Kopeckým v hlavní roli.

V roce 1994 - už pod hlavičkou pořadatelské Agentury Schok, s.r.o. - následovalo slavné zpracování hry Romeo a Julie v režii Tomáše Töpfera (překlad Josef Topol). Ve zdařilém, diváky i kritikou vřele přijaté představení excelovala Tereza Brodská s Radkem Holubem.

Rok 1998 znamenal pro Letní shakespearovské slavnosti zlom. Jednak byla uvedena další úspěšná hra: tragédii Macbeth nastudoval režisér Boris Rösner, který do hlavních rolí obsadil Taťjanu Medveckou a Michala Dlouhého (alternovali Eva Salzmannová a David Prachař).

Důležitou novinkou byla však i účast prvních hostujících souborů, která povýšila Slavnosti na shakespearovský festival se vším všudy: divadlo Na Fidlovačce zde uvedlo Dvanáctou noc, aneb Večer tříkrálový (r. Tomáš Töpfer) a divadlo Komedie nabídlo komorně laděný příběh Hamlet part II v režii Jana Nebeského.

V souvislosti s rostoucím renomé Slavností nelze nezmínit podíl prof. Martina Hilského. Renomovaný překladatel a znalec Shakespearova díla přeložil speciálně pro Letní shakespearovské slavnosti právě tragédii Macbeth a nejnověji i Krále Leara.

V roce 1999 se Slavnosti poprvé otevřely souboru ze zahraničí: program obohatilo Slovenské národní divadlo s komedií Veselé paničky windsorské. Festival také poprvé zaštítil prezident Václav Havel, který svou přízeň potvrdil i roce následujícím.

Rok 2000
Čtvrtý ročník zahájila "česko-slovenská" premiéra komedie Zkrocení zlé ženy v režii slovenského režiséra Vladimíra Strniska. Na dvojjazyčném překladu se podíleli Martin Hilský a Ľubomír Feldek, kostýmy vytvořil světově uznávaný Jan Skalický a v obsazení figurovali přední herci z českého i slovenského Národního divadla (Marian Zednikovič, Anna Javorková, Jan Přeučil/Rudolf Jelínek, Ondřej Pavelka a další).
Novinkou bylo i hostování AandBC Theatre Company - London, s představením The Tempest - Bouře, v němž z jeviště poprvé zazněla angličtina. Tutéž hru (v překladu M. Hilského) uvedli také hosté z divadla CD 94 v režii Michala Langa. Kvalitní inscenaci vévodili Ivan Řezáč, Tatiana Vilhelmová a Tomáš Pavelka.
Zpestřením bylo rovněž komorní představení Macbetha v podání tradičního japonského divadla formou loutkohry a pantomimy. To v rámci Slavností uvedl japonský scénograf, loutkoherec, výtvarník a mim Noriyuki Sawa.

V roce 2000 festival poprvé opustil hlavní město a na několik dnů se přestěhoval na brněnský hrad Špilberk, kde se divákům představila Bouře souboru AandBC a Strniskovo Zkrocení zlé ženy. Slavnostem udělil podruhé svou záštitu prezident republiky a festival byl rovněž zahrnut do projektu Praha - evropské město kultury roku 2000.

Rok 2001
Pátý ročník LSS uvedla premiéra eroticky laděné komedie Marná lásky snaha (r. Ivan Rajmont). Festival kromě Brna hostoval také v Bratislavě, čímž získal pyšný přívlastek "mezinárodní".
Také jeho program se utěšeně rozrostl: kromě nově nastudované komedie a hitu předchozího ročníku - Zkrocení zlé ženy - to bylo představení Jak se vám líbí v podání Teatru Heleny Modrzejewskiej z polské Legnice a dále Sen noci svatojánské. Tuto hru mohli diváci shlédnout v podání Činoherného divadla Publikum v Bratislavě (r. Juraj Šulík pracoval pod vedením svých profesorů, Martina Huby a Emílie Vášáryové), ale i ve verzi Horáckého divadla Jihlava (r. Michal Lang).

Zajímavý projekt přineslo rovněž Divadlo Drak z Hradce Králové, které společně s Japan Foundation Tokyo připravilo inscenaci Mor na ty vaše rody!!! Romeo a Julie (r. Josef Krofta). Představení kombinující evropské a japonské loutkové divadlo však nebylo odehráno - zhatil ho déšť, nejvážnější nepřítel všech akcí pod širým nebem.

Rok 2002
Šestý, v historii festivalu nejúspěšnější ročník uvedl premiéru Krále Leara s Janem Třískou v hlavní roli. Nový překlad této Shakespearovy tragédie pořídil věrný spolupracovník Slavností, prof. Martin Hilský, režie se ujal renomovaný divadelník Martin Huba. Program doplnila komedie Marná lásky snaha v režii Ivana Rajmonta (premiéra z roku 2001), Kupec benátský (r. Michael Tarant) v podání Východočeského divadla Pardubice a Komedie masopustu čili Ať si to každý přebere, jak chce z Moravského divadla Olomouc (režie Jan Kačer).

Všechna představení sklidila dobré recenze a zájem publika byl - především o Krále Leara - obrovský: na Slavnosti přišlo asi 30 000 diváků, včetně kulturních, politických nebo sportovních celebrit (od manželů Havlových, přes Jana a Zdeňka Svěráka až po Dominika Haška). Nakonec se pro velký zájem hrálo i v neděli - jediný den, kdy měli mít herci volno. O Slavnostech a Třískově comebacku na divadelní jeviště se právem mluvilo jako o kulturní události roku.

Festival proběhl s úspěchem i v Brně (na Špilberk se celý týden chodilo na Leara dívat i 1500 lidí denně) a vděčné publikum našel i v Bratislavě. Festival sice na týden přerušily povodně, úspěšná akce však sama obětem ničivých záplav pomohla - diváci mimořádného benefičního představení ze soboty 7. na neděli 8.9. darovali zaplavené obci Lahovice-Lahovičky v oblasti Praha-Zbraslav celkem 371 200 korun: i v tomto výjimečném případě, kdy představení končilo až o půl čtvrté ráno, bylo zcela vyprodáno. Dobře skončila i průběžně probíhající charitativní akce pro konto PIPAN (část z ceny vstupenek prodaných přes pořadatele šlo z iniciativy PPF na mateřskou školku pro děti s vadou sluchu) - zástupci PPF předali ve finále Slavností školce symbolický šek na 120 560 Kč.

Rok 2003
Rok 2003 je ve znamení Hamleta s Jiřím Langmajerem - novinky v režii Lucie Bělohradské. Překlad je opět dílem Martina Hilského a kromě Jiřího Langmajera, který loni zazářil po boku Třískova Leara v úloze Edgara, doplní tento "hvězdný tým" i Martin Stropnický (čerstvý držitel Ceny Thálie hraje královraha Claudia) a Petra Špalková v roli Ofélie (rovněž mnohokrát nominovaná nebo oceněná, držitelka Thálie, Ceny Alfréda Radoka atd.). Za pozornost stojí i velkorysá výprava, která je největší a nejsložitější v celé historii Slavností: ze starobylých hradních zdí v Praze a Brně "vyroste" několikapatrová konstrukce ze skla a kovu, v níž se příběh prince dánského odehraje. Na programu bude i Král Lear s Janem Třískou (Cena Divadelních novin a Cena Alfréda Radoka za Leara). Svou verzi Hamleta přiveze do Prahy TNT Theatre Britain v režii Paula Stebbingse. Hostovat zde bude také Středočeské divadlo v Kladně s komedií Jak se vám líbí a tragédií Romeo a Julie.

Program her najdete na stránce: www.shakespeare.cz/program.html

Ceny vstupenek jsou 250,-, 350,- a 490,- Kč. Koupit je můžete v sítích TICKET ART, TICKETPRO, TICKETSTREAM nebo v pokladně Divadla Na Zábradlí Po - Pá 14 - 19 hod. a v Leica Gallery Prague na Pražském hradě každý den od 10 do 18 hod.

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…