Malá Miss Sunshine

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Malá Miss Sunshine je nekonvenční americká rodinná komedie, pojednávající o jedné z nejroztomileji dysfunkčních rodin, jaké se v poslední době objevily na filmovém plátně. Během cesty na dětskou soutěž krásy, kam se Hooverovi na začátku příběhu vydávají, je potká nejen humorný chaos, ale také smrt, proměna a setkání s překvapivými výhodami, které s sebou přináší život věčně prohrávajících lidí ve světě posedlém úspěchem.

Nikomu z povedené rodiny Hooverových se příliš nedaří – ale určitě ne proto, že by nevynakládali dostatek snahy. Otec Richard, nezdolně optimistický motivační řečník, se zoufale snaží prodat svůj program, jak se stát úspěšným v devíti krocích… víceméně bez úspěchu. Matku rodiny a „strážkyni cti“ Sheryl neustále děsí výstřední tajemství, která její nejbližší obklopují – hrůzu ji nahání především její bratr, odborník na Prousta se sebevražednými sklony, který se zrovna vrátil z nemocnice, kam jej dostal rozchod s jeho homosexuálním přítelem. Pak jsou zde mladší Hooverovi a jejich nepříliš reálné sny – obrýlená a mírně zakulacená sedmiletá Olive, která už se vidí s korunkou dětské královny krásy, a vzteklý teenager Dwayne, který je zapřísáhlým obdivovatelem Nietzscheho a je pevně rozhodnut neříct jediné slovo, dokud nebude přijat na leteckou akademii. Třešničkou na dortu je vulgární a požitkářský dědeček, který byl čerstvě vyhozen z domova důchodců za šňupání heroinu.

Možná nejsou příkladem dokonalého duševního zdraví, ale když Olive díky šťastné náhodě dostane příležitost účastnit se jako soutěžící prestižního klání Little Miss Sunshine, celá Hooverovic rodina jí dokáže být skvělou oporou. Všichni se naskládají do jejich rezavějící dodávky a vydají se na třídenní tragikomickou cestu plnou ztřeštěných překvapení. Na konci je čeká Oliviina velká premiéra, která celou rodinu nečekaným způsobem změní.


Malá Miss Sunshine je režijním debutem renomovaných tvůrců videoklipů (a manželů) Jonathana Daytona a Valerie Faris, kteří jej natočili podle scénáře Michaela Arndta. Film vyprodukovaly společnosti Big Beach a Bona Fide Productions. Producenty jsou Marc Turtletaub, David T. Friendly, Peter Saraf, Albert Berger a Ron Yerxa. Jeb Brody a Michael Beugg zastali úlohu vedoucích výroby. Film nasnímal kameraman Tim Suhrstedt a dekorace vytvořila hlavní výtvarnice Kalina Ivanov. Kostýmy navrhla Nancy Steiner. Film sestříhala Pamela Martin a hudební doprovod složil Mychael Danna se skupinou DeVotchka.


Členy rodinky Hooverových ztvárnili Greg Kinnear v roli otce, Toni Collette coby matka, Steve Carell jako bratr, Abigail Breslin a Paul Dano děti a Alan Arkin si zahrál dědečka.


Hit festivalu Sundance osloví každého, koho někdy ohromilo, jak obstojně se jeho popletená rodina dokázala s některými věcmi vypořádat. Česká premiéra proběhla 2. listopadu 2006.


autor: Simona

Komentáře

Komentářů celkem: 2
Tak jo mrknu se. lucinice 18. 8. 2007 | 09:53
dobrá komedie doporučuji olimp 8. 2. 2007 | 20:14

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…