Malebná Polná na Vysočině a je známá svými historkami o starých mordech

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Malebné městečko Polná, ležící jen pár kilometrů od dálnice z Prahy do Brna, se může kromě přírodních krás ve svém okolí pyšnit i pěkně zachovalým historickým náměstím, kterému vévodí obrovský trojlodní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který patří k největším kostelním stavbách v Čechách vůbec. Za svojí bezmála osmisetletou historii se však Osud s tímto městem příliš nemazlil. Dlužno však poznamenat, že se o sebe Polenští dokázali vždy postarat.

Podle jedné z pověstí měl před několika sty lety spravovat zdejší panství jistý Kašpar Khauc. Aby v kraji pozvedl úroveň zemědělství a soukenictví (a mohl tak zvýšit daně pro svého pána), rozhodl se uzavřít smlouvu s ďáblem. Po deseti letech od podepsání úmluvy vlastní krví si pro něj pekelník přišel, ale správcovi se podařilo smlouvu obejít a zachránit se tím, že ďáblovi položil otázku, na kterou čert nedokázal odpovědět. "Říká se, že text této nevyluštitelné otázky je napsán tajným písmem na tabuli v tajné kobce pod zámeckou kapličkou," svěřila se Korzu obyvatelka Polné Petra Michalovská. "Tajná kopka je hned pod arkýřem, kde měl správce Khauc ďábla poprvé vyvolat," dodává Michalovská. "Správce zde ale pohřbený není, jeho hrobka se, jak se sluší na slušného křesťana, který si přece s peklem nikdy nezadal, ve velkém šlechtickém hrobě v chrámu na náměstí."

Tentýž Kašpar Khauc se objevuje i v legendě o zámeckém pokladu. Protože se jím spravovanému panství pravděpodobně díky zvýšenému toku pekelných peněz a čertovského know-how velmi dařilo, nebylo divu, že si na své přišel i podnikavý pan správce. Když se přiblížila jeho hodinka, nechal prý celé své bohatství uložené ve velké železné truhlici tajně zazdít kdesi pod zámeckou věží, která jako jediná pamatuje původní hrad ze 13. století, postavený k obraně zemské stezky z Čech na Moravu. Ukrytím pokladu měl Khauc pověřit dva hluché syny zámeckého klíčníka, která později, coby nepohodlné svědky, nechal najatými vrahy zlikvidovat.

Okolí Polné prostě nebylo nikdy právě místem odpočinku a klidu. Svědčí o tom i mnoho kamenných smírčích křížů jak v městečku samém, tak v jeho nejbližším okolí. Hustota těchto unikátních středověkých památek na mordy a jiné lidské tragédie je vskutku udivující. Jen v samotné Polné jich najdeme několik: jeden z těchto křížových kamenů je přímo zazděn do severní opěrné zdi chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Další tato vzácná památka, upomínka na uškrcení pytláka upytlačeným úhořem, je dnes zazděný do obvodové zdi domu v Nerudově ulici. Třetí kamenný kříž, původně také stojící u rybníka, dnes již zrušeného, je zazděn do domu č.p. 322 v ulici Karla Čapka. Další čtyři kříže nevyčíslitelné ceny najdeme na zdejším zámku, ale s Kašparem Khaucem nemají, alespoň podle tvrzení zdejších lidí, nic společného.

Dvě pradávné památky na mord mají i v sousedním Dobroutově: na vzdálenost asi 50 metrů od sebe tu nad Zhořským potokem najdeme dvě kamenné desky s vyrytým templářským a jetelovým křížem, vztyčené na místě, kde se při souboji navzájem kdysi zastřelili dva vojáci. U silnice na Přibyslav u vesnice Brzkov zase stojí žulová deska s golgotským křížem a dvěma na špičku postavenými meči. Podle jedné verze zde kdysi dávno zabil blesk matku s jejími dvěma dětmi, podle druhé zde měly všechny tři při náhlé sněhové vánici zmrznout. Další tragédii, loupežný mord zdejšího bednáře, připomíná kamenná deska s tlapatým křížem a vyrytými korbely nebo putnami, postavená v lesíku nad Jamenským potokem asi 2,5 kilometru od Polné.

Mezi smírčími kříži a kamennými středověkými skvosty v okolí Polné však výsadní postavení zaujímá bezesporu obrovský, bezmála metr a půl vysoký kříž, umístěný u silnice do Arnolce. "Říkáme mu tady Baba", svěřil se Korzu Jan Sedlák z nedaleké vesnice Stáj. "Podle toho, co jsem slýchával od svého dědečka, a ten to zase měl slyšet od svého dědy, tu kdysi neznámý vrah zavraždil řezníka, když se vracel z polenského jarmarku. Pravděpodobně si ho vytipoval už v Polné," rozvíjí svoji dedukci pan Sedlák, "protože řezník měl prý u sebe dost peněz, které utržil na trhu v Polné. Tady někde si na něj počkal a ze zálohy, protože řezník byl asi kus chlapa, mu rozbil hlavu těžkou sukovicí. Pak mu sebral všechny peníze, co měl ten nešťastník u sebe, a zmizel. Nikdo ho už nikdy nedopadl," zakončuje svoje vyprávění Jan Sedlák. Zdá se, že tato lidová pověst bude mít reálné jádro - na starých mapách se totiž tomuto kousku lesa a polí nad Rychtářským rybníkem říká Řezníkovo borové. (Korzo)

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Pohlednice překrývá část textu. Dá se s tím něco dělat? Jetřich Tyl 20. 5. 2004 | 14:45

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…