Marilyn Monroe - Když je krása prokletím

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Kultura

Až do 20. září probíhá v Jízdárně Pražského hradu výstava Marilyn, která k nám doputovala po dlouhých peripetiích a spekulacích o krádeži části exemplářů. Výstava vznikla díky Muzeu Salvatora Ferragama (výrobce luxusní obuvi), a to k padesátému výročí náhlého úmrtí Marilyn Monroe. Toto muzeum již dříve připravilo podobné pocty Gretě Garbo a Audrey Hepburn. S Marilyn tak uzavírá trilogii o slavných dámách Hollywoodu, jež milovaly boty Ferragamo.

Ó živote, podvedli tě

Jedna z nejfotografovanějších žen světa, Norma Jeane Mortenson, se narodila 1. června 1926 ve znamení Blíženců, a toto znamení předurčilo i celý její rozpolcený život. Sexuální symbol, krásná žena považovaná za naivní hlupačku, která se za tuto svou tvář na jednu stranu schovávala a na tu druhou ji nenáviděla.

Pracovitá a cílevědomá, silná osobnost, jež však trpěla depresemi a malým sebevědomím. Pocity méněcennosti kvůli dětství prožitému po sirotčincích kompenzovala navenek diblíkovským až vyzývavým chováním, uvnitř ní se však skrývalo malé citlivé dítě, které toužilo po lásce a ocenění.

Marilyn studovala, zajímala se o umění a literaturu, psala vlastní, a nutno podotknout že velmi zdařilé básně a vedla si deníky plné velmi zajímavých postřehů. To však nikoho nezajímalo ve chvíli, kdy se na veřejnosti objevila v rafinovaných šatech a vykouzlila na tváři odzbrojující úsměv. Bylo to prokletí. Vytouženou rodinu nikdy neměla, zkrachovaly jí všechny vztahy, a nakonec zemřela ve 36 letech na dně svých psychických sil.

Výstava Marilyn nám v několika sálech představuje tuto zbožňovanou osobnost opravdu dokonale. Kromě stovek fotografií s detailními popiskami o tom, při jaké příležitosti vznikly, si můžete přečíst i úryvky z hereččiných deníků a několik básní.

Největším lákadlem však pro mnohé návštěvníky budou desítky jejích šatů a bot. Patří mezi ně i blyštivé šaty z narozeninového večírku prezidenta Kennedyho v Madison Square Garden, černé šaty s průhlednými zády z Někdo to rád horké nebo nejslavnější filmové šaty všech dob – ty bílé ze Slaměného vdovce, jejichž sukně Marilyn vlála kolem boků nad rohoží u výstupu z newyorského metra.

Součástí přehlídky jsou i obrazovky s promítanými ukázkami z filmů a společenských událostí. Marilyn se zde dočkala komplexního pohledu na svou osobnost a zhodnocení všech svých předností. Je zde představena jako nepochopená intelektuálka bojující s předsudky a sexismem, jako osamělá nešťastná žena, jejíž touhy se sice nenaplnily, přesto však o jejich naplnění nikdy nepřestala usilovat.

Pravdu si lze pouze vybavit, nikoli však vymyslet

Ráno, 5. srpna 1962, byla Marilyn nalezena mrtvá ve svém bytě. Pravdu o její smrti se už nikdy nedozvíme. Tato událost je opředena řadou mýtů a konspiračních teorií, ve kterých hrají roli ruští špióni, CIA i klan Kennedyových. Z Marilynina bytu se ztratily důležité dokumenty, svědci přísahali, že jej někdo prohledal. Ztratily se i vzorky odebrané z těla herečky při pitvě. Smutný konec krásné a nešťastné ženy, která často uvažovala o stáří a umírání.

Tragická smrt ji paradoxně učinila nesmrtelnou, stvořila ikonu, ke které se dodnes modlí miliony lidí na celém světě. Podobně jako James Dean nebo Jim Morrison nebude nikdy zapomenuta a bude stálou inspirací pro všechny umělecké obory, od fotografie přes herectví až k malířství.

Výstavu Marilyn, ke které vyšel i velkorysý katalog – nebo spíše kniha – stojí za to navštívit i v případě, že nejste velkým fanouškem herečky. Dýchá úžasnou atmosférou a např. osvětluje souvislosti mezi renesančním uměním a popkulturou vznikající na přelomu 50. a 60. let minulého století.

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Skvělý článek a lenkin 23. 10. 2013 | 12:41

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…