Marilyn Monroe - Když je krása prokletím

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Kultura

Až do 20. září probíhá v Jízdárně Pražského hradu výstava Marilyn, která k nám doputovala po dlouhých peripetiích a spekulacích o krádeži části exemplářů. Výstava vznikla díky Muzeu Salvatora Ferragama (výrobce luxusní obuvi), a to k padesátému výročí náhlého úmrtí Marilyn Monroe. Toto muzeum již dříve připravilo podobné pocty Gretě Garbo a Audrey Hepburn. S Marilyn tak uzavírá trilogii o slavných dámách Hollywoodu, jež milovaly boty Ferragamo.

Ó živote, podvedli tě

Jedna z nejfotografovanějších žen světa, Norma Jeane Mortenson, se narodila 1. června 1926 ve znamení Blíženců, a toto znamení předurčilo i celý její rozpolcený život. Sexuální symbol, krásná žena považovaná za naivní hlupačku, která se za tuto svou tvář na jednu stranu schovávala a na tu druhou ji nenáviděla.

Pracovitá a cílevědomá, silná osobnost, jež však trpěla depresemi a malým sebevědomím. Pocity méněcennosti kvůli dětství prožitému po sirotčincích kompenzovala navenek diblíkovským až vyzývavým chováním, uvnitř ní se však skrývalo malé citlivé dítě, které toužilo po lásce a ocenění.

Marilyn studovala, zajímala se o umění a literaturu, psala vlastní, a nutno podotknout že velmi zdařilé básně a vedla si deníky plné velmi zajímavých postřehů. To však nikoho nezajímalo ve chvíli, kdy se na veřejnosti objevila v rafinovaných šatech a vykouzlila na tváři odzbrojující úsměv. Bylo to prokletí. Vytouženou rodinu nikdy neměla, zkrachovaly jí všechny vztahy, a nakonec zemřela ve 36 letech na dně svých psychických sil.

Výstava Marilyn nám v několika sálech představuje tuto zbožňovanou osobnost opravdu dokonale. Kromě stovek fotografií s detailními popiskami o tom, při jaké příležitosti vznikly, si můžete přečíst i úryvky z hereččiných deníků a několik básní.

Největším lákadlem však pro mnohé návštěvníky budou desítky jejích šatů a bot. Patří mezi ně i blyštivé šaty z narozeninového večírku prezidenta Kennedyho v Madison Square Garden, černé šaty s průhlednými zády z Někdo to rád horké nebo nejslavnější filmové šaty všech dob – ty bílé ze Slaměného vdovce, jejichž sukně Marilyn vlála kolem boků nad rohoží u výstupu z newyorského metra.

Součástí přehlídky jsou i obrazovky s promítanými ukázkami z filmů a společenských událostí. Marilyn se zde dočkala komplexního pohledu na svou osobnost a zhodnocení všech svých předností. Je zde představena jako nepochopená intelektuálka bojující s předsudky a sexismem, jako osamělá nešťastná žena, jejíž touhy se sice nenaplnily, přesto však o jejich naplnění nikdy nepřestala usilovat.

Pravdu si lze pouze vybavit, nikoli však vymyslet

Ráno, 5. srpna 1962, byla Marilyn nalezena mrtvá ve svém bytě. Pravdu o její smrti se už nikdy nedozvíme. Tato událost je opředena řadou mýtů a konspiračních teorií, ve kterých hrají roli ruští špióni, CIA i klan Kennedyových. Z Marilynina bytu se ztratily důležité dokumenty, svědci přísahali, že jej někdo prohledal. Ztratily se i vzorky odebrané z těla herečky při pitvě. Smutný konec krásné a nešťastné ženy, která často uvažovala o stáří a umírání.

Tragická smrt ji paradoxně učinila nesmrtelnou, stvořila ikonu, ke které se dodnes modlí miliony lidí na celém světě. Podobně jako James Dean nebo Jim Morrison nebude nikdy zapomenuta a bude stálou inspirací pro všechny umělecké obory, od fotografie přes herectví až k malířství.

Výstavu Marilyn, ke které vyšel i velkorysý katalog – nebo spíše kniha – stojí za to navštívit i v případě, že nejste velkým fanouškem herečky. Dýchá úžasnou atmosférou a např. osvětluje souvislosti mezi renesančním uměním a popkulturou vznikající na přelomu 50. a 60. let minulého století.

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Skvělý článek a lenkin 23. 10. 2013 | 12:41

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…