Meky poprvé koncertoval v New Yorku

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Nejpopulárnější slovenský zpěvák Miroslav Žbirka zamířil mezi americké krajany. I když Meky navštívil Spojené státy již několikrát, nikdy zde neměl svůj koncert. Až letos. Do států jej pozval český krajan Jiří Suchánek, majitel věhlasné restaurace Zlatá Praha v New Yorku, který již dlouhá léta organizuje vystoupení českých umělců ve Spojených státech a Kanadě.

Svůj pobyt ve Státech začal Meky v New Yorku. V sobotu večer 9. dubna se sálem Martina Luthera Kinga neslo v jeho podání 22 dní, Atlantída, Co bolí to přebolí, Milionkrát, Denisa, Bezchybná, Biely kvet a mnoho dalších Mekyho písní. Dokonce i těch, které zpěvák běžně do koncertních repertoárů nezařazuje. „Musel jsem zalovit v paměti, protože někdo toužil slyšet písničky z 80. let, jiní zase z Československa odešli v 90. letech a pamatují si jiné." A tak si o přestávce v šatně opakoval texty, aby písničky poprvé v životě zahrál na živo. Většinu písniček znalo publikum nazpaměť, a neváhalo se ke zpěvákovi připojit. Každou skladbu provázel bouřlivý potlesk a jásot.

„Je to takový zvláštní pocit hrát v New Yorku, je to pro mě úplně nové. Nejde jen o nějaký koncert jako v Pardubicích nebo ve Zvolenu. Pro toto publikum to znamená něco víc, připomínáme jim pomocí písniček domovinu a možná i nějaké zážitky, které se váží k minulosti,“ řekl Žbirka ČTK v New Yorku.

Svůj pobyt ve Státech, při němž chce Meky mimo jiné domluvit nahrávání v některém z tamějších studií, zakončí v Los Angeles, kde plánuje ještě koncert pro kamarády a krajany. „Krajané v Americe, to už dneska nejsou jenom emigranti. To už je spousta mladých lidí, studentů, lidí, kteří tam pracují. Takže nebudu hrát jen našim kamarádům emigrantům, i když na ně se moc těším, ale budu hrát všem, kteří jsou teď z nějakých důvodů v Americe, a já přijíždím, abych jim tam zahrál své písně."

Po návratu domů čekají na Mekyho koncerty na letních hudebních festivalech: Mezi ploty v Praze Bohnicích (28. – 29. května), Rock for People v Českém Brodě (1. – 3. července), Colours of Ostrava (8. – 10. července) a slovenský festival Pohoda v Trenčíně (15. – 16. července). Na podzim chce vydat novou desku. Budou se na ní podílet mnozí z těch, kteří s ním spolupracovali na úspěšném Modrém albu, ale i český hudebník David Koller.


zdroj: 2MEDIA.CZ

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…