Michelangelův David má příliš slabé kotníky a hrozí mu pád

| Autor: Famous | Rubrika: Kultura

Fitness experti už řadu let poukazují na to, že Michelangelův David není z hlediska moderního pojetí tělesné kondice muže žádným ideálem. Má ochablé a nedostatečně vyvinuté svalstvo na to, aby byl vnímán jako vzor fyzického ideálu. Nicméně restaurátoři a kunsthistorikové se nebojí ani tak o svaly renesančního krasavce, ale s obavami pohlížejí na jeho mramorové kotníky. Ty jsou příliš útlé na to, aby byly schopny držet těžké kamenné tělo. Soše tak hrozí kolaps.

Michelangelův David má příliš slabé kotníky a hrozí mu pád

Mramor vůbec – jako odrůda vápence – je materiálem pro sochy dost nevhodným. Je příliš porézní a rychle degraduje kvůli fyzikálním a chemickým vlivům z okolí.

David váží 5,5 tuny, takže to není žádné pírko. Spolu s gravitací jeho hmotnost působí obrovskými silami na kotníky, které jsou dost útlé a navíc plné mikroskopických prasklin. Ty se mohou zvětšovat a jednou zcela povolit. To by znamenalo, že se David zřítí k zemi a padne přímo na tvář.

„Vědci z Florencie varují, že mikropraskliny mohou vést až k totálnímu kolapsu sochy kvůli velké váze těla,“ píše italský deník La Repubblica.

Michelangelo si samozřejmě uvědomoval fyzikální síly a fakt, že nemůže nechat postavu stát pouze na vlastních nohách. Proto za pravou nohu Davida umístil kmen stromu, který nese většinu hmotnosti a slouží jako významná opora. Jenže i tato část skulptury má v sobě mikropraskliny a silám působícím shora nemusí odolávat věčně.

„Pět metrů vysoká socha byla křehká už po vzniku také proto, že Michelangelo vybral mramor špatné kvality, navíc je socha velmi těžká a nemá vystředěnou pozici,“ píše deník La Gazetta del Sud.

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…