Miloše Formana dojímá pohled na Hradčany

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Světoznámý režisér, dvojnásobný držitel Oscara Miloš Forman (75) si od filmování odskočil k divadlu. Spolu se svými syny, režisérem Petrem a scénografem Matějem, připravil pro Národní divadlo jazzovou operu semaforské dvojice Suchý-Šlitr z roku 1965 Dobře placená procházka. Má z toho velkou radost.

"Připravovat hru pro Národní divadlo a ještě k tomu dílo Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, to je je pro mne opravdu nesmírná pocta. Divadlo Semafor bylo v době, kdy vzniklo, vysloveně pohlazením na duši. Když jsem před několika lety dostal nabídku režírovat Dobře placenou procházku a ještě v Národním divadle, nejprve jsem odmítl. Ale můj profesor dějin výtvarného umění František Dvořák mi sdělil, že by mi nedal zápočet, kdyby věděl, že se do něčeho takového nepustím. Tak jsem to přijal. V divadle jsem totiž nikdy operu nerežíroval.

Je to nápor na nervy, ve filmu tak dlouho připravuji jednotlivý záběr, až se povede, na jevišti určitá scéna může dopadnout pokaždé jinak. A to, že projekt chystám se svými syny, pokládám za nejkrásnější období ve svém životě," říká slavný režisér téměř s dojetím. A dodává: "Vždycky, když jedu z Národního divadla po nábřeží, tak mě pohled na Hradčany znovu a znovu dojímá. Dříve jsem takový pocit nezažil. Je to nádhera. A pak mě bere za srdce české jídlo, tady se prostě skvěle jí. Nežil jsem tu třicet let a je mi tu teď moc dobře."


Na premiéru přiletí i manželka
Na přípravě inscenace se v hvězdném týmu Miloš Forman sešel i s někdejším šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie Liborem Peškem a autorem kostýmů Janem Pištěkem. Stejně jako před 40 lety se v roli listonoše objeví Jiří Suchý a tetu z Liverpoolu bude alternovat Jitka Molavcová. Hra měla v Semaforu celkem 64 repríz a je známá i z televizní verze, kterou v roce 1966 natočil právě Miloš Forman.

"Na nedělní premiéru se velmi těším a jsem velice zvědavý, jak ji lidé přijmou," říká režisér. "Moje žena se také těší. Přiletí na ni z Ameriky, jen naše malé děti nechá samozřejmě tam doma."

Komentáře

Komentářů celkem: 2
jo dobry no prece mi 17. 3. 2009 | 14:44
nadar jva 17. 3. 2009 | 14:43

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…