Miloše Formana dojímá pohled na Hradčany

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Světoznámý režisér, dvojnásobný držitel Oscara Miloš Forman (75) si od filmování odskočil k divadlu. Spolu se svými syny, režisérem Petrem a scénografem Matějem, připravil pro Národní divadlo jazzovou operu semaforské dvojice Suchý-Šlitr z roku 1965 Dobře placená procházka. Má z toho velkou radost.

"Připravovat hru pro Národní divadlo a ještě k tomu dílo Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, to je je pro mne opravdu nesmírná pocta. Divadlo Semafor bylo v době, kdy vzniklo, vysloveně pohlazením na duši. Když jsem před několika lety dostal nabídku režírovat Dobře placenou procházku a ještě v Národním divadle, nejprve jsem odmítl. Ale můj profesor dějin výtvarného umění František Dvořák mi sdělil, že by mi nedal zápočet, kdyby věděl, že se do něčeho takového nepustím. Tak jsem to přijal. V divadle jsem totiž nikdy operu nerežíroval.

Je to nápor na nervy, ve filmu tak dlouho připravuji jednotlivý záběr, až se povede, na jevišti určitá scéna může dopadnout pokaždé jinak. A to, že projekt chystám se svými syny, pokládám za nejkrásnější období ve svém životě," říká slavný režisér téměř s dojetím. A dodává: "Vždycky, když jedu z Národního divadla po nábřeží, tak mě pohled na Hradčany znovu a znovu dojímá. Dříve jsem takový pocit nezažil. Je to nádhera. A pak mě bere za srdce české jídlo, tady se prostě skvěle jí. Nežil jsem tu třicet let a je mi tu teď moc dobře."


Na premiéru přiletí i manželka
Na přípravě inscenace se v hvězdném týmu Miloš Forman sešel i s někdejším šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie Liborem Peškem a autorem kostýmů Janem Pištěkem. Stejně jako před 40 lety se v roli listonoše objeví Jiří Suchý a tetu z Liverpoolu bude alternovat Jitka Molavcová. Hra měla v Semaforu celkem 64 repríz a je známá i z televizní verze, kterou v roce 1966 natočil právě Miloš Forman.

"Na nedělní premiéru se velmi těším a jsem velice zvědavý, jak ji lidé přijmou," říká režisér. "Moje žena se také těší. Přiletí na ni z Ameriky, jen naše malé děti nechá samozřejmě tam doma."

Komentáře

Komentářů celkem: 2
jo dobry no prece mi 17. 3. 2009 | 14:44
nadar jva 17. 3. 2009 | 14:43

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…