Mluviti pravdu - Brutální román o lásce k životu

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Román psaný podle skutečných událostí. Válka, lidské utrpení, ale i životní láska, tajné sny, lidská síla a odvaha ve velkém příběhu muže, který sloužil v SS, Rudé i československé armádě, byl nejmladším krajským tajemníkem KSČ, vězněm i milionářem. Několikrát byl blízko smrti, potkal velkou lásku, ztrácel ji a zase hledal, stejně jako odpověď na jedinou otázku – jaký je smysl lidského života. Strhující, krutý, neuvěřitelný, ale přitom pravdivý příběh, odehrávající se v Rakousku, Československu, Německu, v Rusku, Indonésii a Venezuele, na jehož základě autor bilancuje i svůj vlastní život. Román, jaké už se dnes nepíší.

„Skutečná moudrost nepřijde se zkušenostmi, věkem, ale jen s prohrou, kterou člověk dokáže obrátit ve vítězství.“

„Jak to, že si zpočátku cizí lidé po letmém poznání cosi předávají? Věci. Úsměv. Nic, prchavé pocity, prázdnotu. Lásku. Skryté nebo otevřené nepřátelství, bolest.
Kód života.
Bernard Mares ho dal mně. Nejdřív jsem z toho chtěl jen podojit příběh, ale pak jsem to pochopil. A tak to posílám dál. Tichou poštu pro ty, kteří mají schránku. Je to jako lehký vítr, co cítíte na tváři. Nic to neváží, je to neměřitelné, ale je to pořád tady. Jako mraky… Stačí zvednout hlavu a nedívat se jen, co je na zemi.“


O Knize:
Formánek pro svou dlouho očekávanou třetí knihu objevil příběh, který v něm vzbudil touhu napsat román zachycující lidský život v jeho celistvosti. Přihlásil se tak k tradici velkých románů, a to s pečlivostí a stylem, které jsou pro Formánka typické – důraz na detail, poetické vidění reality, schopnost odhalovat půvab v kontrastech i absurdnost v lidském životě.

Kniha je psána ve dvou polohách – první tvoří kontinuální vyprávění životního příběhu hlavního hrdiny od narození po smrt. Tento základní příběh je protkán druhou rovinou vyprávění – současností, v níž stařec hovoří se spisovatelem, který na základě jeho vyprávění bilancuje svůj vlastní život a otvírá i bolestivé kapitoly. Konfrontuje tak životní pohled starce, obracejícího svůj pohled do minulosti, a spisovatele, který se soustředí na své „tady a teď“.

Román vypráví skutečný, desetiletí utajovaný životní příběh posledního německého vojáka propuštěného po 2. světové válce ze zajetí.
Osud hlavního hrdiny je tak komplikovaný a krutý, až se zdá neuvěřitelný. Proto s ním pochybující spisovatel navštíví místa jeho života, pátrá v archivech a s údivem zjišťuje, že neuvěřitelné se stává skutečným, že ten bláznivý příběh se opravdu stal. Až z toho mrazí.

Autor v knize popisuje i dosud neznámé tragické události z válečné historie, o nichž se dozvěděl díky hrdinově osobní zkušenosti. Ten se během svého života také potkal s mnoha historickými osobnostmi – synem maďarského prezidenta Horthyho, maršálem Malinovským, prezidentem Tisem, byl ve stejném vězení jako Slánský.

Přitom hledá obyčejné věci – rodinu, vlastní identitu, svobodu, lásku a štěstí. Je to takový „evropský Forrest Gump“, vlečený osudem a událostmi – dostane se vysoko, i když o to vůbec nestojí, raději by byl docela nenápadný.

Na konci života navíc hrdina zjišťuje, že věci nemusí být takové, jaké se zdají, a že v některých okamžicích svého života mohl stát přesně na opačné straně. Tato část knihy tvoří myšlenkově nejnabitější úsek románu, relativizující hranice lidského poznání a rozhodování.
Je to román o bolesti, přes kterou uvidíte krásu, a možná najdete i některé odpovědi na otázky po smyslu lidského života – naději, světlo v temnotách. Nechte se překvapit.

O knize řekli:

Mistrovské dílo.
Arnošt Lustig

„Od dob vydání Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále žádná jiná kniha neportrétuje šílenství minulého století tak dokonale jako Mluviti pravdu Josefa Formánka.“
Radek John

Četl jsem si rozsáhlý román Josefa Formánka Mluviti pravdu se stoupajícím zájmem. Až neuvěřitelný příběh, o němž autor tvrdí, že je autentický, vypráví autorovi starý podivínský muž, který, ač milionář, žije v jakési polorozpadlé boudě na smetišti. Jeho osudy jsou vpravdě bizarní. Vídeňský nalezenec, který nezná rodiče, je vychován v moravském katolickém sirotčinci, vyučí se pekařem, považuje se za Rakušana, jako nezletilý vstoupí do SS, na krátký čas se služebně ocitne v koncentračním táboře, odkud má transportovat vězenkyně, do jedné z nich, české židovky se zamiluje a umožní jí z koncentráku utéct…
Příběh, který je bravurně zvládnut, právě svými neuvěřitelnými proměnami jako by ztělesňoval absurditu proměn dvacátého století.
Formánek mistrně vládne jazykem a epický příběh mu dává mnoho možností, aby do děje vpadal, komentoval jej i uvažoval o postojích a činech hrdinů, o době, v níž žili, i sám o sobě a své tvorbě. Vzniká tak druhá neméně podstatná složka románu.
Myslím si, že Mluviti pravdu je nevšední dílo, které, jak věřím, bude přínosem nejen pro českou literaturu.

Ivan KlímaO AUTOROVI
Josef Formánek (* 1969) spoluzaložil geografický magazín KOKTEJL, jako jeho reportér procestoval více než třicet zemí světa. Stál i u zrodu dalších časopisů, založil školu pro reportéry, spolu s Jiřím Hanzelkou, Miroslavem Zikmundem, Rudolfem Švaříčkem a Miloslavem Stinglem připravil výstavu Tajemná Indonésie v Národním muzeu v Praze. V roce 2005 se po tsunami v Asii zúčastnil mise Českého kříže v Acehu a na Siberutu.
V roce 2003 debutoval románem Prsatý muž a zloděj příběhů, který se stal nejúspěšnějším debutem desetiletí, po velké čtenářské odezvě vyšel již v osmi vydání a celkem se prodalo přes 50 000 výtisků. Český rozhlas právě připravuje vysílání jeho rozhlasové dramatizace. Vzbudil zájem i v zahraničí, v současné době se překládá do francouzštiny. Roku 2004 ve světovém rekordu, nejrychleji na světě, napsal knihu Létající jaguár. I tato novela se již dvakrát dotiskovala. Na novém románu Mluviti pravdu – Brutální román o lásce k životu pracoval čtyři roky.

Formát 110 x 165, pevná vazba s  přebalem, 432 stran, 349 Kč, ČB ilustrace Dalibora Nesnídala
Datum vydání: 28. října 2008
Netradiční křest knihy s autogramiádou autora proběhne 28. října od 16 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.

Vydává nakladatelství Smart Press, s. r.o.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.