Muzeum Kampa uvede výstavu Světlo!

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Výstava Světlo! věnovaná dílu dvou geniálních divadelníků - scénografa Josefa Svobody a režiséra Roberta Wilsona - začne od 14. listopadu v Muzeu Kampa.Expozice s podtitulem Light Up the Lights! přiblíží práci mimořádných tvůrců, kteří se proslavili svými magickými světelnými scénografiemi. Výstava instalovaná v přízemí muzea s výhledem na Národní divadlo, kde oba umělci úspěšně působili, potrvá do 6. února 2011. Pořadatelem je Bohemian Heritage Fund, nadační fond na podporu českého kulturního dědictví v evropském a světovém kontextu.

„Výstavou chceme připomenout dva špičkové umělce, kteří při práci pro české divadlo současně zásadně ovlivnili divadlo světové,“ říká Pavel Smutný, známý pražský advokát, zakladatel Bohemian Heritage Fund a zároveň i iniciátor celého projektu. Podle Smutného oba tvůrci při své práci s noblesou překračovali tehdy platné mentální i geografické hranice. „Josef Svoboda jako energické, barevné Slunce a Robert Wilson jako snový, chladně přitažlivý Měsíc září na divadelním nebi už celá desetiletí a jak ukazuje tato výstava, jejich nejlepší díla se pozoruhodným způsobem dotýkají a vzájemně nasvěcují,“ uvádí Pavel Smutný.

Otevření výstavy si nenechá ujít ani herečka a světová operní pěvkyně Soňa Červená, která se v nadačním fondu Bohemian Heritage Fund rovněž osobně angažuje. „Společná výstava těchto dvou rozdílných, a přesto spřízněných vládců světla a protisvětla, přesvědčí návštěvníky o tom, že umění světlonošů protíná hranici i zákony“, míní Soňa Červená, která svou hvězdou dráhu spojila před čtvrtstoletím právě s legendárním operním a divadelním režisérem Wilsonem. Umělkyně se zároveň brzy představí i v jeho nejnovějším činoherním projektu, Čapkově dramatu Věc Makropulos.Premiéra hry 18. listopadu ve Stavovském divadle se Soňou Červenou v roli zázračně dlouhověké zpěvačky a fatální ženy Emilie Marty alias Eliny Makropulos má patřit k zásadním událostem letošní divadelní sezóny.

Koncepci výstavy vytvořil akademický architekt a scénograf Daniel Dvořák, jejím spoluautorem a realizátorem je architekt Karel Kut. Podle Dvořáka nabídne výstava Světlo! i zajímavé srovnání dvou výrazných autorských přístupů. „Zatímco Josef Svoboda pomocí světla vytvářel především příběhy a dramata, Robert Wilson jím maluje uhrančivé scénické obrazy,“ říká Daniel Dvořák, sám známý jevištní výtvarník a scénograf, který postupy obou tvůrců považuje za dodnes živé a provokativní.

Vedle modelů, které návštěvníky vtáhnou do dokonalé divadelní iluze ze světel a stínů, nabídne výstava i kresby a skicy obou tvůrců, barevné velkoplošné promítání a dvě dvd projekce. Chybět nebudou ani poprvé vystavované židle, které jsou vedle světel oblíbeným prvkem Wilsonových slavných scénografií. V případě Josefa Svobody výstava předvede jeho fantaskní jevištní návrhy pro Laternu Magiku a připomene i jeho letošní nedožité devadesáté narozeniny.

Výstava Světlo bude otevřena denně od 10 do 18 hod, základní vstupné je 120 Kč.

Více na www. bohemianheritage.com


ČTĚTE TAKÉ:
Trend vyhrazený jen pro modelky?!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…