Nouzový východ

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Příběh z Ameriky 50. let klade otázku, která provází vztahy moderní doby odjakživa: dokážou dva lidé najít společnou cestu z každodenní všednosti, aniž by se navzájem odcizili?

Adaptace stejnojmenného slavného románu amerického spisovatele Richarda Yatese, Nouzový východ je provokativním obrazem amerického manželství očima jeho “účastníků” – manželů Franka a April Wheelerových.

Frank a April se vždycky cítili trochu výjimeční a jiní než ostatní lidé. Své životy chtěli žít podle vyšších ideálů. Po přestěhování se do domu na Revolutionary Road dali novým sousedům jasně najevo svou nezávislost a nezájem zařadit se do zaběhnutého života této čtvrti. Byli pevně rozhodnuti, že se nikdy nedají spoutat společenskými konvencemi doby, ve které žijí.


Přes veškerou snahu, půvab i neúctu k společenským normám se Wheelerovi ocitnou přesně tam, kde nikdy nechtěli být: stane se z nich rodina jako každá jiná, rodina, která dávno přišla o svůj americký sen. Frank je dobrý manžel, který má solidní rutinní práci v kanceláři, a který dávno ztratil nadšení a elán. Z April je frustrovaná žena v domácnosti, která se nuceně a přesto marně snaží vytvořit teplo domova, a která touží po vášni a vlastní seberealizaci.


Přesto v sobě najdou chuť a sílu začít znovu a lépe. April vymyslí smělý plán, který jim umožní žít, tak jak vždycky chtěli. Znamená to opustit pohodlí Connecticutu a vyrazit vstříc neznámé Paříži. Když ale plán začne dostávat konkrétní obrysy, oba manželé hrotí situaci do extrémů bez ochoty ke kompromisům – jeden chce za každou cenu uniknout současnému životu, druhý chce zachránit to, co vytvořili.


Řada zajímavých okolností doprovází uvedení filmu Nouzový východ. Poprvé od Titaniku, jednoho z nejúspěšnějších snímků všech dob, se spolu před kamerou sešli jeho protagonisté Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Vůbec poprvé se britská herečka podvolovala režijním pokynům svého manžela, oscarového Sama Mendese. Mnohem důležitější než tyto bulvární zkratky je ale očekávání Nouzového východu jako jedné z klíčových události letošní filmové sezóny.


Drama Nouzový východ promítají česká kina v anglickém znění s titulky od 29. ledna 2009.


foto: archiv Bontonfilm

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…