Opera nás baví: první kniha o opeře pro děti i rodiče

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Kniha Opera nás baví s živými a radostnými ilustracemi Jiřího Votruby je ideálním titulem pro celou rodinu. Autorky Jiřina Marková a Anna Novotná vybraly třicet operních titulů podle klíče - nejslavnější, nejhranější a pro děti nejsrozumitelnější. Souběžně s vyprávěným dějem, rozděleným podle jednotlivých dějství, je vždy představen i skladatel - jak žil, co jiného zkomponoval, čím se proslavil a co bylo pro něho typické. Na konci knihy je seznam skladatelů s podrobnějšími autobiografickými údaji.

Vedle příběhů jednotlivých oper jsou slovně i kresbou vysvětleny i různé odborné výrazy z oblasti scénických umění (např. maskérka, garderobiérka, inspicient, sbormistr, dirigent, režisér; portál, zákulisí, opona; árie, tenor, soprán). U nejslavnějších árií nechybí ani příklady klavírních výtahů, ukázka partitury a či např. Janáčkova rukopisu. Jmenovány jsou rovněž nejslavnější operní domy jako např. Metropolitní opera či La Scalla.

Ojediněle pojaté i zpracované publikaci dominují zářivé ilustrace Jiřího Votruby, které s nadhledem a humorem komentují psané slovo. Také díky nim působí kniha jako jedna velká zábava.

Titul z nakladatelství Práh (vydaný v listopadu 2005 a pod záštitou ND Praha) bude k dispozici na předvánočním knižním trhu.

Napsaly: Jiřina Marková, Anna Novotná
Ilustroval: Jiří Votruba
Vydalo nakladatelství Práh pod záštitou ND Praha v listopadu 2005.
Součástí této celobarevné publikace je CD s ukázkami z oper, které nahrála Dětská opera Praha, a karta na slevy vstupenek do ND, tzv. Karta věrného diváka ND.

Křest knihy proběhne 1. listopadu 2005 v Národním divadle. Křtít bude ředitel ND ing. arch. Daniel Dvořák a legendární exilová operní zpěvačka SOŇA ČERVENÁ.

Jiřina Marková (1957), operní pěvkyně
Jméno uznávané operní pěvkyně je dnes pevně spjato s činností Dětské opery Praha. Hned po skončení studia zpěvu na pražské konzervatoři se Jiřina Marková stala sólistkou opery ND v Praze. Zpívala hlavní role v nejslavnějších operách: Dvořákovu Rusalku, Mařenku ve Smetanově Prodané nevěstě, Janáčkovu Káťu Kabanovou, Abigail ve Verdiho opeře Nabucco, Amneris v Aidě a mnoho dalších sólových partů.
Její pěvecké výkony ji přivedly na pódia takových operních domů, jako je Carnegie Hall v New Yorku (v roce 1986 role Antonidy v opeře Ivan Susanin od J. M. Glinky), na mozartovský festival do Remeše, do Curychu, Japonska a německého Bayreuthu. Spolupracovala také s rozhlasem a nahrávacími studii. Dostalo se jí ocenění od Českého hudebního fondu. Od roku 1989 vyučuje zpěv na Pražské konzervatoři, založila vlastní Školu hudby a zpěvu a soubor Dětská opera Praha. Od roku 2000 je také sólistkou Státní opery Praha. V současné době vystupuje v Národním divadle v opeře Man and Boy od M. Nymana, v roli Cizí kněžny v rusalce, v ostravském opernímdomě zpívá roli kostelničky v Janáčkově Její pastorkyni a připravuje se k premiéře v roli Toscy a Bernsteinova Candide. Je vdaná, má dceru Zuzanu.

Anna Novotná (1959), redaktorka
Od doby ukončení studií (v roce 1984 - Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, obor čeština a psychologie, v roce 1985 titul PhDr.) Anna Novotná žila vždy ve spojení s kulturním děním. Pracovala střídavě v divadle nebo jako redaktorka v nakladatelství. Vedle toho psala do kulturních novin a časopisů (Scéna, Taneční listy, Javisko, Amatérská scéna). Pohybovému divadlu se věnovala jako zálibě. Po roce 1989 se již mohla stát nezávislou publicistkou a redaktorkou a přispívala do nově vydávaných periodik. Autorsky se podílela na odborné knize Skupinová psychoterapie psychotiků a osob s těžším somatickým postižením (Avicenum 1989). Svůj několikaletý pobyt v Kolumbii zhodnotila jako spoluautorka knihy Enrique Buenaventura a nové kolumbijské divadlo (H+H 1992). Po studijním pobytu v shakespearovském městě Stratford upon Avon se věnovala také výuce češtiny cizinců. Z této činnosti vzniklo i spoluautorství na anglických knihách Czech for You III. (Angličtina Expres 1992) a Bridging the Gap (Prognosis 1994). Dnes se převážně věnuje redaktorské práci. Je vdaná, má dcery Elišku a Kláru, syna Sebastiana.

Jiří Votruba (1946), výtvarník a grafik
Klid a pohoda, která vyzařuje z Jiřího Votruby (1946), se přenáší do jeho obrazů a ilustrací. Studia na ČVUT v Praze dokončil v roce 1970, stavebnímu oboru se věnoval pouze několik let. Rád cestuje a je fascinován hlavně cestovatelskými zážitky z tzv. ztracených rájů, jako jsou Madagaskar nebo Tobago. Na svých posledních obrazech kombinuje kontrast květinových vzorů s výseky z praktických uživatelských manuálů. Jeho současné malby odborníci označují jako "neopop". Vystavuje doma i po celém světě, jedny z posledních výstav měl v rakouském Salcburku, v německém Heilbronnu, ve Velké Británii, v Japonsku, v Irsku.
Znám je nejen jako malíř, ale také jako grafický designér, hlavně tvorbou věnovanou kulturní a historické Praze a s ní spojeným osobnostem F. Kafky, W. A. Mozarta, R. M. Rilkeho atd. Grafickou práci zaměřuje hlavně na oblast vážné hudby: ta našla své obdivovatele především v Salcburku, ve Vídni a v Tokiu. Právě v Japonsku je jeho práce velmi oblíbená - Jiří Votruba je mj. autorem reprezentativního plakátu české účasti na Expo 2005 v Aichi. Je ženatý, má dceru Marínu a syna Jirku.

Komentáře

Komentářů celkem: 9
Excellent work, Nice Design Sbsppybs 14. 6. 2009 | 09:49
Thanks funny site dogkill 9. 6. 2009 | 19:17
real beauty page flyman 9. 6. 2009 | 19:16
magic story very thanks Vida 9. 6. 2009 | 19:16
I love this site Mbqsamgw 11. 5. 2009 | 02:26

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…