Pátrání po Ester

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Ester Krumbachová patřila mezi nejvýznamnější postavy české kinematografie. Její jméno je objevilo v titulcích mnoha filmů, mj. Kladivo na čarodějnice, Sedmikrásky, O statečném kováři, Vražda Ing. Čerta či Marian. Psala scénáře, režírovala, vytvářela kostýmy a dekorace. Kdo však ve skutečnosti byla? Do pátrání se dala Věra Chytilová.

Filmový portrét „Pátrání po Ester“ je zpověď těch, kteří všestranně talentovanou Ester znali, spolupracovali, přátelili se s ní. Před kamerou postupně vzniká obraz zajímavé a pro český film nepostradatelné tvůrčí osobnosti, který společně skládá celá plejáda filmových osobností v čele s Janem Němcem, Květou Fialovou, Jiřím Krejčíkem, Otakarem Vávrou, Martou Kubišovou, Jiřinou Bohdalovou a mnohými dalšími.

Dle svých kolegů představovala Ester jasný střed uměleckého života 60. let. Její podíl na filmech Věry Chytilové „Sedmikrásky“ a „Ovoce stromů rajských jíme“ je naprosto zásadní pro kariéry obou žen. Ester se však nevěnovala jen filmovému umění, živě se zajímala o divadlo a výtvarné umění, které také vystudovala. Na sklonku svého života, zemřela v roce 1996, stačila natočit videoklip Ivana Krále „Winner takes all“ a svůj nezaměnitelný rukopis zanechala na svém posledním filmu Marian, na němž se podílela jako dramaturg a výtvarník.

Kdo Ester Krumbachovou znal, nikdy nezapomene její fascinující vzhled a vystupování. Ti, kdo ji neměli tu čest potkat, mají šanci díky dokumentu Věry Chytilové „Pátrání po Ester“ seznámit se s jedinečnou osobností české kultury.

Filmový portrét měl premiéru 2. června 2005. Data jednotlivých představení v kinem po České republice najdete na Internetových stránkách www.czech-tv.cz/specialy/patrani-po-ester/kina
autor: Simona


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…