Pátrání po Ester

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Ester Krumbachová patřila mezi nejvýznamnější postavy české kinematografie. Její jméno je objevilo v titulcích mnoha filmů, mj. Kladivo na čarodějnice, Sedmikrásky, O statečném kováři, Vražda Ing. Čerta či Marian. Psala scénáře, režírovala, vytvářela kostýmy a dekorace. Kdo však ve skutečnosti byla? Do pátrání se dala Věra Chytilová.

Filmový portrét „Pátrání po Ester“ je zpověď těch, kteří všestranně talentovanou Ester znali, spolupracovali, přátelili se s ní. Před kamerou postupně vzniká obraz zajímavé a pro český film nepostradatelné tvůrčí osobnosti, který společně skládá celá plejáda filmových osobností v čele s Janem Němcem, Květou Fialovou, Jiřím Krejčíkem, Otakarem Vávrou, Martou Kubišovou, Jiřinou Bohdalovou a mnohými dalšími.

Dle svých kolegů představovala Ester jasný střed uměleckého života 60. let. Její podíl na filmech Věry Chytilové „Sedmikrásky“ a „Ovoce stromů rajských jíme“ je naprosto zásadní pro kariéry obou žen. Ester se však nevěnovala jen filmovému umění, živě se zajímala o divadlo a výtvarné umění, které také vystudovala. Na sklonku svého života, zemřela v roce 1996, stačila natočit videoklip Ivana Krále „Winner takes all“ a svůj nezaměnitelný rukopis zanechala na svém posledním filmu Marian, na němž se podílela jako dramaturg a výtvarník.

Kdo Ester Krumbachovou znal, nikdy nezapomene její fascinující vzhled a vystupování. Ti, kdo ji neměli tu čest potkat, mají šanci díky dokumentu Věry Chytilové „Pátrání po Ester“ seznámit se s jedinečnou osobností české kultury.

Filmový portrét měl premiéru 2. června 2005. Data jednotlivých představení v kinem po České republice najdete na Internetových stránkách www.czech-tv.cz/specialy/patrani-po-ester/kina
autor: Simona


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…