Pernštejn - tajemný hrad si "zahrál" v padesáti filmech a seriálech

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Kultura

Legendami opředený hrad Pernštejn začali pánové z Pernštejna a Medlova budovat ve druhé polovině 13. století. Naleznete jej v blízkosti Nedvědice, asi 43 km od Brna. Patří mezi nejvýznamnější a také nejnavštěvovanější moravské hrady.

Přesto, že v průběhu staletí se do něj otiskly snad všechny stavební slohy (od gotiky, renesance a baroka až po romantismus), zachoval si především svůj původní středověký ráz. Je známý svými arkýři a ochozy, díky nimž mají horní patra stavby větší plochu než ta nižší. Pernštejn je zároveň unikátní tím, že je do něj zčásti vnořena skála, na které stojí, a jako stavební kámen byl použit bílý mramor z nedalekého nedvědického lomu. Proto se mu někdy také říká mramorový hrad. Název Pernštejn pochází pravděpodobně z německého Bärenstein, tedy „medvědí kámen“ nebo také jantar.

Hrad vystřídal mnoho majitelů a každý z nich ho částečně upravil k obrazu svému. Důležité však bylo, že všichni dbali na jeho bezpečnost a obranyschopnost. Jejich úsilí se vyplatilo především v průběhu třicetileté války, kdy se jej snažili dobýt Švédové. Ačkoli hrad ostřelováním poškodili, dobýt se jim ho nepodařilo. I díky svému zachovalému opevnění Pernštejn dodnes působí jako pohádkový ostrov.

Za jeho branami máte pocit, že jste se přenesli o několik století zpět a klidně uvěříte, že se po chodbách toulá bílá paní - statečná dcera hradního pána Žibřida, který ji sám zabil proto, že nechtěla jako on vydat hrad bez boje obléhajícím vojskům. Potkat prý můžete i ducha parádivé komorné Elišky, jíž proklel místní kněz. Prokleté je i zrcadlo, u kterého Eliška trávila spoustu času a zanedbávala tak své povinnosti. Která dívka se do něj podívá, do roka ztratí svou krásu.

Kromě úchvatného exteriéru hradu můžete samozřejmě obdivovat i jeho interiéry s nápaditými klenbami, nástěnnými malbami a dobovým nábytkem. Prohlídky vedou po čtyřech trasách, z nichž ty delší a náročnější je třeba domluvit předem. Přístupné jsou věže i hradby, z nichž je nádherný výhled na okolní lesy a vně hradu máte možnost nahlédnout i do hladomorny nebo hradní kaple.

Ačkoli největší středověkou slávu má Pernštejn už dávno za sebou, dočkal se své slávy novodobé. Pro svou fotogeničnost se stal vyhledávaným objektem filmařů z celého světa. Zahrál si zhruba v padesáti filmech a seriálech, např. v pohádkách Jak se budí princezny, Princezna Fantaghiro, Sedmero krkavců nebo Sůl nad zlato. Obdivovat jej můžete i v Jakubiskově Bathory nebo upírském hororu Van Helsing s Hughem Jackmanem v hlavní roli. Pernštejn se mihnul i v Návštěvnících nebo Dobrodružství kriminalistiky. Nedávno se zde natáčel také výpravný historický seriál Borgiové nebo videoklip známé islandské zpěvačky Emiliany Torrini.

Toužíte-li po klidu a romantice, Pernštejn je tím pravým místem pro váš příští výlet.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.