Polívkův šašek vstoupil do dějin

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Autor literatury faktu Luboš Y. Koláček si ve své nejnovější knize posvítil na dějiny šašků, a to nejen v Čechách, ale i ve světovém kontextu. Podle něj do galerie největších mistrů v tomto oboru patří i Bolek Polívka v legendární hře Šašek a královna, kterou stvořil spolu se svou bývalou ženou, herečkou Chantal Poullainovou.

Obsáhlá kniha nakladatelství Akcent s názvem Šašci a blázni králů (Tajnosti,moudrosti i kratochvíle) je nejnovějším dílem autora, který se věnuje historické literatuře faktu a cestopisům. Tentokrát sáhl po postavě, která člověka provází už od dětských pohádkových knížek.

"Šaškovství je pro mne obecně symbolem lidství," vysvětluje Koláček. "Symbolem devótního klaunství často ubohých lidských zrůd, ale zároveň i moudrého bláznovství v té lepší a - v pozitivním smyslu - nejlepší podobě. Blázen je totiž obsahem i žádoucím přesahem středověkého "povolání" královského šaška, pro mne tedy rozhodně ve smyslu moudrého bláznovství: králův "blázen" směl ukazovat a říkat pravdu tam, kde bývají ostatní lidé od dvora, za tentýž výrok, o hlavu kratší!

Dokázal tak dějiny posouvat kupředu. Díky svému postavení však mohl být chytrý šašek i velice nebezpečnou duchovní zrůdou, intrikánem, donašečem a dokonce i špiónem - záleželo hodně na mentalitě vládce: jaký typ šaška vedle sebe snesl. Navíc chápu povolání královského blázna tak trochu i jako poslání, protože takový človíček byl vždy poněkud "na hraně": jestliže říkal nahlas pravdu, mohl se ocitnout v pozici proti všem - a tedy i proti svému zaměstnavateli; jenomže pokud ji z různých důvodů neříkal, otupěl jeho ironický břit a ztratil pro svého chlebodárce význam. Mohl tedy na obou pólech skončit špatně: přece jen na popravišti nebo v dobovém blázinci (a to nebyla žádná lahůdka - taky se o nich zmiňuji), anebo prostě jen pro nadbytečnost "na dlažbě". Ale pozor - jak správně podotkl kdysi už Komenský - z historie se máme učit. A tak přestože moje knížka se tváří jako svérázná sonda do historie, rád bych zdůraznil její přesah i do dnešní doby. Do všech časů."

Od šašků se můžeme učit
Luboš Koláček je přesvědčený, že právě dvorní šašci a blázni nevymřeli, jen trochu změnili podobu.

"Šaškové jsou kolem nás stále!" tvrdí. "Moudří i ti opravdu hloupí a nebezpeční, ať už mají v rukou pověstných deset deka moci anebo - bohužel - mnohem více! Nemám rád "nebezpečné" hlupáky, miluji moudrost a poznání, takže pokud se vrátíme k historickým postavičkám mojí knihy, blízký je mi určitě Bratr Paleček, moudrý a tak trochu i tajemný, mám rád brilantní vtípky Hodži Nasredina. Velice mne zaujal tajemný kouzelník, blázen a - jak si na stránkách své knihy dovozuji - neobyčejný vyzvědač či špión Žito.

Fascinuje mne moudrost magie, zde v podání "šaškovského" Parcifala. Miluju zenové "blázny" a jejich učení, mám rád absurdity moudrého krále Šalomouna. Ale mám velice rád moudrého šaška z pera Bolka Polívky, který svoji postavičku, spolu s tehdejší manželkou Chantal Poullainovou, také osobitě fyzicky ztvárnil. Právě jeho šašek podle mne patří do galerie těch v současnosti největších."

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…