Poslední rozloučení s Jaroslavou Adamovou proběhne v divadle ABC

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Městská divadla pražská s hlubokou lítostí oznamují, že ve věku 87 let zemřela dlouholetá členka uměleckého souboru MDP Jaroslava Adamová ( *15. března 1925, Praha - †16. června 2012, Praha)Velká herečka, výjimečný člověk – tak si budeme pamatovat herečku Jaroslavu Adamovou, s níž odchází i část slavné poválečné historie českého divadla. Už v době studia byla považována za budoucí „tragédku“. V dalším půlstoletí své kariéry prokázala, že je umělkyní pozoruhodně širokého rejstříku – s přehledem zvládala tragické postavy, stejně jako vytříbené umění konverzačního i komediální herectví, kořeněného groteskním nadhledem a ironií.

První herecké zkušenosti získávala Jaroslava Adamová už za války na scéně divadla Větrník a také v Národním divadle, kde si zahrála Ithackého chlapce v Syngeově Královně žalu v režii Jiřího Frejky. Právě Frejka se stal jedním z jejích osudových režisérů – po absolutoriu konzervatoře v roce 1946 ji angažoval do Divadla Na Vinohradech. Po jeho nuceném odchodu jej následovala a hrála nadále v jeho režiích. Po Frejkově smrti ji v roce 1955 vzal do souboru Jan Werich (Divadlo Satiry, později Divadlo ABC). Už tato éra naznačila šíři jejího talentu (Tornado Lou v Limonádovém Joe, Klára v Návštěvě staré dámy). Po vplynutí divadla ABC do svazku MDP zůstala Jaroslava Adamová v angažmá až do roku 1990 (a do roku 2007 tu hrála pohostinsky).

V době zlaté éry MDP pod vedením režisérů jako Ota Ornest, Alfréd Radok, Ladislav Vymětal či Ivan Weiss vytvořila množství pozoruhodných postav na scénách Komorního divadla, Divadla komedie a ABC. Téměř každá role, kterou nastudovala, byla událostí, výraznou, promyšlenou a prožitou hereckou kreací, která se divákům zaryla hluboce do paměti. Solange ve Služkách, Regina v Lištičkách, Elektra v Mouchách, Claire v Křehké rovnováze, Alice v Play Strindberg, Genoveva v Domě se sedmi balkóny, Eva Mearová v Drobečcích z perníku, Matka ve Skleněném zvěřinci a mnoho dalších. Po Listopadu ji čekala výjimečná příležitost v monodramatu Stěhování duší Josefa Topola. V posledním desetiletí mohli diváci obdivovat její nevyčerpatelnou energii a břitký humor v rolích Abby Brewsterové (Jezinky bezinky), Věry Malmgrenové (Popel a pálenka) či paní Higginsové (Pygmalion). V paměti diváků zůstane i její sólový mistrovský výkon v Cocteauově Lidském hlasu ve Viole.

Film a televize jí bohužel poskytly jen málo výrazných příležitostí, s výjimkou půvabné televizní hříčky Kočár nejsvětější svátosti, kde hrála s Janem Werichem. Od 90. let se ve filmu objevovala častěji (Lucka v Želarech, Babička v Líbáš jako Bůh či stará dáma ve Společnici). Jako dabérka byla spojována s J. Moreauovou, S. Lorenovou nebo A. Magnaniovou (v roce 2001 získala Cenu F. Filipovského za celoživotní mistrovství). Výrazná byla i její práce pedagogická na Pražské konzervatoři a DAMU. Za svůj celoživotní profesionální přínos získala Cenu Thálie (1997) a medaili Za zásluhy (2001).

Odešla herečka hlubokého prožitku, jejíž základní devizou byla pravda, umělecká i občanská.
Čest její památce!

Poslední rozloučení s Jaroslavou Adamovou se bude konat v Divadle ABC v pondělí 25. června 2012 v 11 hodin (přístup veřejnosti je možný od 10:30 hod) a v 15 hodin ve Velké obřadní síni Krematoria Strašnice.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…