Pražské představení poprvé zrušeno, v Brně zahájili Kupcem benátským

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Pěkné počasí, které v pražském Nejvyšším purkrabství umožnilo odehrát už čtyřiadvacet představení Večera tříkrálového, si ve čtvrtek 21. července poprvé vybralo dovolenou: pršelo už od pozdního odpoledne a když déšť nepřestal ani po dvaceti minutách po půl deváté, rozhodli se pořadatelé z Agentury SCHOK představení zrušit.

Pětistovce divákům, kteří společně s organizátory trpělivě čekali, zda se přece jen nevyčasí, se pak procítěně omluvil Miroslav Táborský. Použil při tom slova Karla Čapka z eseje Jak se dělá divadlo: „Každý večer je divem, že se vůbec hraje. A když se hraje, že se hraje až do konce. Divadelní představení nevzniká uskutečněním nějakého záměru, nýbrž ustavičným překonáváním nesčíslných a nečekaných překážek…“ Jak Táborský přiznal, Čapkův citát býval kdysi součástí jeho jevištního textu a dodnes ho má v paměti jako zálohu pro podobné případy: „Čapka nasazuji v případě, že se něco nečekaně pokazí nebo nevydaří. Na Shakespearovských slavnostech jsem ho letos vytáhl poprvé a doufám, že s ním budu moci i nadále spíš šetřit.“

Pořadatelé poté divákům nabídli, aby si lístky buď nechali zpětně proplatit v místě, kde je koupili – tedy v TICKETPRO nebo v pokladně v Nejvyšším purkrabství. Vstupenky mohou u příslušného prodejce také vyměnit za jakékoli jiné představení v příslušné cenové zóně. „Možnost lístky vyměňovat či vracet je u produkcí pod širým nebem ojedinělá praxe,“ připomíná ředitel slavností Michal Rychlý. „Dovolit si to můžeme jen proto, že máme za zády silného generálního partnera, skupinu PPF. I díky její záštitě můžeme slavnosti provozovat jako kulturní aktivitu a nikoli jen jako čistě výdělečný podnik.“ Večer tříkrálový už v Praze končí, výprava i herci se o víkendu stěhují do Brna a Bratislavy. V Nejvyšším purkrabství bude Shakesperova komedie k vidění opět koncem srpna a začátkem září.

Na brněnském Špilberku, kde právě ve čtvrtek začal festival inscenací Kupec benátský, se naopak vše vydařilo: slovensko-českému ansámblu i režisérovi Romanovi Polákovi, který hru představil ve dvojjazyčném překladu Lubomíra Feldeka a Martina Hilského, tam před půlnocí aplaudovalo až 1 100 lidí. Atraktivně obsazené představení s Bolkem Polívkou, Mariánem Zednikovičem, Annou Polívkovou, Janem Přeučilem a dalšími se v neděli 24. července objeví také v Praze: tam je už ovšem zcela vyprodáno. Na programu české a moravské části slavností se Kupec benátský objeví až příští rok.

zdroj: Agentura Schok spol. s r.o.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…