Proběhněte muzeum

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Také při svých výletech chcete vidět co nejvíce? A ještě v co nejkratším čase? Máte buď dvě možnosti, buď během prohlídek běhat a nebo seškrtat seznam míst, kam se chcete podívat. První možnost dokonce inspirovala umělce a nechala vzniknout originálnímu dílu. Takže připravit, pozor, start! A vzhůru na sprint muzeem.

Dílo č. 850 se zaměřuje na jednoduchou ideu: totiž nějaký člověk bude každých 30 sekund co nejrychleji sprintovat přes 86 metrů dlouhou galerii přímo v Tate Britain v Londýně. Po každém běhu nastane stejně dlouhá přestávka, jako pomlka v hudbě, během níž je galerie prázdná. Dílo č. 850 se zabývá přirozeným pohybem těla a představuje krásu pohybu člověka ve své nejčistší podobě. Sportovní značka Puma přispěla na Dílo č. 850 oblečením a funkční obuvi Puma Complete Running pro všechny běžce, kteří se na díle podílejí, a to po celou dobu trvání výstavy.

„Puma přijala s velkým nadšením, že ji Martin Creed a Tate Britain vyzvali k účasti na tomto vzrušujícím uměleckém díle. Puma Running je rychle rostoucí kategorie této značky a jsme rádi, že se můžeme projektu účastnit. Puma i nadále podporuje umění a umělce prostřednictvím různých partnerství a spolupráce s Martinem a Tate Britain je fantastická příležitost,” uvedl Jochen Zeitz, generální ředitel společnosti.


Jak vlastně napadlo Martina Creeda vytvořit toto dílo? Idea vznikla v Palermu při návštěvě katakomb Kapucínů. „Přišli jsme velmi pozdě a měli jsme jen 5 minut, abychom shlédli vše ještě před zavřením. Abychom to stihli, museli jsme běžet. Vzpomínám si, že jsem s přáteli běželi největší rychlostí katakombami a zoufale jsem se rozhlíželi nalevo a napravo na všechny ty mrtvé lidi visící na stěnách ve svém nejlepším oblečení, pokoušeli jsme se opravdu vidět vše … to byl dobrý způsob prohlídky. Byl to ten ztřeštěný styl běhu, při kterém se nekontrolovaně smějete. Domnívám se, že je dobré vidět muzea ve velké rychlosti. To dává dostatek času na jiné věci,“ vysvětluje sám umělec.


Martin Creed se narodil ve Wakefieldu v Anglii v roce 1968. V letech 1986–1990 studoval na londýnské Slade School of Art. V současnosti žije a pracuje v Londýně. V roce 2001 získal Turnerovu cenu za řadu sólových výstav, během nichž se prokázala „přísnost a čistota jeho děl a jejich charakteristická směs vážnosti a humoru.“


Proč Puma a umění? Značka je známá navazováním tvůrčích partnerství a trvale se angažuje v podpoře umění a designu prostřednictvím různých programů - jako je například stipendijní fond Central Saint Martins a uvedení limitované série tašky Reality Bag, vycházející z Urban Mobility Small Cargo Bag, v Serpentine Gallery v roce 2007 – a proto se stala počátkem roku první, kdo uvázl v hledáčku držitele Turnerovy ceny Martina Creeda při hledání partnera jeho nejnovějšího uměleckého počinu Tate Britain Duveen Commission.


Výstava se koná od 30. června do 16. listopadu 2008 v ústřední galerii Tate Britain. Galerii najdete v ulici Millbank v Londýně, otevřeno má denně od 10 do 17.50 hod. Vedle extravagantní výstavy návrhářského dua Viktor&Rolf v galerii Barbican, je Dílo č. 850 dalším skvělým důvodem pro návštěvu metropole nad Temží.

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…