První klapka nového filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Jan Hřebejk začal 26. července 2005 v barrandovském ateliéru č. 4 natáčet svůj nový film Kráska v nesnázích. Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves.

JAN HŘEBEJK O SVÉM NOVÉM FILMU

Jak vznikal scénář filmu
„Scénář vznikal zhruba od té doby, co jsme dokončovali Horem Pádem. To je ostatně takový náš rytmus. Ve chvíli, kdy je jeden film u konce, s Petrem Jarchovským už píšeme další scénář. O scénáři ke Krásce v nesnázích se bavíme někdy už od roku 2003. V loňském roce jsme na něm pracovali volnějším tempem a začali jsme s obsazováním hlavních rolí.
Při psaní scénáře nás částečně inspirovala báseň Roberta Gravese Kráska v nesnázích. Vypráví o krásce–děvčeti, které odejde od svého partnera ke své mamince. Ta však žije s ještě horším partnerem než kráska sama a ve chvíli, kdy se zdá, že všechno je pokažené, tak potká pána. Ten se k ní chová jako anděl a nabídne jí alternativu k jejímu zkaženému životu. Ona ji na chvíli přijme, ale nakonec se vrátí do svých starých kolejí. To je půdorys básně Kráska v nesnázích a je to půdorys i tohoto filmu. V základě je to „červená knihovna“.

Jak bude probíhat natáčení
„Celé natáčení je plánováno na 42 natáčecích dnů. Osmatřicet dní budeme natáčet během července až září v Čechách, poté se hned přesuneme do Itálie, kde budeme dva dni točit v Toskánsku. V prosinci by měla být tří až čtyřdenní dotáčka retrospektivy, takového „filmu ve filmu“. V této retrospektivě nehraje žádný herec z letní části, odehrává se totiž v padesátých letech a je to vlastně dětství postavy, kterou hraje Josef Abrhám. Pokud půjde všechno podle plánu, měl by být film dokončen 18. září 2006.
Každopádně začínáme 26. července na Barrandově v ateliéru č. 4. To je náš tradiční ateliér, kde jsme točili Pelíšky, Musíme si pomáhat a Pupendo. Potom se přesuneme do různých pražských exteriérů, s tím, že podobně jako v Horem Pádem předpokládám, že bychom na ulicích točili za provozu.
Budeme postupovat stejným způsobem jako u Horem Pádem, tedy budeme točit na super 35 mm film. Výsledný formát pro kina bude Cinemaskop, formát pro DVD bude 16:9. Film dokončíme v průběhu května 2006. S premiérou počítáme v září téhož roku. Jakou zvolíme s producentem Ondřejem Trojanem (Total HelpArt T.H.A.) festivalovou strategii nebo jaké budeme mít možnosti, si ještě netroufám odhadnout.“

Filmový štáb
„Z hlavních tvůrčích profesí nedošlo k žádné změně. Vedle Petra Jarchovského jako autora scénáře a Ondřeje Trojana coby producenta je to opět stabilní štáb: Jan Malíř – kamera, Milan Býček – architekt, Katarína Bieliková – kostýmy, Aleš Březina – hudba, Vladimír Barák – střih. Součástí filmu bude i vystoupení Radůzy, která je jakousi červenou nití filmu. Vycházíme z Radůziných písniček, které nevznikaly za tím účelem, aby byly v tomto filmu. Jsou to její šansony, které nekomentují děj. Jediná věc, která vznikla přímo pro náš film, je zhudebnění Gravesovy básně Kráska v nesnázích. Kdysi ji zpíval Luboš Pospíšil (zhudebnil ji Petr Skoumal). V roce 1983, kdy jsem byl na gymplu, to byla docela hitovka.
Tvorbě Radůzy se velice obdivuji a jsem rád, že se nám podaří zachytit tento fenomén české hudby a poezie. Kromě Radůzy počítáme s Glenem Hansardem, což je opravdu úžasný irský písničkář (zpěvák skupiny The Frames), který má navíc rád český film. Jeho koncert na Dobešce v červnu patří k mým největším koncertním zážitkům v životě. Doufám, že i na tuto spolupráci dojde.“OSOBY A OBSAZENÍ:


EVŽEN BENEŠ - JOSEF ABRHÁM
MARCELA ČMOLÍKOVÁ - ANNA GEISLEROVÁ
JARDA ČMOLÍK - ROMAN LUKNÁR
KUBA ČMOLÍK - ADAM MIŠÍK
LUCINA ČMOLÍKOVÁ - MICHAELA MRVÍKOVÁ
LÍBA ČMOLÍKOVÁ - EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ
RICHARD HRSTKA - JIŘÍ SCHMITZER
ZDENA HRSTKOVÁ - JANA BREJCHOVÁ
PANÍ HAVLÍKOVÁ - JAROMÍRA MÍLOVÁ
MIREK - ANDREJ TOADER
Pičus - NIKOLAY PENEV
PATOČKA - JIŘÍ MACHÁČEK
ŠANSONIÉRKA - RADŮZA

Film vzniká v koprodukci Total HelpArt T.H.A. s Českou televizí ve spolupráci s Barrandov Studiem a HBO.

zdroj: 2MEDIA.CZ
Total HelpArt T.H.A

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.