Sčítání zla

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Životní příběh Kláry Hofmanové, třicetileté, manželstvím zaopatřené ženy, povoláním novinářky, která píše do ženských časopisů o ženských problémech a její úvahy a povídky čtenářky přímo hltají.

Klára se provdala za Pavla Hofmana, inženýra, syna slavného architekta, nastěhovala se do rodinné vily, po čase se jim narodil syn Lukáš. Ve vile s nimi ovšem žije despotická tchyně, invalidní důchodkyně, která svým jednáním okolí terorizuje v domnění, že syn se špatně oženil, že snacha nedokáže vychovávat své dítě, že se nedovede postarat o domácnost a že vlastně jejímu synovi zkazila život.

Marie Hofmanová se neštítí dokonce sedmiletému vnoučeti cíleně namlouvat, že ho matka nemá ráda, a ten v návalu smutku uteče z domu, ovšem na silnici ho srazí auto a Lukášek umírá. Tuto bolestnou ztrátu nedokáže Klára překonat a pokusí se o sebevraždu. Tchyně ji po tomto pokusu nechává umístit na léčení do psychiatrické léčebny.

Po „vyléčení“ se ovšem Klára znovu vrací do vily a nevýslovně duševně trpí. Zlo se v ní násobí natolik, že v okamžiku, kdy tchyně dostává srdeční záchvat, jí podá léky tak pozdě, že tchyně umírá. Klára je tak posedlá pomstou, že viní ze smrti svého synka i manžela, a tak mu také chystá pomstu. Ovšem do této jámy padá sama.

Autor: Iva Hlaváčková
Název originálu: Sčítání zla
Ukázka z knihy:

Dolil jí sklenku a přemýšlel, co ji k němu v tuhle pozdní dobu vlastně přivedlo. Všiml si, že jí z dlouhého secesního kabátu vykukuje bílá saténová noční košile. Rázem ho napadlo, že se zřejmě pohádala se svým přitroublým inženýrkem a potřebovala se zklidnit, proto šla se psem ven.

Žena se třásla zimou a natahovala dlouhé zkřehlé ruce k ohni v krbu. Její prsty byly neuvěřitelně štíhlé a kupodivu nádherně upravené. Pohled na její ušlechtilé ruce malíře fascinoval.

Klára si toho všimla a upřela na něho zasněný pohled. Zdálo se mu, že v jejích očích zajiskřilo stejně jako to poledne, kdy se poprvé potkali, a měl zvláštní pocit, o němž četl jen v románech. Pokaždé se musel smát naivitě autora, jenž na několika stránkách popisoval fatální setkání, lásku na první pohled, bylo to tak sladkobolné, že se to vážně nedalo číst – vlastně směšné. A teď přesně vnímal tu podivnou souhru náhod, osudu, již doprovázelo bušení srdce. Tenkrát si říkal, že jde o zbytečné plýtvání slov, že se to dá klidně vyslovit dvěma třemi slovy, ale teď pochopil, že to ani nedokáže popsat – možná by to mohl namalovat, ale bál se, že prchavý okamžik touhy záhy pomine a jiskření vyprchá.

Najednou ho něco napadlo. Uchopil do ruky čtvrtku a tužku, které byly položené na krbu, a začal tajuplnou sousedku skicovat rychlými tahy.


Doporučená cena 199 Kč
Vychází 13.4.2006 www.euromedia.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.