Scott Art – tři cyklodesigny od čtyř umělců

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Kolo SCOTT Jiří Votruby inspirované Elvisem je i nadále pojízdné a k vidění je - stejně jako bicykl Davida Černého polepený malými černými miminky a bicykl Velčovského a Berdycha ozdobené umělými růžovými květy sakury - v showroomu na rohu Dlouhé třídy a Týnské uličky v Praze a bude k vidění celou cyklistickou sezónu.
Tři sportovní kola přetvořená do podoby uměleckých objektů – to je projekt SCOTT ART, který pro české zastoupení americké značky SCOTT vytvořili výtvarní umělci David Černý, Jiří Votruba a designéři Maxim Velčovský s Jakubem Berdychem. Kola Contessa zůstávají i po uměleckých zásazích pojízdná a budou už nastálo vystavena v showroom na rohu Týnské uličky a Dlouhé třídy.David Černý na kolo SCOTT nedá dopustit a po Praze se na něm dopravuje úplně nejradši. A to přesto, že celou koncepci i stav cyklostezek v hlavním městě hlasitě kritizuje.„Své“ kolo ze série SCOTT ART pojednal prostorově a na jeho pevné součásti umístil malá batolata z černého plastu. Ta jsou vedle růžového tanku jeho asi nejznámějším objektem. Ve větším provedení lezou vedle Sovových mlýnů parku Kampa a v úplně největší verzi šplhají po pilířích Žižkovské televizní věže.Jiří Votruba: božský Elvis


Celoživotní náklonnost k cyklovýletům, ale i ke komiksům a pop-artu odráží kolo malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby. Ten na něj umístil oboustrannou maketu s bíle oděným Elvisem Presleym. „Popkultura mě fascinuje a zároveň nutí k odstupu a ironii, “ říká Votruba, který kolo pro Scott Art pojal jako podivuhodnou mobilní reklamu na „božského Elvise“.Pro něj osobně je kolo prostředkem k individuálnímu útěku z města do přírody. „Jezdím na něm často a rád, obvykle v Křivoklátských lesích, mimo vyznačené cyklostezky a v obyčejném oblečení,“ říká Votruba, momentálně zahajující práci na ilustracích pro knihu Zdeňka Svěráka připravovanou nakladatelstvím Albatros a současně připravující i domácí prezentaci svých nových obrazů ze série Global Portrait, která byla vystavena zatím jen v Českém centru v Berlíně.


Velčovský s Berdychem: jarní kolo pro holky


Kontrastu přírody a high-tech materiálu využili při řešení kola Maxim Velčovský a Jakub Berdych: od sedla až po řidítka je polepili stovkami umělých kvítků japonské sakury. „Růžové, měkké kolo, rozkvetlé jarní kolo, třešňové kolo pro holky, “ charakterizuje společný výtvor Maxim Velčovský, podle něhož na kolo padl jeden celý umělý strom a mnoho tub různě silných lepidel.„Vedle vytúněných karbonových děl dneska existují i eko-kola z bambusu,“ říká Velčovský, který si na cestách po světě zajímavě navržené bicykly fotografuje. „Příklonu lidí k eko a bio způsobu života si logicky všímají i designéři, kteří se na kola zaměřili - pozoruhodné věci vytváří třeba Marc Newson, známé je i kolo poseté umělými motýlky, které pro Lance Armstronga navrhl Damien Hirst,“ vypočítává Velčovský. I on sám kolo rád použije jako dopravní prostředek ve městě: a nejen proto, že si zatím neudělal řidičský průkaz.„Na dokonale zpřevodovaném, skládacím minikolečku jsem projel kus Tokia, fantastické scenérie nabízí ze sedla i Amsterdam a rád bych si takhle prohlédl i New York,“ říká designér, který se s Jakubem Berdeychem věnuje dokončení porcelánových zvířátek určených pro český pavilon Světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…