Shakespearovské slavnosti zahájí žárlivec Othello

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Desátý ročník Letních shakespearovských slavností zahajuje ve středu 21. června Othello v nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Shakespearovu slavnou tragédii o žárlivém mouřenínovi uvidíme v historii festivalu poprvé, jen v Praze je plánováno až čtyřicet repríz. S Michalem Dlouhým (alternuje Martin Zahálka) v roli Othella, Lucií Vondráčkovou (Zuzanou Vejvodovou) jako Desdemonou a Oldřichem Navrátilem coby zrádným sluhou Jagem titul nastudoval režisér Petr Kracik. Ten látku považuje za svoje osobní téma.

20.6.2006
: „Vztah muže a ženy a všemožné manipulace v něm mi nejsou cizí, zažil jsem jich požehnaně,“ říká režisér Petr Kracik, otec pěti dětí, který má za sebou tři manželství. Othella pojal Kracik jako přehlídku velkých hereckých výkonů a Shakespearův text výrazně upravoval: soustředil se zejména na vztah Othella a jeho manipulátorského sluhy Jaga, který je v podání Oldřicha Navrátila zákeřným, ale i zábavným plebejcem. Akcentoval i postavu šlechtice Roderiga v podání Jana Révaie (Ondřeje Kavana), z něhož Jago „vyrobí“ zákeřného vraha. Překvapivý prostor dostává vedle Desdemony (Lucie Vondráčková či Zuzana Vejvodová) také její služka Emílie (Barbora Munzarová nebo Zuzana Slavíková): „Jakkoli dost škrtám, bez Emílie se nedokážu obejít a její emancipační projevy ve hře zůstávají,“ přiznává Kracik. „Svým způsobem to beru jako omluvu za to, co jsem kdy ženským provedl. Dojímá mě to a mělo by to dojímat i diváka.“

Hlavním hrdinou Kracikovy inscenace však zůstává žárlivec Othello v podání Michala Dlouhého nebo Martina Zahálky – osmatřicetiletý, modrooký a stále svobodný Michal i skoro dvoumetrový Martin, který je v civilu uvážlivým otcem pěti dětí, přinášejí na jeviště jiný typ i herecký projev. „Othello je nádherně napsaná figura a hvězda v dnešním slova smyslu,“ zaujatě líčí Kracik. „Je to renesanční chlap, vychovávaný jako odložené barevné dítě ve vojenských školách, z mladíka obklopeného šikanou vyroste bohatý profesionál a manažer války, který svoje řemeslo dělá za velké peníze. Jistě měl kolem sebe vždycky spoustu žen, ale on se zamiluje do bílé Benátčanky Desdemony a úplně do té lásky spadne. A najednou má všeho dost. Chce skončit s těmi uťatými hlavami a krvavou politikou a začít konečně žít. V tom je velmi současný. Vždyť my se taky kolikrát živíme docela krvavě a musíme toho spoustu překousnout, abychom dosáhli úspěchu: toho odstraníme, tomu – pomyslně – usekneme hlavu, a přitom toužíme skoncovat s tím barbarstvím a žít jinak – jako Othello.“

Inscenace, na níž diváky láká i obsazení bývalých životních partnerů (Michala Dlouhého a Lucie Vondráčkové) do rolí ústředního manželského páru, je v prodeji už od 15. května exkluzivně přes síť Ticketpro. Od 21. června se navíc otevírá i pokladna přímo v Nejvyšším purkrabství, kde lze zakoupit zbylé vstupenky. „Zájem o lístky jsme očekávali,“ potvrdil za pořadatele výkonný ředitel Agentury SCHOK Václav Beránek, „vyprodáno ale zatím není a zejména v pozdějších letních termínech si lze ještě pohodlně vybírat.“ Othello je v Praze na programu do 4. července, kdy ho vystřídá Kupec benátský, a poté se sem vrací od 15. srpna do 10. září.

Po celou dobu trvání festivalu je otevřena také výstava Maximální fotografie v jižních zahradách Pražského hradu: také ona se 21. června oficiálně otevírá. Skupina PPF, generální partner festivalu, tu až do 10. září představí cyklus New York – Pompeje fotografa Jana Lukase.

zdroj: Agentura Schok
více na: www.shakespeare.cz

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.